Liikakansoitus ja ilmastonmuutos

Anonyymi-ap

Milloin maapallo sitten on täynnä ihmisiä? Minkä verran väkeä planeettamme pystyy ruokkimaan? Olisiko ihmiskunnan lopulta pienennyttävä, jos ympäristö uhkaa pilaantua asumiskelvottomaksi? Kyetäänkö väestönkasvu tyrehdyttämään tehokkaalla perhesuunnittelulla, vai onko edessä kuolevuuden uusi kasvu? Johtaako eri maanosien välinen elintason ja väestönkehityksen kuilu kansainvälisten muuttovirtojen kiihtymiseen? Missä vaiheessa väestönkasvun on pakko pysähtyä ja mistä syistä? Mitä on pääteltävissä maapallon väestöennusteista ja kantokykyä koskevista arvioista?

15

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilmainen ehkäisy ja ehkäisyvalistus pelastaa ihmiskunnan!

      • Anonyymi

        Se vain kiihdyttää islamin ja katolisen uskontojen edustajien määrää ja nopeuttaa tuhoa . Syntyvyyden säätelyn tulee koskea jokaista uskontokunnasta riippumatta .


    • Anonyymi

      Maailmanlaajuisesti lennot aiheuttavat yhteensä noin 860 miljoonan tonnin hiilidioksidipäästöt (2017). Muusta ihmisen toiminnasta johtuvat päästöt ovat noin 40 miljardia tonnia hiilidioksidia, jolloin lentojen osuus päästöistä on 2,1 prosenttia ja todelliset vaikutukset huomioiden noin neljä prosenttia.

      Höpöä:
      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/1eaf3809-19ce-45f1-9c9a-d331d89cad21

    • Anonyymi

      Ehkäisyvalistus pelastaa Telluksen!

    • Anonyymi

      Amazing Race: Ilmari, Anna-Kaisa ja Silvia lähtivät lentämään maailmaa ristiin rastiin. Vihreä siirtymä peruttu vai mitä tämä tarkoittaa?

      • Anonyymi

        Kommarit-tuholaisjengi!


    • Anonyymi

      Kyllä Gates tekee kaikkensa, että saadaan pysäytettyä..

    • Anonyymi

      Onko sattumaa, Rodoksella tulipalot sillä alueella, mihin suunnitellaan suurta tuulipuistoa..

      • Anonyymi

        Greenpeace?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Greenpeace?

        Tutkinta!


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tulee uusi jääkausi!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tulee uusi jääkausi!

        👍👍👍


    • Anonyymi

      Arvioita on monia, mutta ehkä se raja on siellä 10 miljardissa jos elintapoja muutetaan, silloin kantokyvyn pitäisi riittää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      21
      6805
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      556
      2323
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      147
      1877
    4. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      85
      1271
    5. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      98
      1075
    6. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      72
      980
    7. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      91
      971
    8. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      33
      863
    9. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      843
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      154
      789
    Aihe