300-400 kiekkoihin ja kumeihin?

Anonyymi-ap

Hybridipolkupyörä 3x7 vaihdetta, alumiinirunko ja pyörää käytetään vain öljysora- ja sorateillä.
Ei mikään huippukallis eikä toisaalta ihan mitään tekemätönkään värkki. Ajajalla painoa reilusti yli 100 kg, joten millaiset kiekot ja kumit otsikon budjetilla? Ei kai kiekot koskaan liian hyvät voi olla ja kiekon navan kiinnitys pitäisi olla joko linkkukiristys tai kiinteä akseli mutterikiristyksellä, onko noiden akselien kestävyydessä muuten eroa huomioiden ajajan painon? Minkä verran pinnoja, onko enempi parempi jne?
Mistä mitataan etu/takakiekon leveys tarkasti?
Suosituksia em. käyttötarkoitukseen 28 tuumaisista ja mielellään etu/takakiekkoparina yhtenä pakettina myytävistä?

9

154

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vannekehän leveys ilmoitetaan yleensä sisämittana eli kehän sisäreunasta sisäreunaan, mutta voidaan myös ilmoittaa ulkoreunasta ulkoreunaan.
      Kiekon kestävyyteen vaikuttaa vannekehän laatu sekä pinnojen laatu ja lukumäärä sekä pinnojen pituus, mitä lyhyempi sitä kestävämpi, sekä kuviointi. Kolmen ylityksen kuvio on kestävämpi kun kahden ylityksen, crossin eli pinna ylittää toisen pinnan.
      Kiekkoja voi katsella saksalaisista pyöräkaupoista: esim. Rosenbike, Bike24, bike-components.de ja Bikester.

      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        🍑 ­­­N­y­m­­­f­­o­­m­­a­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17731115I

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Jarrutyyppi (levy vaiko vannejarru) sekä noin arvioitu rengasleveys olisi vielä kohtuullisen hyvä lähtötieto

      • Anonyymi

        Vannejarrut, renkaan leveys minimi 32mm, ei paljoa enempääkään.


    • Anonyymi

      "Mistä mitataan etu/takakiekon leveys tarkasti?"

      Jos puhut navan leveydestä, se mitataan etu- tai takahaarukan sisäpintaa vastaan olevista navan osista (=etu- tai takahaarukan sisäleveys). Etupää on 3 x 7 hybridissä lähes varmasti 100 mmm, ja takapää melko varmasti 135 mm, mutta voi olla myös 130 mm. Alumiinirunkoa ei voi taivutella, joten takapää kannattaa mitata.

    • Anonyymi

      "Mistä mitataan etu/takakiekon leveys tarkasti?"
      Jos tarkoitat takapuolen leveyttä niin sopivia satuloita löytyy.

    • Anonyymi

      Kiekon voi koota itse. Esimerkki:
      DT Swiss 535 28" Rim
      Hope Pro 4 Rear Hub - Disc - QR 10x135mm
      DT Swiss Revolution Spokes
      Akselileveys sekä rataspakan sopivuus selvittämättä

    • Anonyymi

      Voimansiirron perusteella päättelisin että kyseessä on melko iäkäs pyörä tai se on koottu aika vaatimattomista osista. Näin ollen ehdotan että tuplaat tai jopa triplaat budjetin ja ostat kokonaan uuden pyörän.

    • Anonyymi

      Vannejarruun sopivat kiekot ovat nykyään aika vähissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      264
      4760
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      80
      3207
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      36
      2603
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2513
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1797
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1580
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      94
      1368
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1005
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      978
    10. Laita vielä yksi viesti

      Saisin rohkeutta☺️ Naiselta
      Ikävä
      99
      938
    Aihe