Kateetit joiden pituus tiedetään lähtevät origosta suorakulmaisesti ja lisäksi on tiedossa kateetteja sivuavan ympyrän halkaisija ko. koordinaattineljänneksessä.
Pitäisi saada laskettua mikä on "negatiivisen segmentin" pituus.
Koveran "hypotenuusan" pituus
15
238
Vastaukset
- Anonyymi
Kuvaako tämä tilannetta: https://www.desmos.com/calculator/0wogengwsz
- Anonyymi
Mahtaako tuossa ympyrä sivuta kateetteja?
- Anonyymi
Kolmion hypotenuusahan on ympyrän yksi jänne. Jänteen pituuden ja tiedossa olevan säteen perusteella voidaan laskea keskuskulma, josta saadaan sitten jänteen rajaaman kehän pituus.
https://en.wikipedia.org/wiki/Chord_(geometry) - Anonyymi
Kateettien tulee olla yhtä pitkät ja = r (ympyrän säde. Keskuskulma on tietenkin pii/2 ja sivuamispisteiden väliin jäävä (lyhyempi) kaari on pituudeltaan 2 pii r /4 = pii r /2
- Anonyymi
Harvinaisen huonosti (ja väärin) kirjoitettu tehtävä. Oletetaan lukijan olettavan jotain.
Mikset kysy asiallisesti? Piirrä kuva ja selitä tilanne yksikäsitteisesti. Ei ole ole vaikeaa. Peruskoulutehtävä. Ei tarrvitse edes kysyä mitään, jos kuva on piirretty oikein.- Anonyymi
Ei tehtävässä mitään vikaa ollut. Olennaiset seikat sen ratkaisemiseksi kyllä sanottiin. Höhlä kommentti.
Yksinkertainenhan tuo tehtävä tietenkin oli. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei tehtävässä mitään vikaa ollut. Olennaiset seikat sen ratkaisemiseksi kyllä sanottiin. Höhlä kommentti.
Yksinkertainenhan tuo tehtävä tietenkin oli.Tehtävä oli kirjoitettu väärin. Samoin suurin osa vastauksista. Myös sinun vastaus. Et ymmärrä lukemaasi. Oletat jotain, etkä huomaa selviäkään virheitä.
Suomessa alkeismatematiikka on suurimmaksi osaksi suomen kielen osaamista. Ei laiskuuden maksimointia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tehtävä oli kirjoitettu väärin. Samoin suurin osa vastauksista. Myös sinun vastaus. Et ymmärrä lukemaasi. Oletat jotain, etkä huomaa selviäkään virheitä.
Suomessa alkeismatematiikka on suurimmaksi osaksi suomen kielen osaamista. Ei laiskuuden maksimointia.Höpö, höpö!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpö, höpö!
Turhanaikainen höpöttäminen näköjään jatkuu edelleen.
- Anonyymi
Eipä ole minun matematiikantunneillani kukaan koskaan maininnut mitään koverasta hypotenuusasta. Jossain käyräviivaisessa koordinaatistossa tuollainen ehkä saattaisi olla olemassa.
- Anonyymi
Varsinainen sekoilu sekä kysymyksen että vastausten osalta. Vain suorakulmaisessa kolmiossa on kateetit, joiksi kutsutaan suoran kulman sivuja. Suoran kulman vastainen sivu taas on kateetti. Jos ympyrä sivuaa kateetteja, on sen keskipiste kolmion suorankulman puolittajalla.
"Kovera hypotenuusa" voi olla vain esimerkiksi pallokolmiolla.
Lisäksi tehtävänannossa ei ole kerrottu, missä pisteessä ympyrä sivuaa kateetteja.- Anonyymi
Kommenttisi on täyttä soopaa. Kysymys oli kyllä ymmärrettä.Hypotenuusa oli lainausmerkeissä. Kyllä jokainen täysjärkinen ymmärsi mitä kysyjä tarkoitti.
Itse sotket hypotenuusan ja kateetit tuossa höpöstelyssäsi. Sinulle kaikki sivut näyttävät olevan kateettejs! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kommenttisi on täyttä soopaa. Kysymys oli kyllä ymmärrettä.Hypotenuusa oli lainausmerkeissä. Kyllä jokainen täysjärkinen ymmärsi mitä kysyjä tarkoitti.
Itse sotket hypotenuusan ja kateetit tuossa höpöstelyssäsi. Sinulle kaikki sivut näyttävät olevan kateettejs!"Kyllä jokainen täysjärkinen ymmärsi mitä kysyjä tarkoitti."
Kyllä jokainen itsensä täysjärkiseksi kuvitteleva todellakin pystyy kuvittelemaan olevansa täysijärkinen.
- Anonyymi
Näyttää olevan totta, että suomalaisten koululaisten matemaattinen heikkous johtuu siitä, ettei suomen kieli ja sen sanasto ei ole tuttua. On todellakin vaikea saada ongelmalle ratkaisua, kun ei edes ymmärrä, mikä ongelma pitäisi ratkaista
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2343982Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232297Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1401449
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37920Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8827J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61756