Vaan näyttää että ne vedetaan hatusta ja aivan mitään tietellistä laskemista.
mm Väite että Elelämantereen jäälevyn sulaminen nostaisi merenpintaa 57m on täyttä huuhaata!
Eikä ole mitään tiedettä jos laketaan merenpinnan nousu nykyisen merialan mukaan. Merian pinta-ala kasvaa valtavasti jo pienelläkin nousulla.
Tutkijat eivät edelleenkää osaa laskea merenpinnan nousua
7
193
Vastaukset
- Anonyymi
Yli 70% maapallon pinta-alasta on merta, joten vaikka Suomen kokoinen alakin jäisi meren alle niin se lisää merien pinta-alaa vain 0,1%. Todellisuudessa kaikkien meren rannalla olevien suurkaupunkien jääminen meren alle ei vaikuttaisi merien pinta-alaan reilusti alle promillen verran.
Käytännössä merien pinta-alan kasvu ei merkittävästi vaikuta laskelmiin. Vaikka koko maapallon pinta muuttuisi mereksi (mikä tietenkin on mahdotonta) niin merien pinta-ala kasvaa noin 45%. Sitä enempää pinta-ala ei edes teoriassa voi kasvaa.
Hitto, vaikka koko Venäjän kokoinen ala jäisi meren alle niin sekään ei lisää merien pinta-alaa kuin 3,5%.- Anonyymi
Tarkkaan ottaen merien pinta-ala on 380 miljoona neliökilometriä. Suomen pinta-ala on noin 0,34 miljoonaa neliökilometriä järvineen.
- Anonyymi
"Hitto, vaikka koko Venäjän kokoinen ala jäisi meren alle niin sekään ei lisää merien pinta-alaa kuin 3,5%."
Korjaan hieman, siis Venäjä lisäisi pinta-alaa 4,5%
- Anonyymi
Meren pinta-ala nousee hyvin vähän, vaikka pinta nousisikin. Esimerkiksi Atlantin leveys on tuhansia kilometrejä ja Tyynen meren vielä paljon enemmän. Meren laajeneminen muutaman metrin pinnan nousulla on varsin pientä. Se hukkuu ennusteiden epätarkkuuden tuomaan holkkumaan.
Veiksel jääkaudella merenpinta oli jopa 130 alempana kuin nyt. Edes se määrä ei oleellisesti pienentänyt merien pinta-alaa.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/82/Weichsel_ice_age_europe.png?download- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Linkki uudelleen.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/42/Northern_icesheet_hg.png/350px-Northern_icesheet_hg.pngJa sitten se oikea kuva:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/82/Weichsel_ice_age_europe.png/1200px-Weichsel_ice_age_europe.png
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1013771
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se482701- 1142529
24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä
Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣392018Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi
Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu301797Mulla tulee vaan niin
Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et221581- 271542
- 221348
Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi
Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?701295Olikohan se
Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi81281