Himalayan vuoristolla on rajaa, jolloin maan kuori ei enää ylläpidä painoa ja vuoret vajoavat maan alle.
Onko urbanisaatiolla ylärajaa?
Ollakseen suuria, pitää kaupungin kasvaa niin isoksi kuin vain kasvaisi.
Tärkeätä on olla yhdessä samassa paikassa kaupungissa.
Jolloin kaupunkitietoisuus on isoin.
Voiko puhua kaikesta isommasta kaupungista maailmassa.
Mihin se syntyy? Minkä kokoinen se olisi?
On väliä, minne se syntyy.
On tuntematonta kuin iso se voi olla, ennen kuin luonnon mekanismi pettäisi.
Onko kaupunkikasvulla rajaa?
10
711
Vastaukset 10
- Anonyymi
Ihmisten massatietoisuus on suurinta maailman isommassa kaupungissa.
Mikä on syy rakentaa maailman isoin kaupunki.
Koko ratkaisee. - Anonyymi
Eräs raja on jo saavutettu rannikkoalueilla. Suurkaupungit käyttävät niin paljon vettä, että pohjaveden ottamisen vuoksi maan pinta ja sille rakennetut talot vajoavat merenpintaan nähden.
- Anonyymi
kuinka dubai on mahdollinen tai uusi egyptin autiomaakaupunki?
autiomaassa ei vettä? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kuinka dubai on mahdollinen tai uusi egyptin autiomaakaupunki?
autiomaassa ei vettä?Dubain vesi tuotetaan poistamalla merivedestä suola: desalination
Sama lienee Egyptillä tarkoituksenaan.
Syö energiaa mutta sitä on tuolla riittävästi käytettävissä.
- Anonyymi
Suuruuden hulluus kostatuu.
Eräässä kuvitteelisessa sarjakuvassa oli koko maanpinta päällystetty asfaltilla!
Sitähän kaupunkilaiset toivoo, mutta kukaan ei ajattele mihin jatkuva kasvu johtaa.
Ilmaston muutos ei johdu hiilestä, vaan liiallisesta kaupunkien ja väeston kasvusta.Lähes jokainen Maapallon ongelmista johtuu joko suoraan tai pahentuu siitä, että väestöä on aivan liikaa.
- Anonyymi
kollimaattori kirjoitti:
Lähes jokainen Maapallon ongelmista johtuu joko suoraan tai pahentuu siitä, että väestöä on aivan liikaa.
olisi kivaa opiskella yliopistolla aiheellista juttua, mutta kun elämä loppuu kesken
- Anonyymi
blokki asuinkortteleita, jotka ovat itsenäisiä
itse tuottavat veden, sähkön, energian, ruoan... - Anonyymi
Ei ole järkevää tehdä pelkkiä isoja kaupunkeja, koska ruuhkaa tulee äkkiä ja sumppuja. Pitäisi olla hyvin suunniteltu muutenkin kaupungit, myös hajuttomiksi, meluttomiksi jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2951205Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3061123Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50948- 87904
- 106899
- 101869
- 109725
- 64578
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh3577Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh12559