Tarvitsen perusteluja väitettä "Ihminen on pohjimmiltaan epäitsekäs" vastaan. Ei puolesta. Vaan vastaan. Kiitos
Vastaukset 16
- Anonyymi
Kysy tekoälyltä niinkuin kaikki muutkin.
- Anonyymi
nyt oli kyllä vähän ilkeä
- Anonyymi
Tekoälyn vastaus:
Väittämää, jonka mukaan "ihminen on pohjimmiltaan epäitsekäs", vastaan on useita argumentteja. Ensinnäkin evoluutiopsykologia viittaa siihen, että ihmiset ovat kehittyneet omaa etua tavoitteleviksi selviytyäkseen ja lisääntyäkseen. Esi-isämme, jotka olivat itsekkäämpiä, selvisivät todennäköisemmin hengissä ja siirsivät geeninsä eteenpäin, mikä johti omaa etua tavoittelevan käyttäytymisen yleisyyteen nykyään ihmisillä.
Toiseksi monet psykologiset tutkimukset ovat osoittaneet, että ihmisiä motivoi oma etu jokapäiväisessä elämässään. Esimerkiksi ihmiset auttavat todennäköisemmin muita silloin, kun siitä on heille suoraa hyötyä, esimerkiksi kun he odottavat saavansa vastineeksi kiitollisuutta tai sosiaalista asemaa. Tämä viittaa siihen, että jopa näennäisesti altruistiset toimet ovat usein motivoituneita omaan etuun.
Lopuksi historia ja nykyiset tapahtumat tarjoavat runsaasti todisteita ihmisen itsekkyydestä. Sodat, konfliktit ja toisten hyväksikäyttö henkilökohtaisen hyödyn saamiseksi ovat yleisiä läpi ihmiskunnan historian ja ovat edelleen suuria ongelmia maailmassa. Tämä käyttäytyminen viittaa siihen, että ihmiset eivät ole luonnostaan epäitsekkäitä, vaan niitä voivat motivoida useat tekijät, kuten oma etu, valta ja ahneus.
Kaiken kaikkiaan, vaikka ihmisillä saattaa olla kykyä altruismiin ja epäitsekkyyteen, todisteiden painoarvo viittaa siihen, että ihmiset ovat pohjimmiltaan itsekkäitä olentoja.- Anonyymi
Tutkijat tekivät tutkimuksen jonka mukaan taloudellinen asema vaikuttaa myös käyttäytymiseen.
Berkeleyn yliopistossa aiemmin tehdyn tutkimuksen mukaan rikkaat tuntevat muita harvemmin empatiaa.
Tuoreemman tutkimuksen tekijät kirjoittavat, että rikkaat ihmiset ovat muita riippumattomampia sosiaalisista normeista selviytymiskeinona, sillä heillä on enemmän taloudellisia resursseja.
– Rikkaat eivät ole luontaisesti pahoja, mutta kun taloudellinen asema parantuu – oli sitten ihminen tai muu kädellinen – tulee entistä itsekeskeisemmäksi. - Anonyymi
Tekoäly perustuu vain moderniin egoistiseen subjektijumitteluun kuten muukin nykyajattelu ja -tiede.
Ihmisen itsekkyys on paljon syvempää.
- Anonyymi
Kyllä se niin perustaltaan on, mutta suomalainen on siitä hiukan poikkeus ja on kovin itsekäs.
- Anonyymi
Lue tämä artikkeli.
Rikkaat varastavat ja huijaavat
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/2012022815262150 - Anonyymi
Ihminen on vain TEORIASSA epäitsekäs. Jos on 100000 dollaria pankkitilillä hän tuntee empatiaa ja sanoo kumpa voisin auttaa jotakuta, mutta ei auta.
Kun hän köyhtyy 1000 dollarin tasoon ja hyväksikäyttäjät alkaa viedä köyhää hautaan anellen jatkuvasti almuja niin silloin itsekkyys paljastuu. Hän ei suostu suosiolla uhriksi, vaan paaduttaa ennemmin sydämensä.
Rikas on aina teoriassa antelias.
Köyhä on käytännössä itsekäs eikä suostu olemaan uhri.
Epäitsekkyys on pelkkä illuusio. Ei kukaan suostu antamaan omaa elämäänsä edes hyvän ihmisen puolesta. - Anonyymi
Rikkaus, kuten myös valta, muuttaa ihnmistä. Mitä rikkaampi ihminen on, sitä itsekeskeisemmäksi ja itsekkääksi ihminen muuttuu.
- Anonyymi
Rikkaat ja hyväosaiset ovat myös taipuvaisempia epäeettiseen ajatteluun, kuten esim. että ahneus on hyvästä.
- Anonyymi
Yritän kumota, vaikka itse olen vakuuttunut ainakin jonkin asteisesta altruismista ihmisten kohdalla.
Altruismia perustellaan evoluutiolla. Metsästäjä- keräilijä yhteisölle oli hyötyä asiitä, että ihmiset toimivat yhteisen hyvän eteen. Yhteisö, joka jakoi saaliinsa ja piti heikommista, kuten loukkaantuneista ja sairastuneista, huolta, oli menestyksekkäämpi kuin yhteisö, jossa jokainen ajoi ensi sijaisesti omaa etuaan.
Nyt kulttuurievoluutio on tuottanut aivan toisenlaisen elinympäristön. Tuleva hyvinvointini ei riipu siitä, jelppaanko jahdissa jalkansa katkaissutta hirviporukan jahtipäällikköä pääsemään kuntoon. Terkka hoitaa asian. Sosiaalinen kanssakäyminen tai lähimmäisen huomioiminen ei ole enää yhteisön selviytymisen ehto. Sitä varten on järjestelmä, joka ei sosiaalisia suhteita tarvitse.
Yhteiskunnan turvaverkko koskee pahimpiakin sosiopaatteja ja pummeja. Ei heitä enää heitetä ulos leiristä pärjäämään omillaan. Altruismista ei enää palkita siten kuin ihmisen evolutiivisen kehityksen aikana, eikä sosiopatiasta rangaista ainakaan niin, että geenit poistuisivat kuoleman kautta.
Moderni yhteiskunta johtaa ihmisen itsekkyyden kasvamiseen.- Anonyymi
Uusin ihmislajin evoluution tutkimus on paljastanut, että muut ihmislajit ovat menehtyneet sukupuuttoon, koska ne eivät kyenneet altruismiin samalla tavalla kuin nykyisin elävä ihmislaji.
Meiät ei olisi olemassa, jos emme olisi altruistisia.
- Anonyymi
Evoluutiosadut ovat aika kehnoja perusteluja millekään, kun tarinoinnin lähtökohtia ja rajoja ei osata heijastella samalla yhtään.
- Anonyymi
Ihminen on luonut itsensä ja oman onnensa seppä, joten on mahdotonta, että hänessä olisi jälkeäkään muusta. Ja jos olisikin, niin se olisi vain jälki, egoon palautuva eli oma ja hallinnoitu.
- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18156029/en-tieda-kuka-olet-tai-missa-olet-mutta-ole-suojelijani!
Mistä löytää oikea vertailukohta, miten välttää virheet ja saada vankka jalansija? Mistä tiedämme, mitkä voimat ovat vuorovaikutuksessa, jotta voimme orientoitua oikein tapahtumiin? Aiempi kokemus ei enää riitä antamaan vastauksia näihin kysymyksiin. Tarvitsemme perustietoa asioiden luonteesta. Ne eivät ole pinnalla ja tavallisen ihmisen ulottumattomissa. Tämä tieto on ylimaailmallista. Sen voi saada vain ylhäältä tulevan armon kautta. Toivottomuuden tunne synnyttää avunpyynnön. Vastauksena tähän anomukseen hänen sydämessään herää ääni, joka alkaa opastaa häntä elämässä. Tämä ääni on vielä heikko, ihminen kuulee sen tai ei kuule sitä, eksyy usein arvailujen sekaan ja liikkuu eri suuntiin.
- Anonyymi
Miksi fiksut ja reilut ihmiset eivät ole superrikkaita?
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2019/09/06/miksi-fiksut-ja-reilut-ihmiset-eivat-ole-superrikkaita
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom1181275- 2251026
- 67970
- 58942
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen66896Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal250850Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki36778Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi70765Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on72752- 42726
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S58680- 54633
Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26608Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut
Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen176503Et pysty peittämään minulta
Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet47494- 18488
Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"
Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja12477- 24474
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää98454- 40446