Ensimmäisestä syntymäpäåivästi kaikki ovat vain kuoleman odottamispäiviä.
Miksi pitää viettää syntymäpäiviä.
8
376
Vastaukset
- Anonyymi
Uskon että kaikki mitä opimme tällä kertaa kantaa kauas rajan taakse.
- Anonyymi
Se on vain muodostunut käytännöksi. Siihen liittyy henkilön huomiontia ja juhlistamista, jumalan kiittämistä elämistä jne. Se jonka päivät vähenevät kuolemaa odotellessa, ei koskaan ymmärrä elää.
- Anonyymi
Miksi edes synnyit...?
- Anonyymi
Samaa olen ihmetellyt. Oudoksun myös hautajaisten pitämistä. Kuollut on kuollut, eikä silloin mitään seremonioita tarvita; ruumis kuoppaan tai krematorioon vain.
Syntymäjuhlaa ei sen sijaan varsinaisesti ole. Miksei? - Anonyymi
tismalleen samaa mieltä ja miksi syntymäpäiväsankarin pitää kustantaa kakut koko työmaalle ja sitten vielä kerätään kolehti syntymäpäiväsankarille (mikään ei ole tämän kiusallisempaa). Itse en ole juhlinut vanhenemista koskaan minusta se on sairasta.
- Anonyymi
Eipä ole tullut juhlittua eikä noihin keräyksiinkään ole almuja tullut laitettua. Alkuun yrittivät ihmetellä ja v...uilla, mutten noteerannut.
Viimeksi tasakympeillä (60) uhkailivat tulla omalupaisesti juhlimaan kun saavat paikan selville. Ei ketään näkynyt kun olin lomalla ja menin sen verran Suomesta pois etteivät viitsineet peräässä tulla jos edes tiesivät missä olin.
- Anonyymi
"Miksi pitää viettää syntymäpäiviä"
Ei pidäkään, eikä varsinkaan kakaroiden, sillä nehän eivät ole mitenkään olleet osallisina, tai edesauttaneet syntymäänsä.
Sensijaan vanhemmat voisivat hyvinkin viettää kakaransa "syntymäpäiviä", sillä juuri vanhemmat ovat tehneet kaiken työn, sen syntymän eteen. Vaikka lähinnä se "työ" onkin hupia, vaikka olisikin hikistä nytkyttämistä jonkin aikaa.
Mutta kun ikää ihmisellä alkaa olemaan yli viidenkymmenen, niin omat elintavat vaikuttavat jo paljonkin niihin tuleviin vuosiin ja vuosikymmeniin. Silloin voi jo itsekseen tai puolison kanssa, juhlia terveellisiä elämäntapojaan, vaikka kerran vuodessa, ehkä juurikin silloin syntymäpäivänä. Juhlimisellakin tarkoitan parasta, eli hyvää pannukahvia ja kastettavia. Siihen ei mitään remuporukkaa tule ympärille kerätäkään, siitä olen samaa mieltä. - Anonyymi
Ei kai sentään. Olihan silloin joskus nuorena muutakin odotettavaa. 15v että pääsee ajamaan mopolla, 16v että pääsee ostamaan tupakkia, jotkut kai odotti myös mopon vaihtoa kevariin. 18v synttärissähän sitten oli jo paljonkin kaikenlaista, auton ajokortti, kaljan osto sun muut, ja 21v vielä jotain vähän lisää. Sen jälkeen on toki ollut vähemmän odoteltavaa. Eläkeikä ja kuolema enää jäljellä. Kumpi mahtanee tulla ensin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2464041Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822006- 1411481
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37940- 77939
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127937Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8857J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62780