"Kantolan" kaurakeksi

Anonyymi-ap

Kuluttajana joskus pitkään etsin kahvipöytäkeksejä, joissa ei ole palmuöljyä (mm. orankieettisistä syistä).

Orklan omistamalla "Kantolan"-tuotemerkillä myytyjen Kaurakeksien rasva oli aikaisemmin auringonkukkaöljyä.

Pakkaukseen ilmestynyt pieni maininta "uusi resepti". Mikä on muuttunut - ainesosiin on ilmestynyt palmuöljy. Uuden keksituotteen etsintä edessä, ideaalitilanteessa löytyisi "voilla leivottu".

10

1544

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kannattaa ottaa jonkun kauppaketjun keksivalikoima ja katsoa niiden tuotetietoja. Citymarketeissa Vanajan ja Jyväshyvän kaurakekseissä rasvana on rypsiöljy. Nämä osui silmään, saattaa olla muitakin palmuöljyttömiä kaurakeksejä Cittareissa.

    • Anonyymi

      Yksilöiden metaboliat poikkeavat toisistaan. Jos esimerkiksi rypsiöljy tuottaa yksilölle tulehdustilaa muistuttavia oireita, on syytä karttaa rypsiöljyä kuin ruttoa.

      Tullaan toiseen ongelmaan. Laiskan leipojan joskus halutessa ostaa pullaa tmv. kahvipöytään, ovat vaihtoehdot vähissä. Suurin osa leipomoista pilaa tuotteensa käyttämällä leivonnassa rypsiöljyä, epäeettisen palmuöljyn ohella.

      • Anonyymi

        Kaurakeksit on helppo valmistaa itse, esim: https://kotiliesi.fi/resepti/kaurakeksit/ on E-aine vapaata,voi käyttää sokerina kaikkein laadukkainta eli panimosokeria (dekstroosi, rypälesokeri), ja aitoa voita joka on terveellisintä rasvaa. Minä lisään teelusikan kärjellisen vaniljajauhetta reseptiin jossa on 100 g voita.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kasviöljyjen lähtösiemenjäämien allergeenisuus, voisi selittää, miksi jotkin kasviöljyt tuottavat tulehdusreaktion kaltaisia oireita. Erinäisten rasvahappojen syyllistämisen sijaan, ehkä voisi tarkkailla IgE-vasta-aineita tmv., reaktion syyn selvittämiseksi.

        Voille reagoimattomana, rypsiöljystä vahvan reaktion saajana, kävin läpi useita kasviöljyjä aikoinaan. Lopputuloksena, "kylmäpuristettu sesam-öljy" ei tuottanut mitään oireita, ja säilyy pullossaan voita paremmin. Rasvahappokoostumus vaiko allergeenisuus?


    • Anonyymi

      Laiska leipoja, nettietsinnän tuloksena löysi tuotteen "Gullón 410g kaurakeksi", jota löytyy joistakin vähittäiskauppaoligopolin ulkopuolisista liikkeistä. Erityispiirteenä tuotteessa on sokerittomuus, makeutusaineena maltitoli.

      Kivijalkakaupasta keksejä löytyi. Kotona, aistinvaraisesti: "hieman pahvisen oloisia, maku jostakin syystä vivahtaa kuminalle. Näihin tottunee, eikä näitä nälkäänsä tarvitse syödä, pieniä annoksia kahvin kera ainoastaan.

    • Anonyymi

      Kaupassa käydessä, "piruuttani" tarkistin minkälaista "Kantolan kaurakeksiä" Orkla tuottaa tällä hetkellä (02/2024). Pakkauksessa lukee yhä "uusi resepti", sisällysluettelossa: "kasviöljyt (palmu".

      Kontrastina, valmistajan nettisivulla (https://www.kantolan.fi/tuote/kantolan-kaurakeksi-300-g/) mainitaan "Palmuöljytön.", "Ainesosat KAURAHIUTALE 37 %, sokeri, auringonkukkaöljy, VEHNÄJAUHO, TÄYSJYVÄVEHNÄJAUHO, sokerisiirappi, nostatusaine (natriumkarbonaatti), suola."

      Ostettavissa oleva tuote ja nettisivujen mainosselite eivät kohtaa.
      Epäselväksi jää, mistä johtuu ristiriita. Ehkä oletetaan, että analysoijat ja ostajat tarpeeksi suurelta osin katsovat vain nettitietoja, ja tulevat kusetetuksi. Siinä tapauksessa koko "Orklan" toiminta asettuu kyseenalaiseen valoon.

    • Anonyymi

      Katsoin meillä olevaa Kantolan kaurakeksi pakettia parasta ennen 10.12.2024. Ei ollut palmuöljyä.Mikähän paketti sinulla on ollut? Luki uusi resepti ja Aineosat:
      kaurahiutale 37%, sokeri, auringonkukkaöljy, vehnäjauho,täysjyvävehnäjauho,sokerisiirappi,nostatusaine (natriumkarbonaatti), suola.Runsaskuituinen.Laktoositon.Vegaaninen

      • Anonyymi

        Kysymykset on syytä asettaa Orklalle. Parasta ennen 13.08.2024 pakkauksissa on teksti "UUSI RESEPTI / NYTT RECEPT" valkoisilla kirjaimilla sinisellä pohjalla. Sisällysluettelossa mm. "kasviöljyt (palmu, auringonkukka)".

        Kaupassa tänään havainnoituna, tuotepakkaus oli todellakin taas muuttunut. Teksti "UUSI RESEPTI / NYTT RECEPT" oli yhä valkoisilla kirjaimilla mutta taustaksi oli ilmestynyt vihreä ellipsi. Samalla sisälmyksistä on hävinnyt palmuöljy. Valitettavasti ei ole tallella muutaman vuoden takaisia pakkauksia, että voisi tarkistaa, onko uusi "uusi resepti" yhtenevä "vanhan reseptin" kanssa.

        Yhtä kaikki, "Gullón"-kaurakekseihin jo tottuneena, takaisin ei ole palaamista. Nämä eivät ole imelän makeita, sokerittomana hampaisiin ei tule plakkia ja pisteenä i:n päälle ovat n. neljänneksen halvempia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      147
      10284
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      129
      4245
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      114
      3993
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      442
      3823
    5. 61
      3536
    6. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      51
      2789
    7. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      19
      2276
    8. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      1999
    9. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1581
    10. Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat

      KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu
      Kemijärvi
      9
      1416
    Aihe