Poikkeuksellisen lämmin helmikuu ?

Anonyymi-ap

Tammikuu oli poikkeuksellisen lämmin, vaikka vastaväitteitä olikin. Joku jopa väittä samanlaisten tammikuiden olleen yleisiä 1970 luvulla. Eivät olleet.

Laskin helmikuun keskilämpötiloja 11. 02 asti tiedostosta, jossa oli ilmoitettu päivittäinen keskilämpötila.
Kotipaikkakunnallani helmikuun 1991 - 2020 keskilämpö on - 7,4 C astetta. Eilinen arvo mukaan lukien nyt ollaan - 4,3 C asteessa, eli yli 3 astetta lämpimämmässä kuin keskiarvo. Kymmenen vrk:n ennusteessa kylminkin yö on - 6 C ja toiseksi kylmin vain -4 C. Useina päivinä ollaan plussalla, eikä 26. päivään ulottuvassa ennusteessa pakkanen mene kertaakaan edes lähelle keskiarvoa.

Itse veikkaan, että on tulossa toinen poikkeuksellisen lämmin kuukausi peräkkäin ja heitto keskiarvoon voi olla kotilaikkakunnallani vielä suurempi kuin tammikuun + 3,3 C astetta oli.

7

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      https://www.ilmatieteenlaitos.fi/tilastoja-vuodesta-1961

      Tuosta on helppo katsoa esimerkiksi tammikuun keskilämpötilojen poikkeamia pitkän ajan keskiarvoista. Tämän vuoden tammikuu ei ollut mitenkään huikean korkea verrattuna esimerkiksi vuoteen 2020. Viimeisen 20 vuoden aikana Helsingissä oli kolmena tammikuuna keskilämpötila korkeampi kuin tänä vuonna.

      • Anonyymi

        Ainakin Rovaniemellä ja Kuusamossa tehtiin mittaushistorian ennätys, vaikka tammikuu ei "huikean korkea" ollutkaan ainakaan koko maassa. Jyväskylässä on ollut kolme lämpimämpää vuotta koko linkittämäsi tilaston mittausaikana, eli yli 60 vuoden aikana.

        Nyt kun tulee (jos tulee) toinen selvästi keskiarvosta poikkeava kuukausi peräkkäin, ollaan vielä paljon harvinaisemmassa tilanteessa. Esimerkiksi vuoden 2020 tammikuu oli selvästi lämpimin Jyväskylässä, mutta helmikuu vasta kuudenneksi lämpimin.


      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        🍒 ­N­y­­m­f­­o­m­­­a­­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17742552g

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Nyt on helmikuu puolessa ja 14.02. keskilämpötila on ollut Jyväskylässä 3,8 C normaalia ylempi. Tätä ylempänä koko kuun keskiarvo on ollut vuodesta 1961 kaksitoista kertaa, joten kovin harvinaista tämä ei ole. Keskimäärin joka viides vuosi on ollut lämpimämpi.

      Toisaalta helmikuun alkupuoli on yleensä kylmempi kuin kuun loppu, jolloin auringonpaiste alaa päivällä lämmittää jo selvästi. Jos taas tieto polaripyörteen heikkenemisestä pitää paikkaansa, voi loppukuusta tulla selvästi alkukuuta kylmempi.

    • Anonyymi

      Pitää päivittää koko helmikuun tulos. Tammikuu oli 3,3 astetta normaalia lämpimämpi, mutta siitä jäätiin vähän.

      Vielä 17.02. oli Jyväskylän keskilämpötila jopa 4,3 astetta yli normaalin. Loppukuussa iskivät talven tähän mennessä kovimmat pakkaset ja nyt kun koko kuukauden keskilämpötila on laskettavissa oltiin helmikuussa 2,5 astetta vuosien 1991 - 2020 keskiarvon yläpuolella. Alkuvuosi on ollut 2,9 astetta yli keskiarvon.

      Nyt kun napapyörre on hajonnut, maaliskuusta voidaan ennakoida jopa vähän normaalia kylmempää. Riippuu siitä, mille alueille kylmän ilman purkaukset osuvat.
      Hyvä, jos hiihtokelit jatkuisivat ainakin järvellä huhtikuulle. Jo nyt metsäladuilla on ajoittain ollut liikaa roskia kovien tuulten takia.

      • Anonyymi

        Näkeehän sen lämpenemisen jo siitäkin, että monin paikoin sademäärät ovat olleet reippaasti yli keskiarvon ja silti lumimäärä on keskiarvossa tai alle. Melko paljon on tullut talvikuukausinakin vetenä ja suojakelit ovat tiivistäneet hankia.

        Lupailee hyviä hankikantoja keväälle, kun lumi on jo valmiiksi tiivistä.


      • Anonyymi

        Ilmatieteenlaitos näyttää 2,8 astetta. Laskuvirhe aloittajalla, vai käyttääkö laitos laskuissaan tarkempia arvoja, mitä ilmoittaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      123
      6059
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      553
      2142
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      28
      1398
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      111
      1263
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1133
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1025
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      991
    8. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      65
      941
    9. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      928
    10. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      59
      925
    Aihe