Miten mustsviinimarjat tulisi pakastaa, ettei ne olisi väkeviä ?? Minun mielestä ne väkevöityy kunnes pakastetaan!
Auttaisiko jos survoisi ja laittaisi vähän sokeria
Mustaviinimarjojen pakastus
9
594
Vastaukset
- Anonyymi
Korjaus Minun mielestä ne väkevöityy kun ne pakastetaan
- Anonyymi
Miten kerkee marjoja pakastaa kun ainaskin hämeenlinnassa jukolan kaupungin osasta tulee marja varkaita pensaat tyhjäävät hyvin röyhkeesti jos jotain sanoo niin huoritellaan. Ei ole käytöstavat kunnossa. En koskaan mene ilman lupaa toisten marjapuskiin. Jukolan asukkaissa on paljon ongelma ihmisiä kantsii kiertää kaukaa.
- Anonyymi
Ei niille mitään tapahdu pakkasessa. Otat vain rangat pois ja pussitat siinä se. Ei mitään sokereita niihin.
- Anonyymi
Kyllä niistä tulee väkevän makuisia kun ne pakastetaan. Samoin karvaiset!
- Anonyymi
Kaikki marjat parhaimpia tuoreeltaan,varsinkin jos syö ne vielä auringon lämmittäminä. Mustaviinimarjat väkevöityvät pakastettaessa,mutta ei se haittaa, vitamiinit kuitenkin tallella.
- Anonyymi
Mutta ovat niin väkeviä, että suu irvessä pitää syödä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta ovat niin väkeviä, että suu irvessä pitää syödä
Jos teet hilloksi niin omenasoseen joukkoon survottuna ei niin väkevää, 50/50 sekoitus. Ainakin puolukan kanssa toimii.
- Anonyymi
"Mustaviinimarjat väkevöityvät pakastettaessa,mutta ei se haittaa, vitamiinit kuitenkin tallella."
Marjat olisi hyvä soseuttaa esim hellävaraisesti survomalla. Antaa seoksen tekeytyä jääkaapissa yön yli ja sitten pakata ja pakastaa.
Entsyymitoiminnot ehtivät näin muokata sosetta. Kannattaa kokeilla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta ovat niin väkeviä, että suu irvessä pitää syödä
"Mutta ovat niin väkeviä, että suu irvessä pitää syödä"
Ei niitä tarvitse paljaaltaan syödä.
Esim puuroon sekoitettuna menevät oikein hyvin.
Voi vaikka maitoa kaataa vielä päälle, niin loppukin väkevyys neutraloituu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1793470Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3742186Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii552157- 422028
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321481Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4161142Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1171039- 57958