Tänään löysin kauden ensimmäiset kantarellit, herkkutatit ja lampaankäävät ja koska olin etukäteen varma saaliista niin laitoin taikinan kohoamaan eilen. Tein näistä Ooni 16:lla napolilaistyylistä pizzaa, joissa pääosissa kantarelli, herkkutatti ja lampaankääpä. Sienet ehtivät kypsyä 2 minuutissa kun leikkaa ohueksi. Sienten maku on ihan loistava kun ne kypsennetään noin nopeasti ja muut voimakkaat täytteet pidetään maltillisena. Sienten makua voisi korostaa vieläkin enemmän jättämällä kokonaan pois tomaattikastike ja tekee pizza biancana ja todella paljon sieniä täytteeksi. Miten muilla, oletteko kokeilleet metsäsieniä? Mitä vinkkejä sopivista lajeista? Miten korostatte ja tuotte sienen maun etualalle?
Tuoreita metsäsieniä pizzaan
10
598
Vastaukset
- Anonyymi
En uskalla syödä sieniä, koska osasta niistä tulee värit päälle jo joistakin joutuu munuaiskoneeseen loppuiäksi, jos nyt sattuu jäämään henkiin.
Pitsaan siksi vain turvallisia päällisiä (toppings), kuten ananas.
Mutta jos haluaa elää vaarallisesti, niin sitten toki kuten aloittaja suositteli.”Pitsaan siksi vain turvallisia päällisiä (toppings), kuten ananas.”
Kinkkuananas toimii aina. Suolaisen ja makean yhdistelmä on klassisimpia makuyhdistelmiä kuten salted caramel, sauternes ja roquefort, prosciuttoon kääräisty meloniviipale, possun ribs makealla BBQ kastikkeella jne.- Anonyymi
Grillaava_rouva kirjoitti:
”Pitsaan siksi vain turvallisia päällisiä (toppings), kuten ananas.”
Kinkkuananas toimii aina. Suolaisen ja makean yhdistelmä on klassisimpia makuyhdistelmiä kuten salted caramel, sauternes ja roquefort, prosciuttoon kääräisty meloniviipale, possun ribs makealla BBQ kastikkeella jne.Eihän sitä pitsaa noin tehdä. Kieli menee solmuun ja tarttuu kurkkuun kun yrittää sanoa täytteiden nimet! Hupsu.
- Anonyymi
Grillaava_rouva kirjoitti:
”Pitsaan siksi vain turvallisia päällisiä (toppings), kuten ananas.”
Kinkkuananas toimii aina. Suolaisen ja makean yhdistelmä on klassisimpia makuyhdistelmiä kuten salted caramel, sauternes ja roquefort, prosciuttoon kääräisty meloniviipale, possun ribs makealla BBQ kastikkeella jne.Juu. Tosin ulkomailla taitavat nauraa meidän ananakselle. Mut onhan kinkku, ananas, aura klassikko. Ja aura tuplana. 🙂
Mää teen omat Lidlin valmis pohjasta. Siinä on soosi mukana. Ihan Ok pohja. Vehnä tai speltti taikina. Sä varmaan teet oman pohjan.
Pitääkin taas laittaa pitkästä aikaa. Anonyymi kirjoitti:
Juu. Tosin ulkomailla taitavat nauraa meidän ananakselle. Mut onhan kinkku, ananas, aura klassikko. Ja aura tuplana. 🙂
Mää teen omat Lidlin valmis pohjasta. Siinä on soosi mukana. Ihan Ok pohja. Vehnä tai speltti taikina. Sä varmaan teet oman pohjan.
Pitääkin taas laittaa pitkästä aikaa."Juu. Tosin ulkomailla taitavat nauraa meidän ananakselle."
Ei kannata tuntea häpeää Havaijinpizzasta. Se keksittiin Kanadassa vuosi sen jälkeen kun Suomeen oli perustettu ensimmäinen pizzeria. Hawaijinpizza on yllättävän yleinen ja suosittu kun katsoo tuota artikkelin kyselyosuutta.
https://en.wikipedia.org/wiki/Hawaiian_pizza
"Sä varmaan teet oman pohjan."
Juu teen. Hyvillä pizzajauhoilla saa hyvän sitkon, jolloin pohjasta saa ohuen ja se kohoaa rapean ilmavaksi. Jauho-vesisuhteella pelaamisella saa tehtyä tyylin mukaisia pohjia, esim. NY- tai napolilaistyylinen. En ole kovin kauan tehnyt pizzoja, mutta ohjeen mukaan onnistuu mielestäni aika nopeasti. Minut yllätti iso suolamäärä, mutta se toimii ja tomaattikastikkeesta voi vastaavasti jättää suolan kokonaan pois. Toinen yllättävä on hiivan vähäinen määrä, mutta sekin tuntuu maussa tai siis hiiva ei maistu lainkaan. Pizzapohja ei ole "ohuen" ja hiivaisen makuinen kun nopeasti kohotettu mummon peltipizza.
- Anonyymi
Oioi kun jää heti nälkäinen kun lukee miten vähillä täytteillä teet pistaa!
Täytteitä niin että pelti notkahtaa ja päälle hieman ranskalaista edamia ja tärkeintä pohja tehdään tietysti omalla tyylillä sillä täyteet tekevät pitsan.
Kehittelin tässä suuren suosion saaneet metsästäjän pitsan, siihen tulee täytteeksi PALJON jahtimakkaraa.
PitsamammaNapolilaistyylisiä pizzoja ehtii tehdä valmiiksi vähintään neljä kappaletta samassa ajassa kun yksi pellillinen mummon peltipitsaa hautuu sähköuunissa 😁
Ohuita napolilaistyylisiä pizzoja voi syödä kaksi niin varmasti nälkä lähtee.- Anonyymi
Tuollaista pizzaa en söisi, jossa jahtimakkaraa, kun se ei pizzaan kuulu.
- Anonyymi
Miten tuoreus sitten sienissä määritellään?
Tuore kala menee kippuralle pannulla paistellessa.
Hirvivainaatakin pitäää riiputella pari-kolme viikkoa osuman jälkeen, jottei olisi sitkistä.”Miten tuoreus sitten sienissä määritellään?”
Tässä avauksessa tarkoitin sieniä suoraan pizzan päälle puhdistamisen jälkeen. Ei siis kuivattuja, suolattuja, ryöpättyjä, pakastettuja tai pannulla paistettuja. Eihän tämä mitään kovin erikoista ole, herkkusienet laitetaan tuoreina viipaleina pizzan päälle ilman paistamista tai keittämistä, mutta meillä ei kovin paljon ole metsäsieniä, jotka voi suoraan laittaa ilman esikypsennystä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam18912588Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu516636Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö1324907K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon854634Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju674592Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos594130Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754082Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta983852Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä213821- 863544