Onko kupari terästä kovempaa tai vahvempaa?

Anonyymi-ap

Lidl mainostaa plasmaleikkuria, jonka leikkuuteho on teräkselle 12mm, alumiinille 8mm ja kuparille vain 4mm. Liittyykö tuo maksimiteho jotenkin leikattavan materiaalin sähkönjohtavuuteen?

15

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      jospa se liittyykin leikattavan materiaalin lämmönjohtavuuteen, kuparilla suurin ja teräksellä pienin

      • Anonyymi

        Eikö ne usein metalleilla kulje käsikädessä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö ne usein metalleilla kulje käsikädessä.

        Ei mene. Jotkut teräslaadut johtavat lämpöä todella huonosti.

        Esim. voit lämmittää metallilevyn pistemäisesti todella kuumaksi, mutta parin sentin päässä metalli on kylmää. Kyllähän tämän huomaa teräskattilassakin, vaikka sisällä oleva neste ja kosteus levittääkin lämpöä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei mene. Jotkut teräslaadut johtavat lämpöä todella huonosti.

        Esim. voit lämmittää metallilevyn pistemäisesti todella kuumaksi, mutta parin sentin päässä metalli on kylmää. Kyllähän tämän huomaa teräskattilassakin, vaikka sisällä oleva neste ja kosteus levittääkin lämpöä.

        Niin mutta se teräskattila kai johtaa myös sähköä todella huonosti verrattuna kupariseen?


    • Anonyymi

      Lämmönjohtavuuteen paremminkin.

    • Anonyymi

      Ehdottomasti ehkä.
      Muovikalvo on niin vahvaa että sitä ei plasmaleikkurilla pysty leikkaamaan.

      • Anonyymi

        Kohteen tulee olla sähkönjohtavaa.


    • Anonyymi

      APH tietää tämänkin.

    • Anonyymi

      Saakohan tuolla kassakaapin auki,?

      • Anonyymi

        Jos on kerroslevyä, niin ei saa. Ja mitä hyötyä palaneella sisällöllä olisikaan?


    • Anonyymi

      Onko sillä paineilmalla plasmassa muutakin tarkoitusta kuin puhaltaa rako auki? Vai polttaako ilman happi osaltan sulaa metallia. Ei kai se sähkövalokaari sen kuumempi ole vaikka palaisi puhtaassa hapessa.

      • Anonyymi

        Kemiallisella palamisella ei lämmön tuottamisen suhteen ole tässä juurikaan merkitystä. Vertaa happi-asetyleeniliekin lämpötila ja valokaaren lämpötila.


      • Anonyymi

        Teollisuudessa käytetään plasmaleikkauskaasuna typpeä tai vetyä. Niillä ei ole mitään kemiallista vaikutusta. Ilman kaasua ei valokaarta synny. Ilmaa ja happea pyritään välttämään koska niistä syntyy haitallista otsonia.

        Propaani-happi-liekin lämpötila on suunnilleen 2000 K. Plasmaleikkurin plasman lämpötila on jossain 10000 ja 20000 K välimaastossa.

        Polttoleikkauksessa on olennaista että leikattava materiaali palaa ja muodostaa helposti sulavaa oksidia. Alumiini ja kupari ja ruostumaton teräs eivät sovellu polttoleikattaviksi.

        Työkaasun tarkoitus plasmaleikkauksessa on materiaalin sulattaminen ja sen puhaltaminen pois railosta.


      • Anonyymi

        Teräksen palaessa hapessa, eksoterminen reaktio tuo lisäenergiaa leikkaukseen.


    • Anonyymi

      Paineilma valokaaren läpi tuo kaaren kuumentaman plasmaksi muuttuneen ilman leikattavaan kohteeseen. Eli se siis toimii lämmönsiirtäjänä. Ilman paineilmaa lämpö kaaresta poistuisi suurimmaksi osaksi säteilynä.

      Mitä suurempi lämmönjohtavuus sitä ohuempi ainekerros riittää viemään lämmön pois ja estämään lämpötilaa nousemasta sulamispisteeseen.

      Mitä korkeampi sulamispiste sitä ohuempi ainekerros riittää viemään lämpöä pois niin paljon, ettei sulamispistettä saavuteta.

      Tästä syystä johtuen ero teräksen ja alumiinin välillä ei ole tuota suurempi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      145
      6069
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      25
      3726
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      128
      2911
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      47
      2568
    5. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      37
      2421
    6. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      25
      1945
    7. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      269
      1914
    8. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      51
      1858
    9. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      34
      1633
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1600
    Aihe