Hapansäilöntä

Hapattaminen on ikivanha tapa säilöä elintarvikkeita. Happamuus hidastaa ja jopa estää bakteerien toiminnan joten elintarvike säilyy pitempään. Kasviksissa on luontaisesti hiivoja, jotka alkavat käymään kun saavat nestettä ja käymiskelpoisia sokereita. Tämän vuoksi hapattaminen on "löydetty" ilman sen kummempia tutkimus- ja kehittämistoimenpiteitä.

Hapattamisessa muutama ensimmäinen vuorokausi on riskialtista aikaa kun säilyke ei ole vielä hapanta ja hapattaminen tarjoaa ihanteelliset olosuhteet myös bakteerien lisääntymiselle. Tätä riskiä vähennetään ehdottomalla puhtaudella, suolalla ja viileässä hapattamisella. Valmiista etikasta tehdyt hapansäilykkeet ovatkin helppoja ja turvallisia koska sillä saadaan heti alusta alkaen bakteereille epäedulliset olosuhteet.

Minkälaisia elintarvikkeita olette hapansäilöneet? Oletteko tehneet hapattamalla vai etikkasäilönnällä? Kasvikset ovat tavanomaisia. Itse olen tehnyt hapattamalla hapankaalta ja hapankurkkuja. Eksoottisin kokeilu oli hapansienet, joihin pitää laittaa mukaan sokeripitoisia kasviksia, joista tulee käymiskelpoisia sokereita. hapatin kantarelleja, suppilovahveroita ja lampaankääpiä sipulirenkaiden ja porkkanasuikaleiden kanssa. Sienet olivat onnistuneita ja hyvän makuisia. Nykyään teen hapansienet etikkaliemeen, joka on turvallisempi tapa. Etikkaliemeen on helppo ja nopea tehdä esimerkiksi pikkelöityjä kurkkuja tai punasipulia.

Onko kukaan hapattanut lihaa tai kalaa? Yleinen esimerkki hapatetusta lihasäilykkeestä on kesämakkara, joka hapattamisen vuoksi säilyy kesälläkin ilman jääkaappia. Tämäkin on ikivanha säilöntätapa ja luonteva aikakauteen ennen sähköä ja jääkaappeja.

https://en.wikipedia.org/wiki/Summer_sausage

2

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      3132
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1841
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1730
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1239
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      125
      1019
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      98
      978
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      944
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      926
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      855
    10. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      849
    Aihe