Kysyin kysymyksen Chat GPT:ltä.

Anonyymi-ap

What is the last decimal of PI?

Vastasi:

The last decimal of pi, to the best of our current knowledge, is 3. Pi (π) is an irrational number, which means it has an infinite number of decimal places and does not have a repeating pattern. As a result, it is typically represented as 3.14159... and so on. The decimal expansion of pi goes on forever without repeating, so we can never truly know the "last" decimal place. However, for most practical purposes, using just a few decimal places of pi is sufficient in calculations.


... eli nykyisten tietojemme mukaan on noin.

8

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikös neliöjuuri kaksi ole myöskin irrationaalinen numero?

      Btw. Palstan tekoäly saattaa poistaa viestejä automaattisesti joissa on liikaa englanninkielistä tekstiä.

    • Anonyymi

      Jos jotkut tietokoneet laskevat jatkuvasti piin desimaaleja eteenpäin, niin jos se tuolloin kun kysyin viimeinen tiedossa oleva desimaali oli 3, niin tällä hetkellä se on melko varmasti jo joku muu.

    • Anonyymi

      Miksi murehtia mokomaa. Minulle riittää kaksi desimaalia, siis 3,14.

    • Anonyymi

      Mutta voi leikkiä tekoälyjen kanssa...

    • Anonyymi

      Jos on päättymätön irreaaliluku kuin Pi, entä jos sitten se toistaisikin itseään desimaaleissa välillä eli olisi joku pitkä jakso milloin tulisi pelkästään samaa numeroa vaikka 1000 kertaa peräkkäin, jonka jälkeen taas alkaisi randomilla desimaalit.

      Olisiko se sitten surreaaliluku eikä irreaaliluku?

    • Anonyymi

      Pii-kantaisessa lukujärjestelmässä pii on tasan 1.

    • Anonyymi

      Mutta entä jos kysymyksessä on Surreaalinen luku?

    • Anonyymi

      Uskomatonta, se laskee lopusta alkuun!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2122
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1043
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      959
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe