Niin kummassa asuisit mielummin?
Kukkula vai laakso
Anonyymi-ap
35190
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Kukkulalla. Ei heti tulvat kosketa.
Tähän sopii pave maijasen laulu jano eli mul on jano lähtesi vettä
Mulle ekana tuli tää kalliolle kukkulalle biisi mieleen tästä aloituksesta.🙂. https://youtu.be/RCoFDYMlnEU
Laaksossa jos se on vesistön äärellä, jos sitä mahdollisuutta ei ole sitten kukkulalla.
-harmiseikirj-
Naisen laaksossa eli haarojen välissä mut kyl naisen kukkoloillakin vois asua sais olla kakdessa kukkulassa
Tuli mieleen tää biisi... :oD
https://youtu.be/HTGBbkhaRTE
Ei mulla muuta.... En mä mieti missä vaan ennemmin niin että se ois koti....
Kyllä semmoinen Laakso missä on isoja puita ja kinttipolkuja, joku puro siihen ja aamu-usvaa. Vois kattella kun muurahaiset touhuilee omia reittejään ja tutkii vaikka kommunikaatiota niiltä. Pitäs aina perusasiat opetella ennen kuin rupee mitään, vitun kännyt. Vitun mediatalot. Vittun koko paska. Turhaa älämölöö vaan.
Kukkulalla mieluummin syinä ainakin jo täälläkin mainitut näköalat ja että olisi tulvilta paremmin suojassa.🙂.
Vaikea valinta. Hedelmällinen laakso ois varmaan mukava
Molempi parempi. Kumpikin kävisi. Kukkulalla olisi viileämpää ja hyönteisiä vähemmän.. laaksossa kuumaa ja kosteaa..
Eräässä etelänkohteessa oli Hotelli kukkulalla ja palvelut laaksossa.
Jatkuva kapuaminen vuoren rinnettä pitkin otti kunnon päälle, varsinkin jos oli helle ja krapula.
Kyllä mä taitaisin mielelläni vaellella vähän kummassakin
Ja jos asiaa haluaa ajatella muuten kuin kirjaimellisesti niin mielelläni tekisin läheistä ja tarkkaa tuttavuutta sopivan verkkaisesti ja ajan kanssa molempiin paikkoihin ja niiden ympäristöön vuorotellen tutustuen ja niiden parhaita kohtia tutkien alueiden omistajan iloksi ja nautinnoksi.😉😂.
Verhot heilahtavat, Alma mummo katsoo ikkunasta ja tuumaa Topi-papalle "Taas se tuo outo tarralenkkarimies tuolla hiippailee katselemassa ihmisten pihoihin, aikookohan se varastaa jotain? Onkohan se edes suomalainen? näyttää vähän kuin olisi jostain itä-euroopasta. Pitäisiköhän soittaa poliisille?"
-harmiseikirj-
Nyt oli kyllä ihan eri maastot mulla mielessä mutta ymmärränhän mä että sulle ne ei tosiaankaan varmaan mieleen juolahda.😂.
Tosin eipä mulla tuossakaan tapauksessa hätää olis vaikka Alma ja Topi poliisit soitteliskin koska en ensinnäkään hiippaile toisten pihoissa ja toisekseen noita tuntomerkkejä nyt ei meikäläiseen ikinä mitenkään yhdistään kykene.🤣.
Niin tietenkin kun sulla on likainen mielikuvitus mutta ei taida tontinomistajat arvostaa tarralenkkarimiehen hiippailua, ne odottaa että ostaja tulee tontille määrätietoisesti omistajan elkein ja tekee samantien kaupat ilman epämääräisiä hiippailuja.
-harmiseikirj-
Sun likaiselle mielikuvitukselle sopiikin hyvin tuo pirpanan lausuma :D
"Kukkulalla olisi viileämpää ja hyönteisiä vähemmän.. laaksossa kuumaa ja kosteaa.."
-harmiseikirj-
Sulla ei sitten oo luetunymmärtäminen ihan kondiksessa näköjään.😄.
Oho, kaveripoika oikein innostui 😁
Niin luuletko sä ettei myös pirpana tiennyt just tasan tarkkaan mitä kirjoitti.😄.
No kunhan nyt aikani kuluks vastailen tähän fanipostiin vaihteenvuoksi. Tarviihan teille faniklubilaisillekin välillä huomioo antaa ettette raukat tunne itseänne ihan täysin sivuutetuiksi.😄.
Henkirikosepäily Janakkalassa 😲 Nyt Mikkojuhani tarralenkkarit jalkaan ja tutkimaan rikosta.
https://yle.fi/a/74-20008814/64-3-150956
Kyllä rupee tuntomerkit osumaan kun mukaan liitetään merkittävä liikalihavuus
Eikö Mikkis käytä niitä valkoisia pappa pomarfineja?
Kaupunginosani nimessä on sana laakso, joten ei kai tässä ole valinnanvaraa.
Sveitsissä jossain laaksossa ois kiva asua.
Hyvinkään Sveitsi voisi olla kiva. Suunnilleen siinä missä on Hotelli Sveitsi, hienot maisemat.
Kukkulalla. Siinä voisi olla kukkulan kuningas. :)
Rickenbacker. Ai että! <3
https://www.youtube.com/watch?v=DGunZd732qQ
Asun laaksossa.
Cool❄️
Älä nyt ole tylsä, käsittääkseni laaksoissa ja kukkuloilla vaeltelu sopis sullekin...
Juu, mutta asun laaksossa.
Cool❄️
Siellä missä koti on asun mieluiten :)
"........ Ei laaksoa ei kukkulaa; ei maata rakkaimpaa kuin kotimaa tää pohjoinen, maa kallis isien....."
Noin periaatteessa viihdyn, kun ympärillä on tilaa, että siinä mielessä kukkula. Vaan voi tuo olla järjestettävissä laaksossakin, kunhan se ei ole kovin pieni laakso.
Jos asuu laaksossa, niin, noh niin sinne valuu kaikki vesi aina kukkuloilta. likavesikin sinne menee aina.
Ja kukkulalta on kivempi aina lähteä liikkeelle kun on alamäki, ei ole ikinä ylämäki minne lähteä tarpomaan.