Äänien vahvistuminen rakenteiden läpi kulkiessa, huuhaatako?

Anonyymi-ap

Mitä mieltä olette tämän fysiikkaneron kommentista:

"Ääniä on monenlaisia, osa vahvistuu kerrostalon rakenteissa. Kokemusta on siitä, että naapurin jääkaapin ääni/tärinä resonoi rakenteissa ja kuulostaa seinän toisella puolella yöaikaan sietämättömän voimakkaalta (jääkaapin omistaja tätä ei edes huomaa). Vastaava kokemus naapurin keittiökaappien ovien sulkemisesta. Keittiössä pieni kolahdus, naapurin puolella kuulostaa valtavalta pamaukselta."

16

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rakenteissa kulkiessaan värähtely ei jossain kohta aiheuta ympäröivän ilman liikettä nimeksikään ja toisessa kohtaa värähtely siirtyy tehokkaammin ilmaan (kuten kaiuttimessa)

      • Anonyymi

        Resonointi voi vahvistaa lisää rakenteiden liikettä saaden aikaan voimakkaamman äänen.

        Matalat taajuudet voivat edetä pitkältikin.

        Myös esim pihalla tyhjäkäynnillä käyvä auto voi aiheuttaa lähellä olevassa huoneistossa voimakkaan kuminan.
        Ulkona ei kuulu juuri mitään.
        Tästä on kokemusta.


    • Anonyymi

      Kuin kitara. Sellainen efekti voi tulla. Hyvin harvinaista mutta mahdollista kyllä.

    • Anonyymi

      Meille ne on keksineet kulkea kellarikerroksen ovesta joka sijaitsee makuuhuoneen alapuolella. Pumppu varmaan kulunut mutta aamumainostenjakaja herättää 02.55. PAM!

    • Äänitorvessahan ei äänen energia tietenkään kasva, mutta torven ohjatessa äänen tiettyyn suuntaan ja lähes sulkiessa tien toisaalle äänenvoimakkuus torven suunnassa lisääntyy.

      Samalla periaatteella esim. talon rakenteet voivat ohjata ääntä, vahvistaen ääntä toisaalla ja heikentäen muualla. Aikaisemmin mainittu resonanssi vaikuttaa myös, samoin psykologiset tekijät: väsyneenä ja ärsyyntyneenä häiriöäänet kuulostavat voimakkaammilta, samoin muutoin hiljaisessa ympäristössä tapahtunut pienikin kolahdus saatetaan kokea kuin kovanakin pamahduksena.

      • Anonyymi

        Hermoston fysiikkaa siis.


      • Anonyymi

        Gramofonissa äänitorven avulla pyritään muuttamaan mahdollisimman tehokkaasti neulan poimima värähtely ilman värähtelyksi.

        Kyse on muuntolaitteesta.
        Vahvistus voisi olla suhdeluku johonkin yksinkertaisempaan muuntolaitteeseen (tai säteilijään) vähän kuten passiivisissa antennissa.


    • Anonyymi

      Ei ääni voi vahvistua ilman lisäenergiaa, mutta vaimentuminen voi pienentyä ja sitä kautta kuulostaa kovemmalta esim resonanssin takia.

      • Anonyymi

        Kappaleen resonoidessa sen liikelaajuus kasvaa. Tämä saa aikaan suuremman ilmamäärän värähtelyn.
        Näin suurempi määrä värähtelyenergiaa siirtyy kuultavaksi ääneksi eli ilman värähtelyksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kappaleen resonoidessa sen liikelaajuus kasvaa. Tämä saa aikaan suuremman ilmamäärän värähtelyn.
        Näin suurempi määrä värähtelyenergiaa siirtyy kuultavaksi ääneksi eli ilman värähtelyksi.

        Resonaattori varastoi energiaa resonanssitaajuudelleen. Sen värähtelyn amplitudi voi siksi olla paljon suurempi kuin siihen energiaa syöttävän värähtelyn amplitudi. Mitä pienemmät häviöt sitä suuremmaksi voi resonaattorin värähtelyn amplitudin pumpata pienellä syöttöteholla.

        Toimii siis samalla lailla kuin keinu. Pienellä oikeassa vaiheessa ja oikealla taajuudella olevalla tönimisellä saa siinä keinuja liikkeen laajuuden suureksi.


    • Anonyymi

      Esim jääkaappi voi aiheuttaa värähtelyä rakenteissa, mutta ääni ei välttämättä kuulu kovana lähtöpisteessä kaapin luona.

      Kuitenkin värähtely eli ääni kulkee rakenteissa lähes korvin kuulumattomana koska korvat kuuntelevat ilman värähtelyjä.

      Sopivissa olosuhteissa ääni pääsee siirtymään ilmaan kuultavaksi.

      Korville voimakkaan äänen teho on yllättävän pieni. Olisiko muutamia Watteja.


      Voimakkaassa

    • Anonyymi

      Neuvostoliitossa useimmat turistihotellit sisälsivät äänenvahvistimia ja seinäbetonit olivat mikrofoneja täynnä. Viruhotellissa Tallinnassa kai on vieläkin esitteillä kuunteluhuone kaikkine värkkeineen.

    • Anonyymi

      Katsot vaikka elokuvaa, 80dB äänen voimakkuudella - et kuule jääkaappia ja toisaalta elokuvan äänet vaimenee betonissa. Resonoiva jääkaappi kuitenkin kuuluu naapuriin, jolla ei ole äänilähteitä ja kulkee villasukat jalassa. Omaan korvaan se ei kantaudu, koska äänenvoimakkuus on n. 45dB.
      Toisaalta jääkaapin resonanssin pystyy mitä luultavimmin vaimentamaan melko pienellä eli esim. asettamalla sen jalkojen alle palan kumimattoa tjsp. jolloin taajuus muuttuu eikä resonanssia välttämättä synny.

    • Anonyymi

      Jos tietää äänen suunnan ja kulkee äänilähdettä kohti niin kyllä se siitä vahvistuu aivan selvästi.

      • Anonyymi

        Mulla on kamerassa jalkazoomi.

        Myös vahvistaa ääntä :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      95
      2890
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      79
      2373
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      1916
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1490
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1460
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1315
    7. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      882
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      867
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      816
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      729
    Aihe