Mites helle kurittaakin yht'äkkiä ihmisiä

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009653196.html
"Tältä juhannuksen sää näyttää nyt
Loppuviikosta on tulossa helteinen miltei koko Suomessa. Kuivuus kurittaa samalla ihmisiä ja luontoa.
– Kuivuus tulee vaikuttamaan yhteiskuntaan monin tavoin, se vaikuttaa kaikkeen kasvamiseen, maatalouteen, mahdollisiin metsäpaloihin ja lopulta kaivojen vesitasoihin, kertoo meteorologi Eerik Saarikalle.
Alkukesän aikana on Saarikallen mukaan satanut jopa harvinaisen vähän. Vaikka sää on ollut viileä ja ajoittain on satanut, ovat sademäärät olleet mitättömiä.
– Kuivan alkukesän jälkeen tuleva paahdejakso ottaa viimeisetkin mehut luonnosta, Saarikalle sanoo.
Kesästä ja lämmöstä nauttiminen on kaikesta huolimatta sallittua, Saarikalle haluaa muistuttaa."

Eivät nämä helleihannoijat kuivuudesta kärsi millään tavoin, nehän haluaa, ettei vettä sada koko kesänä ja paistaa vaan aurinko pilvettömältä taivaalta ja on yli +30.
Myös sääennustajat puhuu helteistä ja kuumuudesta nauttimisesta ja haukkuivat keväisen viileyden ja vähät sateet kiusantekona ihmisille.

5

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Helteet on helvetistä, sadetta maa ja luonnonvaraiset eläimet kaipaa. Nuo ketkä hehkuttavat 30 asteen poltetta eivät käy täysillä. Tv,radiotoimittajat myös voisivat opetella ymmärtämään ettei kaikki kestä näitä helle jaksoja. Kaikilla ei ole kerrostaloissa ilmastointia,ilmalämpöpumppuja . Toiset ihmiset myös tekevät ulkotyötä paahtavassa kuumuudessa. Sairaudet rasittaa,helle voi tappaa . Ainoa hyvä puoli on ,että kuumuus loppuu syksyn tullessa,toivoen. Raikas,ruskainen syyssää on ihanaa.

      • Anonyymi

        Juu, nämä hellle ihannoijat asuvat ilmastoiduissa asunnoissa, piipahtavat pihalla ja sisälle tullessaan toteavat "ai kun on ihanan lämmintä ulkona.
        Eivät varmana hehkuttaisi helteitä, jos ei olisi asunnossa ilmastointia, koska asunto on silloin kuuma pätsi!


    • Anonyymi

      Melkoista kesäkuun keliähän tuo tännekin lupailee. Seuraavat 10 päivää helleraja rikki joka päivä. Onneksi yöt ovat vielä olleet sen verran viileitä, että läpiveto varhain aamulla on viilentänyt kämppää. Kohta alkaa lämpö tulla rakenteista läpi ja silloin ei läpivetokaan auta.

      Katselin ilmatieteen laitoksen tilastoja. Kyllä kesäkuussakin helteitä on ollut, mutta normaalisti vain puolet heinakuun määrästä
      "Jossain päin Suomea hellettä mitataan keskimäärin toukokuussa 3, kesäkuussa 8, heinäkuussa 16, elokuussa 9 ja syyskuussa alle 1 päivänä."

      Toivoa soppii, ettei tämän hetkinen trendi kuvaa koko kesää.

      • Anonyymi

        Pieni yksityiskohta, jonka seuraavasta tilastosta huomasin.
        "Kesän (touko-elokuu) suurimmat havaintoasemakohtaiset hellepäivien kokonaislukumäärät v. 1959 lähtien."

        Listasta löytyi 14 pisintä hellejaksoa. Utissa on mitattu jopa 48 perättäistä hellepäivää 2010.
        Ennen vuotta 2010 ei listalle ole päästy yhtenäkään vuotena. Kaikki neljätoista ennätysjaksoa osuvat vuosiin 2010, 2014, 2018, 2021.
        Toivoa soppii, ettei tämä vuosi yllä ihan tuolle listalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      97
      6977
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      52
      4766
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      76
      4437
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      4121
    5. 62
      3990
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      3138
    7. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2858
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      39
      2428
    9. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      47
      2297
    10. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      205
      2218
    Aihe