Altai-vuorten jäätiköt alkoivat sulaa jyrkästi

Anonyymi-ap

Altai-vuorilla Aktrun laakson jäätiköiden sulaminen on kiihtynyt. Tiedemiehet puhuvat myös maisemien radikaalista muutoksesta.
Tomskin valtionyliopiston (TSU) jäätikkötutkijat jatkavat pitkäaikaista havainnointiaan ja tutkivat jäätiköitä Aktrun laaksossa Altain tasavallassa. Viimeisten kolmen vuoden aikana jäätikön massaindikaattori on ollut "jyrkästi negatiivinen", TSU:n lehdistöpalvelu kertoi viitaten geologian ja maantieteen tiedekunnan profiililaboratorion johtajaan Alexander Erofejeviin.

"Miinus 426 mm vuonna 2019, miinus 947 mm vuonna 2020 ja miinus 531 mm vesiekvivalenttia vuonna 2021", yliopisto sanoi. "Vuonna 2022 negatiivinen trendi todennäköisesti jatkuu vähäisen lumen kertymisen ja seurantaverkoston toukokuun lopulla ja heinäkuun lopussa pitkittyneiden helleaaltojen vuoksi."

"Referenssijäätiköt kuuluvat Zürichin kansainväliseen jäätiköiden seurantapalveluun, ja niitä on tarkkailtu jatkuvasti yli 30 vuoden ajan. Venäjällä on vain kolme tällaista jäätikköä: kaksi Kaukasuksella ja yksi Altaissa. Heidän mukaansa maailmanyhteisö tekee johtopäätöksiä Pohjois-Aasian vuoristojäätikön tilasta”, Erofejev selitti. — Jäätiköiden massatase on luotettava mittari jäävarantojen lisäksi alueen ilmastonmuutoksen mittaamiseen: jäätiköt ovat herkkiä tällaisille muutoksille. Talvella ne saavat sadetta lumen muodossa, ja kesällä jää muuttuu lämpötilan vaikutuksesta valumaksi, joka ruokkii Altain jokiamme - Chuya-jokea, joka virtaa Katuniin ja joka Obiin. .

Lisäksi tutkijat tarkkailevat ylänkömaisemien muutosta, mikä vaatii lisätutkimuksia.

4

917

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Välillä ne jäätiköt sulaa ja välillä jäätyvät uudestaan. Näinkin ne maailman tapahtumat seuraavat toisiaan.
      Vai etkö tuota tiennyt?

      • Anonyymi

        Nykyisellä sulamisvauhdilla ei ole mitään tekemistä geologisen ajan muutosten kanssa.
        Vai etkö tuota tiennyt?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nykyisellä sulamisvauhdilla ei ole mitään tekemistä geologisen ajan muutosten kanssa.
        Vai etkö tuota tiennyt?

        Mitä geologista aikaa tarvitaan jäätiköiden sulamiseen ja jjäätymiseen? Onko sen mittaamiseen joku erityinen kello?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      409
      1835
    2. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      142
      1360
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      116
      1316
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      165
      1313
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      28
      1076
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      882
    7. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      214
      781
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      681
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      24
      625
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      122
      610
    Aihe