Fysiikassa liikettä kuvataan näin.
Olkoon p massapiste jonka paikkavektori hetkellä t on R(t). Sen nopeus tuolloin on R'(t) ja kiihtyvyys R''(t). Olkoon kiihtyvyys vakio: R''(t) = R''(0).
Nyt R(t) = R(0) + R'(0) t + 1/2 R''(0) t^2
Summat R(t) + R'(t) , R(t) + R''(t), R'(t) + R''(t) jne ovat kuitenkin mieltä vailla. Miksi? Ovathan nuo summan termit vektoreita joita pitäisi voida laskea yhteen.
Miten sitten selittyy se, että kun R'(t) kerrotaan skalaarilla t tai R''(t) kerrotaan skalaarilla 1/2 t^2 saadaan vektorit jotka voidaan mielekkäästi laskea yhteen?
Jos joku tarjoaa selitystä "laadusta", eli siitä että nopeuden yksikkö on m/s ja kiihtyvyyden yksikkö on m/s^2 niin tämä selitys ei kelpaa. Ei vektoriavaruudessa vektoreilla ole eri dimensioita.
Pulmallista?
14
542
Vastaukset
- Anonyymi
Paikka-, nopeus- ja kiihtyvyysvektorit sijaitsevat aivan eri avaruuksissa.
Niiden yhteenlasku on aivan yhtä hyödyllistä kuin vihreiden vaalituloksen laskeminen yhteen Tuomiokirkon kupolin korkeuden kanssa. - Anonyymi
Mikähän tuossa nyt oikein on ongelma? Eihän nuo derivaatat mitään skalaareja ole, vaan ajan vektoriarvoisia funktioita samaan lineaaruseen kohdeavaruuteen.
- Anonyymi
Kommenteissa ei toistaiseksi mitään mieltä.
Jos nuo vektorit sijaitsevatb "eri avaruuksissa" niin kuinka ne joutuvat samaan avaruuteen ja voidaan laskea yhteen sitten kun ne on kerrottu tietyillä skalaareilla.? Esim. R'' kerrotaan luvulla 1/2 t^2 tai R' luvulla t.
Enkä minä sanonut että nuo derivaatat olisivat skalaareja. Vektoreitahan niiden pitäisi olla. Mutta niitä ei voi laskea yhteen. Sitten voi kun kun ne kertoo tietyillä skalaareilla.
Eivätkö kommentoijat voisi vaivautua edes lukemaan kunnolla viestin jota kommentoivat?- Anonyymi
Mieti laatujen kautta m, m/s ja m/s² yksittäisiä termejä. Helpottaisiko, jos kirjoitat R':n tilalle v ja R'':n tilalle a?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mieti laatujen kautta m, m/s ja m/s² yksittäisiä termejä. Helpottaisiko, jos kirjoitat R':n tilalle v ja R'':n tilalle a?
Et sinäkään näköjään edes lukenut kysymystäni. Mainitsin jo siinä nuo "laadut". Ei vektoriavaruuden vektoreita ole monenlaisia, erilaatuisia. Kaikki samanlaisia vektoreita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et sinäkään näköjään edes lukenut kysymystäni. Mainitsin jo siinä nuo "laadut". Ei vektoriavaruuden vektoreita ole monenlaisia, erilaatuisia. Kaikki samanlaisia vektoreita.
Hahmotatko nyt oikein eri vektoriavaruuksia. Ethän voi laskea eri tyyppisiä vektoreita yhteen.
- Anonyymi
"..että nuo derivaatat olisivat skalaareja. Vektoreitahan niiden pitäisi olla. Mutta niitä ei voi laskea yhteen. Sitten voi kun kun ne kertoo tietyillä skalaareilla."
Derivaatat R´ ja R´´ ovat vektoriarvoisia funktioita ja kyllä niitä voi laskea yhteen sellaisenaan.
Se summa ei kuitenkaan tuota fysikaalisessa merkityksessä massakeskipisteen paikkaa, siksi nuo kertoimet kun halua paikkafunktion R(t).
- Anonyymi
Eikös nuo derivaatat ole tangenttivektoreita, ei siinä paljon järkeä ole niitä yhteen laskeakaan. Sitten kun siihen tulee t kylkeen niin, ne muuttuu pinta-aloiksi, ja niitä voi laskea yhteen.
- Anonyymi
Olkoon vektori tai tangenttivektori: kun se kerrotaan skalaarilla saadaan taas vektori.
Tämä sisältyy jo vektoriavaruuden määritelmään.
- Anonyymi
Yksikkö elelee luultavasti kerroinkunnassa. Siis että tuskin vektorin komponentit ikinä eri yksikköä ovat. Fysikaalisten yksiköiden matemaattista pohjaa pohdiskeltu mm. tässä kysymyksessä https://math.stackexchange.com/questions/571050/what-mathematical-structure-models-arithmetic-with-physical-units
sisältää linkin Terence Taon blogi-postaukseen: https://terrytao.wordpress.com/2012/12/29/a-mathematical-formalisation-of-dimensional-analysis/- Anonyymi
Noistapa (erityisesti Tao) huomaa, ettei kysymykseni ollut ihan niin simppeli kuin jotkut kommentoijat näyttivät luulevan.
- Anonyymi
Jos se elelisi kerroinkunnassa, niin niin niin niitä kuntia pitäisi olla monta. R(t):n kerroinkunta (m), R*(t):n kunta (m/s) , R''(t):n kunta (m/s^2) jne jne.
Eihän näitä sitten voisi laskea yhteen jos kerran kerroinkunnat ovat eri kuntia.
Mystistä! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos se elelisi kerroinkunnassa, niin niin niin niitä kuntia pitäisi olla monta. R(t):n kerroinkunta (m), R*(t):n kunta (m/s) , R''(t):n kunta (m/s^2) jne jne.
Eihän näitä sitten voisi laskea yhteen jos kerran kerroinkunnat ovat eri kuntia.
Mystistä!Kirjoitusvirhe: p.o.: R'(t):n kunta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos se elelisi kerroinkunnassa, niin niin niin niitä kuntia pitäisi olla monta. R(t):n kerroinkunta (m), R*(t):n kunta (m/s) , R''(t):n kunta (m/s^2) jne jne.
Eihän näitä sitten voisi laskea yhteen jos kerran kerroinkunnat ovat eri kuntia.
Mystistä!Siihen täytyy varmaan kuvitella joku homomorfismi, joka kertoo 1/s - yksikköisellä luvulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3342752Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."802483SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis572225Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj771913- 1251702
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis631566- 1401502
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin731348Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.901178Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli771134