Minulla on todettu skitsoaffektiivinen häiriö tai jopa skitsofrenia, koska ilman lääkitystä elän omassa todellisuudessa. Olen hieman turhautunut elämääni, koska en pääse hyödyntämään henkisiä kykyjäni juuri missään. Sairaus vaikuttaa mm. siihen, että teen helposti virheitä, kun väsyn. Siis tavanomaista enemmän ja motivaationi on nolla asioita kohtaan, jotka eivät kiinnosta minua.
Saan kuulla usein olevani älykäs ja älykkyyteni arvio on noin 150. Älykkyys numerona ei ole minulle muuten tärkeä tieto kuin siten, että se selittää omalaatuiset kiinnostuksen kohteeni.
Mitä teen työkseni? Olen korkeakoulutettu ja opettaja. Työni on silloin ihan jees, kun teemme yhdessä jotain kehittävää, mutta rankkaa on kasvatuksellinen vastuu vähän joka asiasta enkä koe sitä mitenkään mieluisaksi. Olen kuitenkin enimmäkseen pidetty opettaja, koska opetan hyvin.
Kommentteja liittyen taustaani. Olen vähän väliinputoaja, kun älykkäiltä ihmisiltä oletetaan aika paljon. Kysytään kysymyksiä ja ihmetellään, kun en välttämättä osaa vastata. Olen aika monta vuotta elämästäni viettänyt mielisairaalassa, ja joidenkin on vaikea uskoa, että tarvitsen jonkin verran henkistä tukea. En niinkään ajattelussa, vaan arkisissa asioissa ja monille itsestäänselvissä näkemyksissä.
Sairauteni on salaisuus, koska emme ole vielä valmiita hyväksymään mielenterveysongelmia. En ole yhtään väkivaltainen ja tunne-elämäni vaihtelusta huolimatta empaattinen sekä eettisesti ajatteleva.
Skitsofrenia ja älykkyys; elämäni
Anonyymi-ap
2
246
Vastaukset
- Anonyymi
Jaksamista.
- Anonyymi
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17819825e
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.824807- 1882168
- 1321812
- 1751445
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161351ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj201279- 301223
- 351116
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3151068- 781013