Kuuluuko savustus grillaamisen ala, ylä vai mihinkään luokitukseen?
Onko savustus grillausta?
3
686
Vastaukset
- Anonyymi
Savustus tai savustaminen on ruoan valmistus- ja säilömismuoto, jossa ruoka kypsennetään altistamalla se savulle pitkäksi aikaa. Grillauksessa suora lämpö kypsentää ruoan, tavallisesti ilman rasvaa. Grillissä ruoka kypsennetään paistoritilällä, jossa liika rasva tippuu pois.
Grillaus ja savustus ovat rinnakkaisia käsitteitä, joiden yläkäsite on barbecue (epävirallisesti BBQ englannin kielessä) eli ruuan kypsentäminen tulen ja savun avulla puutelineessä.
Savustuspönttöjen ja grillien metalliritilät ovat moderneja versioita noista puutelineistä, joita tehtiin juurikin siksi, ettei sitä kypsyvää ruokaa tarvitse pitää käsin tikun nokassa tulen yläpuolella monta tuntia tai ruokaa ei tarvitse pudottaa suoraan liekkeihin, hiillokseen tai tuhkaan kypsymään. Tein viikonloppuna savustettua kalaa grillillä. Masterbuilt Gravity Series 800:sta pystyy polttamaan pelkällä puulla. Grilli piti lämmöt 80C:ssä kolmella leppäpalikalla kaksi tuntia. Aloitin kahdella hieman nyrkkiä isommalla palikalla ja tunnin päästä lisäsin toisen.
Lohifileen siivuja oli yhteensä 4 kg, kilo kokonaisia ahvenia ja ½ kg ahvenfileitä pestolla (kaksi filettä vastakkain ja pestoa väliin). Ahvenfileet valmistuivat tunnissa, muut loput kahdessa tunnissa.
Savu oli aivan oikeanlaista sinistä savua, puupalikat paloivat liekillä eivätkä kyteneet. Kytevistä puupalikoista tai puruista tulee likaista savua ja ruoka on pahan makuista kuin kaatopaikkapalon jäljiltä. Ennen olen savustanut kalat Bradleyn sähkösavustimella, mutta nyt se on täysin tarpeeton kun tuo grillin lämmöt saa noin matalaksi. Lisäksi tämä erä oli maultaan paljon parempaa kuin Bradleyn kytemällä savuavilla purukiekoilla savustaessa.
Grillin lämpötilasäädön alapää ulottuu 65C;een, joten testaan vielä leppäpalikoilla omatekoisten andouille -makkaroiden savustuksen alla olevan reseptin mukaan.
https://tasteofartisan.com/andouille-sausage/
https://www.masterbuilt.com/products/gravity-series-800-digital-charcoal-griddle-grill-smoker
Parhaimmillaan tämä grilli on BBQ:ssa, pitää 105C lämmöt tunnista toiseen ja tulee hyvät ribsit, brisketit ja pulled porkit. Grillaus onnistuu myös, grilli pääsee lähes 400C lämpöön. Lisäksi siinä on vielä griddle, jolla tulee hyvät smashburgerit ja mitä kaikkea parilalla keksii tehdäkään.
Tajunnan räjäyttävää. Yhdellä kapistuksella voi tehdä Savustuksesta kuumaan grillaukseen ja kaikkea siltä väliltä. Minä kutsun tätä kaikkea BBQ:ksi. Myös tuota lohen savustamista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1795012Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,204418Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993117Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532962Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432902- 522511
- 271929
- 221767
- 351760
- 681751