Onko savustus grillausta?

Anonyymi-ap

Kuuluuko savustus grillaamisen ala, ylä vai mihinkään luokitukseen?

3

711

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Savustus tai savustaminen on ruoan valmistus- ja säilömismuoto, jossa ruoka kypsennetään altistamalla se savulle pitkäksi aikaa. Grillauksessa suora lämpö kypsentää ruoan, tavallisesti ilman rasvaa. Grillissä ruoka kypsennetään paistoritilällä, jossa liika rasva tippuu pois.

      Grillaus ja savustus ovat rinnakkaisia käsitteitä, joiden yläkäsite on barbecue (epävirallisesti BBQ englannin kielessä) eli ruuan kypsentäminen tulen ja savun avulla puutelineessä.

      Savustuspönttöjen ja grillien metalliritilät ovat moderneja versioita noista puutelineistä, joita tehtiin juurikin siksi, ettei sitä kypsyvää ruokaa tarvitse pitää käsin tikun nokassa tulen yläpuolella monta tuntia tai ruokaa ei tarvitse pudottaa suoraan liekkeihin, hiillokseen tai tuhkaan kypsymään.

    • Tein viikonloppuna savustettua kalaa grillillä. Masterbuilt Gravity Series 800:sta pystyy polttamaan pelkällä puulla. Grilli piti lämmöt 80C:ssä kolmella leppäpalikalla kaksi tuntia. Aloitin kahdella hieman nyrkkiä isommalla palikalla ja tunnin päästä lisäsin toisen.

      Lohifileen siivuja oli yhteensä 4 kg, kilo kokonaisia ahvenia ja ½ kg ahvenfileitä pestolla (kaksi filettä vastakkain ja pestoa väliin). Ahvenfileet valmistuivat tunnissa, muut loput kahdessa tunnissa.

      Savu oli aivan oikeanlaista sinistä savua, puupalikat paloivat liekillä eivätkä kyteneet. Kytevistä puupalikoista tai puruista tulee likaista savua ja ruoka on pahan makuista kuin kaatopaikkapalon jäljiltä. Ennen olen savustanut kalat Bradleyn sähkösavustimella, mutta nyt se on täysin tarpeeton kun tuo grillin lämmöt saa noin matalaksi. Lisäksi tämä erä oli maultaan paljon parempaa kuin Bradleyn kytemällä savuavilla purukiekoilla savustaessa.

      Grillin lämpötilasäädön alapää ulottuu 65C;een, joten testaan vielä leppäpalikoilla omatekoisten andouille -makkaroiden savustuksen alla olevan reseptin mukaan.

      https://tasteofartisan.com/andouille-sausage/

      https://www.masterbuilt.com/products/gravity-series-800-digital-charcoal-griddle-grill-smoker

      Parhaimmillaan tämä grilli on BBQ:ssa, pitää 105C lämmöt tunnista toiseen ja tulee hyvät ribsit, brisketit ja pulled porkit. Grillaus onnistuu myös, grilli pääsee lähes 400C lämpöön. Lisäksi siinä on vielä griddle, jolla tulee hyvät smashburgerit ja mitä kaikkea parilalla keksii tehdäkään.

      Tajunnan räjäyttävää. Yhdellä kapistuksella voi tehdä Savustuksesta kuumaan grillaukseen ja kaikkea siltä väliltä. Minä kutsun tätä kaikkea BBQ:ksi. Myös tuota lohen savustamista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      88
      1374
    2. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      189
      1167
    3. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      74
      1029
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      78
      923
    5. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      355
      817
    6. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      59
      777
    7. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      168
      774
    8. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      208
      750
    9. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      5
      707
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      645
    Aihe