Aurinko on jo n. 5 000 000 000 vuotta vanha....!

Sen ikä on tieteellisesti todistettu.
Sen sijaan en ole koskaan kuullut pallosta joka palaisi noin karmeilla roihuilla tuon ajan oli polttoaineena sitten aivan mitä tahansa.
Toki te armoitetut tähtitietäjät osaatte tämän minulle selventää....?

Olen noista aurinkoroihuista nähnyt aivan hienoja animoituja videoita jotka ovatkin valetta. Miksi noin..?
Tavikset ovat kuvanneet Aurinkoa tavallisilla kotilaitteillaan mistä näkyy että Auringon pinta on aivan tasainen, sileä ja muuttumaton.

Useita suoria linkkejä näistä on poistettu JuuTuupista,.... tiedä sitten miksi näin..?
Siksi en niitä tähän yritäkään linkittää vaan kiinnostuneet voivat paukuttaa JuuTuupiin yksinkertaiset hakusanat:
sun zoom

15

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aurinko on 6000 vuotta vanha. Se on tieteellisesti todistettu.

    • Anonyymi

      tekoäly:

      kuinka aurinko on kyennyt palamaan 5 miljardia vuotta?

      Auringon energia tulee ydinfuusiosta, jossa vetyatomit yhdistyvät muodostaen heliumia ja vapauttaen energiaa. Tämä prosessi on jatkunut noin 5 miljardia vuotta johtuen Auringon massiivisesta koosta ja hitaasta nopeudesta , jolla se kuluttaa vetypolttoaineensa.
      ...

      ..

      • Tekoälyn vastaukset riippuvat täysin siitä mitä sille on syötetty.

        Se voi siis kertoa totena tarinan että susi nielaisi Punahilkan iso-äidin....


    • Anonyymi

      ☀️ on täydellinen, muuten ei olisi elämää planeetalla!👩‍🏫

    • Anonyymi

      Aurinko on jo n. 5 000 000 000 vuotta vanha....!

      ViktorAtaman

      Nyt on Viktorin loma loppu , ja eiku uutta tarinaa , oot sie veijari !

      • Oih..., kiitoksia kovin myönteisestä huomiostasi...!

        Tuo Auringon ikä ei tosin perustunut omiin tietämyksiini eikä laskelmiini.
        Varastin tiedon Wikipediasta.....


      • Anonyymi
        ViktorAtaman kirjoitti:

        Oih..., kiitoksia kovin myönteisestä huomiostasi...!

        Tuo Auringon ikä ei tosin perustunut omiin tietämyksiini eikä laskelmiini.
        Varastin tiedon Wikipediasta.....

        Antaman toimii aivan selvästi tekoälyllä.


    • Anonyymi

      Nasun mielenterveys on taas saavuttanut pohjan ja häiriköinti lakipisteen.

    • Anonyymi

      Ai se on vanhempi kuin vapunen.

    • Anonyymi

      Aurinko ei ole tulessa eikä siis pala!
      Vety on avain asia kaikkeuden energiassa!

      Ikiliikkuja kunhan ihminen sen vielä keksii fuusioksi valjastaa kun siirrytään plussan puolelle kun siitä energiaa tehdään!
      Nyt menee vedyn tekoon enemmän kun siitä saadaan.

      • Anonyymi

        Jos vetykaasupullon avaa niin ei sen tyhjennys ihan noin kauaa kestä...?


      • Anonyymi

        Auringon ytimessä fuusio on melko hidas tapahtuma, koska tiheys ei ole tähdelle mikään erityisen suuri, noin 160 tonnia/m3. Yksi kuutiometri tuottaa energiaa vain noin 300 watin teholla. Tavallinen komposti tuottaa saman verran lämpöenergiaa. Mutta ei se teho vaan koko. Energiaa tuottava pallo Auringon ytimessä on noin 25% kokonaishalkaisijasta, eli noin 350 000 km. Siihen tilavuuteen mahtuu 300 watin kuutioita 390 trijoonan megawatin edestä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Auringon ytimessä fuusio on melko hidas tapahtuma, koska tiheys ei ole tähdelle mikään erityisen suuri, noin 160 tonnia/m3. Yksi kuutiometri tuottaa energiaa vain noin 300 watin teholla. Tavallinen komposti tuottaa saman verran lämpöenergiaa. Mutta ei se teho vaan koko. Energiaa tuottava pallo Auringon ytimessä on noin 25% kokonaishalkaisijasta, eli noin 350 000 km. Siihen tilavuuteen mahtuu 300 watin kuutioita 390 trijoonan megawatin edestä.

        Auringossa menee monenlaista asiaa yhtäaikaa. Tunnetuimpana vedyn fuusiota, mutta kuriositeettinä monenlaisesta tapahtumasta: samaan aikaan syntyy mm. vetyä. Auringon koostumus muuttuu fuusion takia pikkuhiljaa raskaampiin alkuaineisiin ja energiaksi, josta täällä maapallolla saadaan nauttia. Energiaksi muuttuu noin 4 miljoonaa tonnia per sekunti, josta energiaa vapautuu E = mc^2 kaavalla saatavan määrän verran säteillen jokasuuntaan. Ikä on arvioitu Auringon kemiallisen koostumuksen perusteella, eli siitä miten paljon Auringosta on mm. heliumia suhteessa vetyyn. Alussa suhde oli suunnilleen sama kuin Jupiterin koostumus on tällä hetkellä.


    • Anonyymi

      Onko ainoa elämäsi S24 säätää asiota, jopa tyhmiä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      69
      2512
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2167
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      105
      2157
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      98
      2119
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      9
      2062
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      1923
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1895
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      595
      1865
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      21
      1669
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      41
      1433
    Aihe