4 kpl keskikokoisia ulkomaisia sipuleita, hintaan 1.60 euroa K marketin laarista ! ja oli halvimmat.
300g minipussi leipää paloja 1.80 euroa.
Kaikenlaiset broilerit, palat, fileet, lihat, kalat, leikkeleet aivan ylihintaisia, eineksissä ja valmisruuissa vielä hirveämpiä. Joku saarioisen 200g hampulainen maksaa yli 20 markkaa vanhaa rahaa ja 10 senttiä vajaa 4 euroa!
laatikoissa olevat ruoat ylihintaisia kun määrä on vain 500g, jos 5 euroa saisi 1 kilon lohilaatikkoa niin olisimme länsimaiden hinnoissa!
Pelkästään perunoiden, sipuleiden, porkkanoiden kasvatus pienellä omakotitalon tontilla tuo isot säästöt
On järkyttävän hintaista ruokaa suomessa! 4 sipulia, 10 markkaa
10
502
Vastaukset
- Anonyymi
Sipulin hinta pitäisi ainakin 100-kertaistaa, ettei sillä pilatttaisi kaikkia ruokia.
- Anonyymi
Olen samaa mieltä sipulin hinnasta.
- Anonyymi
Ei ole oikein rinnastaa suoraan markkoihin! Ja jos nyt tahtoo rinnastaa, niin verratkaa sitten ainakin myös tuloihin eli esim. montako % käytettävissä olevista tuloista meni mk-aikaan ruokaan ja mitä menee nyt. Liian halpaahan se ruoka on, kun iso osa (ja monet köyhät!) on niin järkyttävän ylipainoisia!!! On sitä läskiä myös itsellä, mutta BMI sentään alle 30 ja vyötärö alle 90 cm.
Onhan ruoka kallistunut, se on selvä, mutta ei se poskettoman kallista ole, kun (jos suinkin voi) hyödyntää koko valikoimaa mitä on. Vielä tärkeämpää on suunnitella ja ennakoida, jo kotona - eikä vain viskellä kaupassa kärryyn! Jos ei joskus ole sitä mitä on ajatellut, ei muuten voi valmistaa mitä on ajatellut tms, on parempi mennä myöh. uudestaan kauppaan, kuin ottaa jotain vaan, ellei se sitten ole pakastuskelpoinen.
Mulla on tuossa jo vähän aikaa ollut ettei ole ideaa mitä söis, kun mm. pastat vähän kyllästyttää ja varhaispotut - syinä varmaan mm. depis ja univaje - mutta mä myös odotan muita uuden sadon vihanneksia. Voi v että oli ainakin eräät varhaisporkkanat puisevia!
lajijasuris- Anonyymi
Köyhät lihoo kun hakevat leipäjonosta lihottavaa ruokaa, ei ole terveellisempään varaa. Itse tosin työttömänäkin söin terveellisesti vaikkei juuri muuhun ollut rahaa.
Tottahan se on että "köyhillä" lapsiperheillä on aivan liikaa rahaa tuhlattavaksi kun pennutkin lihotetaan kalliilla pikaruualla.
- Anonyymi
Mä nyt kommentoin ihan erikseen tuosta lohilaatikosta. Mieti ny uudestaan, ei millään mahdollista, ainakin jos siinä on lohta reilusti: lohen ja pottujen hinta, kerma ym, valmistus, kuljetus, alv ja tarvii se myyjäkin katteensa. Lohilaatikon saa aika helposti itsekin tehtyä ,ken syö.
lajijasuris- Anonyymi
Ja norjalainen kassilohi on yksi maailman myrkyllsimmistä ruoista, ei todellakaan kannata käyttää vaikka saisi ilmaiseksi.
- Anonyymi
Minä ostan Virossa käydessäni aina Valla juustuvurstia (juustomakkaraa), hinta 3 €/kg. Liha on kananlihaa eli terveellisempää kuin sianliha. Nam. Samoin Pöltsamaa kange (väkevä) sinappia. Sitä kuluu yhdeltä ihmiseltä 75 gramman tuubi puolessa vuodessa, ja tuubi maksaa alle euron.
- Anonyymi
Missäpäin on kauppa, johon kelpaavat markat? Jos on sopivan matkan päässä, voisin lomalla ajella kuluttamassa markat pois.
- Anonyymi
Muistan hyvin, miten halpaa oli aikoinaan viina. Pullon vaakuna-viinaa sai suunnilleen eurolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3492997Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011463En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841292- 1081291
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991285Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591235- 481135
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi781037Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24931- 33837