Oikea nimi on hyvin tärkeä (?)

Anonyymi-ap

Oikeita nimiä ei ole olemassakaan, vaan nimet ovat keksimällä keksittyjä äänähdyksiä (sama koskee tietenkin kaikkia sanoja). Pitäisi olla kerran vuodessa nimenvaihtoviikot, niin ihmiset saisivat tilaisuuden kehittyä nykyiseltältä vaatimattomalta tasolta. Se nyt on vaan tyhmää identifioitua johonkin nimeen. Et ole mikään nimi.

11

383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Googlella löytyy nimigeneraattoreita jos tahtoo uudelle roolilleen uuden nimen.

      Random name generator

      Aikanaan oli Volvo Markkanen niminen roisto. Siitä keksin itselleni mukaillen nimen.
      Euronen.

      Etunimeä voisi vielä harkita.

      Roolihahmon Euronen virka on muuten imperiumin suuren kongressin puheenjohtaja. Mutta en saanut yhtäkään edustajaa kokoon, vaan yrittäneet olikin roistoja myös.

      On olemassa generaattoreita nimien lisäksi joka lähtöön. Yrityksen nimiä, puolueen nimiä, yms.

      Näihin usein kysytäänkin apua esim. Eräillä Reddit foorumeilla. Esim. Sci-fi kirjoittajien.

      Suomessa on vähän hiljasempaa avunpyyntöjen suhteen. Kun naapurit kyttää liikaa mitä teet. Vain jossain Yhdysvalloissa juttu onnistuu paremmin.

      Lukion psykologia innosti siihen että Rooleja voi olla ihmisellä ääretön määrä. Filosofia asiaan liittyvä on mulle epäselvää.

      • Anonyymi

        Muistaakseni intiaaneilla oli hassu tapa kutsua toisiaan erilaisilla ilmauksilla: Istuva Härkä esim.

        Miten olisi : Sokaiseva Salama, Kuuleva tähti, Mies joka ei osaa sanoa ei, Kaliseva luuranko....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muistaakseni intiaaneilla oli hassu tapa kutsua toisiaan erilaisilla ilmauksilla: Istuva Härkä esim.

        Miten olisi : Sokaiseva Salama, Kuuleva tähti, Mies joka ei osaa sanoa ei, Kaliseva luuranko....

        Mielenkiintoinen oivallus. Tiedän kertomuksen, jonka mukaan oli soturi nimeltään Pelkää Karhua (Afraid of Bear). Tämä ei tarkoittanut, että soturi pelkää, vaan viholliset pelkäävät häntä.

        Kertojan nimi lapsuudessa oli "Simpukka", jonka Amerikkalaisen Hevosen isä antoi hänelle. Kun Simpukka palasi sodasta, hänen äitinsä meni Red Cloudin luokse, ja pyysi häntä valitsemaan uuden nimen. Punapilvi sanoi: 'Kerran näin unta, että vierailin tietyssä tähtiryhmässä, ja näin sen asukkaat karhuina. Annan hänelle nimen Afraid of Bear. Hän on karhu ja viholliset pelkäävät häntä. Vuosien kuluttua hänen nimensä tulee tunnetuksi, koska hän tappoi monia vihollisia.'

        Inkkarien nimissä oli ongelma se, että niiden perusteella ei voitu välttämättä tunnistaa sukupuolta.


    • Anonyymi

      Markkinataloudessa on nimellä merkitystä.

    • Anonyymi

      Osmo on huono nimi taloudwellisessa mielessä ja Joonas on hgyvä...

    • Anonyymi

      Tyröllw hyvä nimi olia.... Mercedes-Ford del Diablo el Mexican

    • Anonyymi

      oikea hyvä nimi pojalle sytyvälle on: Parta-Inkeri.

    • Anonyymi

      Generaattortilla Sanna=Stalin?

    • Anonyymi

      Sinisilmäinen on aina huono finanssipolitiikassa sen tiedän.

    • Anonyymi

      Kustaa Genrikki Romano, kuin ruotsin kuningas.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      71
      5545
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      273
      4866
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      40
      3174
    4. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      255
      3004
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      103
      2630
    6. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      2102
    7. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      336
      2062
    8. Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin

      Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik
      Maailman menoa
      65
      1781
    9. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1555
    10. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      2
      1546
    Aihe