Mikä on juoksuharrastuksen tarkoitus?

Anonyymi-ap

Ammattilaisten tarkoitus on vain ja ainoastaan olla paras ja voittaa mestaruuksia, kunnes ikä tai vammautuminen pysäyttää lennon. Treenaaminen on täysipäiväistä ja mukana on valmentaja ja korkeanpaikan leirejä.

Mutta miksi juoksuharrastajat harrastavat juoksua?

Osa treenaa päästäkseen parhaimpaan mahdolliseen kuntoon mahdollisimman nopeasti. Näillä iskee äkkiä vammakierteet päälle.

Jollakin tavoitteena on vuoden päästä juostava maraton ja sen jälkeen harrastus jää. Juoksusta ei ehkä jää kovin auvoinen mielikuva, kun kehnolla kunnolla raahaudutaan maraton-matka.

Itse haen juoksusta hyvää oloa, rentoutumista ja terveyttä. Pidän välipäivän ja tunnustelen kroppaa. Yksi kovempi veto viikossa, yksi pitkis ja yksi vaihteleva. Juoksuun käytettävä aika on sopusoinnussa perhe-elämän kanssa.

Mites te muut?

17

390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pidän juoksemisesta.

    • Anonyymi

      Hölkkä on rentoa.

    • Juoksemalla saa luvan tuprutella lenkin jälkeen.

    • Anonyymi

      Kilpavuosien jälkeen kanattaa rinnalle nostaa muita kuntoilumuotoja, itse asiassa jo aktiiviaikanakin.

      • Anonyymi

        Entäs jos kissaa vielä kuuskypäsenä vetsku sarjassa.


    • Anonyymi

      Hölkässä on tarkoituksena sonta tai tykkäykset facessa.

    • Anonyymi

      Hölkkä ja padel yhtä rentoa harrastaa

    • Anonyymi

      Tarkoituksena dnf ja hyvä porina polulla.

    • Anonyymi

      Juoksuharrastuksen tarkoitus on tehdä elämästä rentoa. Hyvässä kunnossa on rentoa kuntoilua tai vaan olla.

    • Anonyymi

      Hyvä mieli, hyvä kroppa, hyvä seura…onhan noita

    • Anonyymi

      Maratonilla kilpaileminen on parasta juoksussa. Treenaan, jotta voin juosta maratoneja.

      • Anonyymi

        Juoksuharrastus on ihan itsensä pettämistä, jos ei viisi kertaa vuodessa laita numerolappua rintaansa ja mittaa kuntoa kilpailuissa kunnosta riippumatta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juoksuharrastus on ihan itsensä pettämistä, jos ei viisi kertaa vuodessa laita numerolappua rintaansa ja mittaa kuntoa kilpailuissa kunnosta riippumatta.

        Miulle riittää kaksi kertaa. Keväällä puokki ja syksyllä maraton. Kymppejä voi lisäksi juosta muutaman talvella tai kesällä, jos huvittaa.


      • Anonyymi

        Maraton on parasta!


    • Anonyymi

      Puokki kokkolassa ja mara vantaalla.

    • Anonyymi

      Juoksuharrastuksen tarkoitus on rento kahden tunnin juna Tuusulan järvellä ja totinen neljän tunnin juna Vantaalla.

    • Anonyymi

      Juoksuharrastuksen tarkoitus on tasapainottaa työtä ja vapaa-aikaa rennosti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      215
      23130
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      102
      17790
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      305
      15519
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      153
      10695
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      118
      9620
    6. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      37
      8231
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      34
      8203
    8. 237
      6752
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      204
      6406
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      36
      5983
    Aihe