Oikeita nimiä ei ole olemassakaan, vaan nimet ovat keksimällä keksittyjä äänähdyksiä (sama koskee tietenkin kaikkia sanoja). Pitäisi olla kerran vuodessa nimenvaihtoviikot, niin ihmiset saisivat tilaisuuden kehittyä nykyiseltältä vaatimattomalta tasolta. Se nyt on vaan tyhmää identifioitua johonkin nimeen. Et ole mikään nimi.
Oikea nimi on hyvin tärkeä (?)
Anonyymi-ap
10421
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Googlella löytyy nimigeneraattoreita jos tahtoo uudelle roolilleen uuden nimen.
Random name generator
Aikanaan oli Volvo Markkanen niminen roisto. Siitä keksin itselleni mukaillen nimen.
Euronen.
Etunimeä voisi vielä harkita.
Roolihahmon Euronen virka on muuten imperiumin suuren kongressin puheenjohtaja. Mutta en saanut yhtäkään edustajaa kokoon, vaan yrittäneet olikin roistoja myös.
On olemassa generaattoreita nimien lisäksi joka lähtöön. Yrityksen nimiä, puolueen nimiä, yms.
Näihin usein kysytäänkin apua esim. Eräillä Reddit foorumeilla. Esim. Sci-fi kirjoittajien.
Suomessa on vähän hiljasempaa avunpyyntöjen suhteen. Kun naapurit kyttää liikaa mitä teet. Vain jossain Yhdysvalloissa juttu onnistuu paremmin.
Lukion psykologia innosti siihen että Rooleja voi olla ihmisellä ääretön määrä. Filosofia asiaan liittyvä on mulle epäselvää.
Muistaakseni intiaaneilla oli hassu tapa kutsua toisiaan erilaisilla ilmauksilla: Istuva Härkä esim.
Miten olisi : Sokaiseva Salama, Kuuleva tähti, Mies joka ei osaa sanoa ei, Kaliseva luuranko....
Mielenkiintoinen oivallus. Tiedän kertomuksen, jonka mukaan oli soturi nimeltään Pelkää Karhua (Afraid of Bear). Tämä ei tarkoittanut, että soturi pelkää, vaan viholliset pelkäävät häntä.
Kertojan nimi lapsuudessa oli "Simpukka", jonka Amerikkalaisen Hevosen isä antoi hänelle. Kun Simpukka palasi sodasta, hänen äitinsä meni Red Cloudin luokse, ja pyysi häntä valitsemaan uuden nimen. Punapilvi sanoi: 'Kerran näin unta, että vierailin tietyssä tähtiryhmässä, ja näin sen asukkaat karhuina. Annan hänelle nimen Afraid of Bear. Hän on karhu ja viholliset pelkäävät häntä. Vuosien kuluttua hänen nimensä tulee tunnetuksi, koska hän tappoi monia vihollisia.'
Inkkarien nimissä oli ongelma se, että niiden perusteella ei voitu välttämättä tunnistaa sukupuolta.
Markkinataloudessa on nimellä merkitystä.
Osmo on huono nimi taloudwellisessa mielessä ja Joonas on hgyvä...
Tyröllw hyvä nimi olia.... Mercedes-Ford del Diablo el Mexican
oikea hyvä nimi pojalle sytyvälle on: Parta-Inkeri.
Generaattortilla Sanna=Stalin?
Sinisilmäinen on aina huono finanssipolitiikassa sen tiedän.
Kustaa Genrikki Romano, kuin ruotsin kuningas.