Taas rajuilma tulossa

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009784664.html
"keskiviikkona on luvassa rajua ukonilmaa ja sadetta Ilmatieteen laitoksen julkaiseman varoituskartan mukaan.
Varoitukset koskevat tämän hetkisen ennusteen mukaan maan etelä- ja keskiosaa. Kartta varoittaa myös ukkospuuskista Pohjanlahdella ja Itämerellä.
Ukkospuuskista varoitetaan etenkin eteläistä ja itäistä Suomea. Niistä voi seurata yksittäisiä kaatuneita puita tai paikallisia sähkökatkoja. "

Taas kovat varoitukset rajuilmasta, kuten oli edellisestä ukkosmyrskystä, jota povattiin planeetan rajuimmaksi ukkosmyrskyksi, mutta mitään rajuilma ukkosta ei edes tullut, vaikka hirveät pelotukset jo viikko ennen ukkosmyrskyä.
Ulkomaisilla sääennuste sivuilla edes ukkosta luvattu sille päivälle jolle suomen meteorologit povasivat maapaallon rajuinta ukkosmyrskyä.
Tuskinpa mitään rajuilmaa tulee, jos ukkonen muutaman kerran jyrähtää.
Eikä tuollaista edes voi rajuilmaksi kutsua, jos muutama yksittäinen puu kaatuu.

7

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yksikään meteorologi ei ole povannut maapallon rajuinta ukkosmyrskyä. Iltapäivälhetien juttuja kirjoittavat toimittajat eivät ole meteorologeja.

      • Anonyymi

        Noin vaan panit aloitajan suun täyteen jauhoja. Ininä loppui siihen paikkaan!


    • Keltaisen lehdistön meuhkaamisesta tulee mieleen klassinen Aisopoksen eläinsatu Poika, joka huusi sutta.

      Ottaako liioitteleva ja valehteleva media vastuun siitä jos kansa ei enää lopulta usko todellistakaan hälytystä hirmumyrskystä, vaan kääntää kylkeä?

    • Anonyymi

      Meuhkaaminen ja syyttely siitäkin syntyisi jos ei varoiteta ja kunnon myrsky iskisi,,,

    • Anonyymi

      Niinhän ne sääprofeetat taas huijasivat. Ei täällä ole kuitenkaan ollut mitään "rajua ukonilmaa", eikä edes pienempääkään. Ei edes sateita ja aurinko vaan paistaa.
      MTV suurentelee aina sääilmiöitä ja Pouta näkee pienessäkin tuulenvirissä syyn puhua myrskystä ja "myräkästä", hah hah.

      • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5317
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      31
      3533
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      52
      2917
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      28
      2107
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1886
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1666
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1392
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1366
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1185
    Aihe