Kumpi olwt luonteeltasi

Anonyymi-ap

Määräävämpi osa puoli vai ns alistuvampi osapuoli suhteessa ja kumman haluat kumppaniksesi vahva luonteisen joka on vähän määräävämpi osapuoli vai alistuvampi osapuoli eli kumpikin pistää hanttiin ja rajat sinulle mutta loppujen lopuksi rakkaasi määrää sinua tai sinä määräät häntä hyvällä tavalla mutta jos näet että jokin asia kumppanillesi tärkeä niin annat sen toteutua

17

99

Äänestä

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paha kysymys. Sanoisin, että se on Mattia lainatakseni 50/60. Periaatteessa 50/50, mutta joustan murun toiveitten edessä 😁

      Pääosin nuo aiemmat suhteeni ovat olleet tuossa mielessä hyvin tasapainossa, on puolin ja toisin harattu vastaan ja samalla kuintekin kuultu toisen toiveita, tahtoa eikä vain jyrätty omaa tahtoa läpi. Itselleni se on toimiva tapa, osin omaa, osin toisen, huomioidaan toisemme ja vängätään vähän vaikka piruuttaan jotta kipinät toisinaan sinkoilevat 😉

      • Anonyymi

        Jos näin ni miksi ne on sitten entisiä


      • Anonyymi kirjoitti:

        Jos näin ni miksi ne on sitten entisiä

        Parisuhteessa on aika paljon muutakin kuin tuo miten asioita hallitaan, jaetaan.


    • Anonyymi

      Se on kauheaa kun ihminen on suhteessaan se järki. Muori on sitten se tunne ja rahat.
      Sanon useimmiten siis sen viimeisen sanan, eikä se ole legendaarinen: kyllä kulta.

      Tällä menettelyllä säästyy minun järki ja muorin rahat. Tunteet nyt seilaa miten sattuu :)

      -keinovaginamies-

    • Tuo loppuosa kuulostaa oikein hyvältä: "rakkaasi määrää sinua tai sinä määräät häntä hyvällä tavalla mutta jos näet että jokin asia kumppanillesi tärkeä niin annat sen toteutua"

      - Olen tosi hallitseva ja voimakastahtoinen. Siksi tarvitsen kumppaniksenikin voimakastahtoisen ihmisen, joka silti pystyy joustamaan, kun asia on minulle tärkeä.
      - Jos kumppani olisi liian nössö, se voisi olla minusta hetken mukavaa, mutta sitten hänestä tulisi minulle kynnysmatto, emmekä enää kumpikaan kunnioittaisi toistamme. Se olisi sitten sen parisuhteen loppu.

    • Olen se seesteinen osapuoli, rauhallinen puhuja, kärsivällinen keskustelija, kompromissin kehittelijä, joka suututettuna on sitten se jonka päätä ei enää käännä kukaan tai mikään.

      Eli minusta löytyy vastakohdat 😄 ja 😠

      • Niin ja kumppanina paras on ihmistyyppi, joka ei yritä puhua mulle mitään vittuillen ja viisastellen, nimittäin tuollasesta muutun itsekin ihan vittupääksi. Oma vikas, mitäs aloitit.


    • Anonyymi

      En ole luonteeltani kumpaakaan noista. Mä olen pääosin hyvin sävyinen, mutta mitä enemmän minua yrittää pakottaa, niin sitä tiukemmin pistän vastaan. Mun kanssani pärjää vain sävyinen ja asialliseen keskusteluun kykenevä tyyppi.

    • Tykkään kyllä miellyttää kumppaniani ja tehdä hänet iloiseksi ja onnelliseksi ja olen kykenevä tekemään kumpaakin miellyttäviä kompromisseja ja niitä etsimään mutta ei mun ylitsenikään pysty kävelemään ja osaan oman tahtoni pitää vaikka en mitään ehdottomasti joitain asioita vaativaa sorttia olekaan.🙂.

      • Kaikista parasta on kun yhdessä asioista avoimesti ja rehellisesti keskustellaan kummankin mielipiteet ja näkökulmat ja tahto huomioiden ja päätetään yhdessä mikä juuri tällä kertaa juuri tässä asiassa on kaikkein paras tapa toimia.🙂.


    • Meillä ei kukaan määräile. Molempien vahvat luonteet tulevat harvoin esille, koska vältän kaikin tavoin riitelyä. Konfliktitilanteet hoidetaan keskustelemalla ja tekemällä sopimuksia.
      Vaimo hermostuu herkemmin, mutta on rauhoitettavissa.

      Minulla on mielikuva, että minä olen herra talossa. En ole siitä kuitenkaan varma, koska sitä ei ole testattu pitkään aikaan.

    • Anonyymi

      Minä pidän huolen omista asioistani ja kumppani omistaan. Niistä, joiden katsotaan koskettavan molempia, sovitaan yhdessä. Mua on täysin turha yrittää kenenkään käskyttää. Se ei tule onnistumaan. Minä en myöskään käskytä toista, enkä tee puolesta, vaan hän hoitaa omat asiansa ihan itse.

    • Anonyymi

      No jos lähtökohta on että suhteen tulisi olla tasa-arvoinen ni kerroppa ite mitenkä sen mieltäisit

    • Molempia aina välillä. Vuorotellen. Tämä vaihtelee tilanteen mukaan. Vaikka välillä olen voimakastahtoinen nainan, en silti ole kumppania kohtaan mikään päällepäsmäri. Meillä molemmilla on omat vahvuutemme ja heikkoutemme. Kumppani on pitkäpinnaisempi ja harkitsevampi. Näillä mennään.

    • Anonyymi

      Meillä on tasa-arvo huvittavuuteen asti. Menee jankkaamiseksi, syödäänkö lihaa, joo otetaan sinä mitä haluat, eiku mitä sinä, kalaako, joo kala käy. Vähän joka asiaan tämä sama keskustelu. Toinen, tuletko kanssani katsomaan elokuvaa, katsotaan nyt, se tarkoittaa ettei kai tule, joten menen yksin enkä enää mainitse asiasta eikä hän kysy. Emme ole päättäneet tai yrittäneetkään päättää toisen puolesta yhtään asiaa.

      • Anonyymi

        Tämä kuulostaa ihan hyvältä kunhan ei päädytä elämään kokonaan toisen ohi. Itse en jaksaisi jankata vaan oletan että toinen vertaisena ymmärtää ja että asiasta ei tarvi ikäänkuin tehdä numeroa jos jokin sopii ja toinen ei.

        Ristiriitatilanteet voi sitten käydä erillisenä neuvotteluna joka ratkaistaan ja palataan takaisin olemiseen.

        Se mitä toinen tarjoaa voi ja pitäisi tulla kiinnostuksesta toiseen ihmiseen ja luottamuksesta hänen arvostelukykyynsä. Kun välitän kumppanistani niin jos hän jotain suosittelee - sanotaanko vaikka uutta harrastusta jota hän haluaisi kokeilla - niin minulle sopivan kumppanin suhteen tiedän että joku pointti siinä jutussa on ja hän on paras mainos asialle mitä on.


    • Anonyymi

      En oikein sopeudu kumpaankaan. Olen yhteistyötä ja "samanarvoisuutta" janoava. En halua määräillä vapaata aikuista ihmistä enkä koe että minuakaan tarvisi määräillä. Jos jokin asia sopii niin sitten se sopii, jos ei sovi niin sitten ei sovi.

      Olen koittanut olla se alistuvampi koska tavallaan se on helpompaa mutta se ei vaan toimi, minä turhaudun ja niin turhautuu se toinenkin.

      Otan sen "jotain muuta" vaikka sellaista ei olisi olemassakaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      173
      2880
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      57
      1192
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      957
    4. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      919
    5. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      57
      917
    6. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      84
      810
    7. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      800
    8. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      190
      758
    9. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      713
    10. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      6
      694
    11. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      666
    12. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      657
    13. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      646
    14. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      57
      634
    15. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      21
      598
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      127
      576
    17. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      549
    18. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      548
    19. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      527
    20. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      518
    Aihe