Tuntuu aika huimalta että sähköverkossa suurien tehojen siirtämisessä voidaan käyttää pelkkaa maaperää toisena johtimena.
https://en.wikipedia.org/wiki/Single-wire_earth_return
https://www.powerelectronictips.com/hvdc-transmission-system-architectures-and-use-cases/
Luulisi resistanssin (impedanssin vaihtovirralla) olevan liian suuri.
Lisäksi asemien seudulla tuntuisi pelottavalta liikkkua.
Pelkkä maaperä paluujohtimena sähköverkossa
8
329
Vastaukset
- Anonyymi
Kokonaisresistanssi kun on aineen resistiivisyys x pituus jaettuna poikkipinta-alalla niin vaikka maan resistiivisyys ei aivan pieni ole niin poikkipinta-alaa onkin sitten valtavasti jolloin kokonais resistanssi muodostuu pieneksi.
Ei askeljännitteet kummmoisia ole, asemilla on sitten kyllä potentiaalintasauksetkin, esim. melko tiuha kupariverkosto maassa - Anonyymi
Tuossa esim. jos laskee että jännite on 2x660kV ja teho 4 GW tulee virraksi 3kA.
Kuorma olisi 435 Ohm. Maan resistanssi ei saisi olla montaa ohmia tai ainakaan montaa kymmentä ohmia.- Anonyymi
Kastelet maan suolavedellä koko matkan sähkölaitokselle.
- Anonyymi
Kolmivaihesysteemissä vaihejännitteiden summa on nolla.
- Anonyymi
Käytetään myöskin tasavirtaverkoissa ja yksivaiheverkoissa (jossain syrjäseuduilla?).
- Anonyymi
Mites tämäkin taas liittyy käsiteltävänä olevaan asiaan?
- Anonyymi
Hui kamalaa. Kyllä nyt pelottaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä831601Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691531Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2661252Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691252- 56857
- 65834
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em64827Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40811- 40797
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44771