Mitä mieltä olette tämän fysiikkaneron kommentista:
"Ääniä on monenlaisia, osa vahvistuu kerrostalon rakenteissa. Kokemusta on siitä, että naapurin jääkaapin ääni/tärinä resonoi rakenteissa ja kuulostaa seinän toisella puolella yöaikaan sietämättömän voimakkaalta (jääkaapin omistaja tätä ei edes huomaa). Vastaava kokemus naapurin keittiökaappien ovien sulkemisesta. Keittiössä pieni kolahdus, naapurin puolella kuulostaa valtavalta pamaukselta."
Äänien vahvistuminen rakenteiden läpi kulkiessa, huuhaatako?
16
215
Vastaukset
- Anonyymi
Rakenteissa kulkiessaan värähtely ei jossain kohta aiheuta ympäröivän ilman liikettä nimeksikään ja toisessa kohtaa värähtely siirtyy tehokkaammin ilmaan (kuten kaiuttimessa)
- Anonyymi
Resonointi voi vahvistaa lisää rakenteiden liikettä saaden aikaan voimakkaamman äänen.
Matalat taajuudet voivat edetä pitkältikin.
Myös esim pihalla tyhjäkäynnillä käyvä auto voi aiheuttaa lähellä olevassa huoneistossa voimakkaan kuminan.
Ulkona ei kuulu juuri mitään.
Tästä on kokemusta.
- Anonyymi
Kuin kitara. Sellainen efekti voi tulla. Hyvin harvinaista mutta mahdollista kyllä.
- Anonyymi
Meille ne on keksineet kulkea kellarikerroksen ovesta joka sijaitsee makuuhuoneen alapuolella. Pumppu varmaan kulunut mutta aamumainostenjakaja herättää 02.55. PAM!
Äänitorvessahan ei äänen energia tietenkään kasva, mutta torven ohjatessa äänen tiettyyn suuntaan ja lähes sulkiessa tien toisaalle äänenvoimakkuus torven suunnassa lisääntyy.
Samalla periaatteella esim. talon rakenteet voivat ohjata ääntä, vahvistaen ääntä toisaalla ja heikentäen muualla. Aikaisemmin mainittu resonanssi vaikuttaa myös, samoin psykologiset tekijät: väsyneenä ja ärsyyntyneenä häiriöäänet kuulostavat voimakkaammilta, samoin muutoin hiljaisessa ympäristössä tapahtunut pienikin kolahdus saatetaan kokea kuin kovanakin pamahduksena.- Anonyymi
Hermoston fysiikkaa siis.
- Anonyymi
Gramofonissa äänitorven avulla pyritään muuttamaan mahdollisimman tehokkaasti neulan poimima värähtely ilman värähtelyksi.
Kyse on muuntolaitteesta.
Vahvistus voisi olla suhdeluku johonkin yksinkertaisempaan muuntolaitteeseen (tai säteilijään) vähän kuten passiivisissa antennissa.
- Anonyymi
Ei ääni voi vahvistua ilman lisäenergiaa, mutta vaimentuminen voi pienentyä ja sitä kautta kuulostaa kovemmalta esim resonanssin takia.
- Anonyymi
Kappaleen resonoidessa sen liikelaajuus kasvaa. Tämä saa aikaan suuremman ilmamäärän värähtelyn.
Näin suurempi määrä värähtelyenergiaa siirtyy kuultavaksi ääneksi eli ilman värähtelyksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kappaleen resonoidessa sen liikelaajuus kasvaa. Tämä saa aikaan suuremman ilmamäärän värähtelyn.
Näin suurempi määrä värähtelyenergiaa siirtyy kuultavaksi ääneksi eli ilman värähtelyksi.Resonaattori varastoi energiaa resonanssitaajuudelleen. Sen värähtelyn amplitudi voi siksi olla paljon suurempi kuin siihen energiaa syöttävän värähtelyn amplitudi. Mitä pienemmät häviöt sitä suuremmaksi voi resonaattorin värähtelyn amplitudin pumpata pienellä syöttöteholla.
Toimii siis samalla lailla kuin keinu. Pienellä oikeassa vaiheessa ja oikealla taajuudella olevalla tönimisellä saa siinä keinuja liikkeen laajuuden suureksi.
- Anonyymi
Esim jääkaappi voi aiheuttaa värähtelyä rakenteissa, mutta ääni ei välttämättä kuulu kovana lähtöpisteessä kaapin luona.
Kuitenkin värähtely eli ääni kulkee rakenteissa lähes korvin kuulumattomana koska korvat kuuntelevat ilman värähtelyjä.
Sopivissa olosuhteissa ääni pääsee siirtymään ilmaan kuultavaksi.
Korville voimakkaan äänen teho on yllättävän pieni. Olisiko muutamia Watteja.
Voimakkaassa - Anonyymi
Neuvostoliitossa useimmat turistihotellit sisälsivät äänenvahvistimia ja seinäbetonit olivat mikrofoneja täynnä. Viruhotellissa Tallinnassa kai on vieläkin esitteillä kuunteluhuone kaikkine värkkeineen.
- Anonyymi
Katsot vaikka elokuvaa, 80dB äänen voimakkuudella - et kuule jääkaappia ja toisaalta elokuvan äänet vaimenee betonissa. Resonoiva jääkaappi kuitenkin kuuluu naapuriin, jolla ei ole äänilähteitä ja kulkee villasukat jalassa. Omaan korvaan se ei kantaudu, koska äänenvoimakkuus on n. 45dB.
Toisaalta jääkaapin resonanssin pystyy mitä luultavimmin vaimentamaan melko pienellä eli esim. asettamalla sen jalkojen alle palan kumimattoa tjsp. jolloin taajuus muuttuu eikä resonanssia välttämättä synny. - Anonyymi
Jos tietää äänen suunnan ja kulkee äänilähdettä kohti niin kyllä se siitä vahvistuu aivan selvästi.
- Anonyymi
Mulla on kamerassa jalkazoomi.
Myös vahvistaa ääntä :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on1169708- 959407
- 217891
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä327255Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776274Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist585418Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?84768En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛234385Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.294356- 384313