Hapansäilöntä

Hapattaminen on ikivanha tapa säilöä elintarvikkeita. Happamuus hidastaa ja jopa estää bakteerien toiminnan joten elintarvike säilyy pitempään. Kasviksissa on luontaisesti hiivoja, jotka alkavat käymään kun saavat nestettä ja käymiskelpoisia sokereita. Tämän vuoksi hapattaminen on "löydetty" ilman sen kummempia tutkimus- ja kehittämistoimenpiteitä.

Hapattamisessa muutama ensimmäinen vuorokausi on riskialtista aikaa kun säilyke ei ole vielä hapanta ja hapattaminen tarjoaa ihanteelliset olosuhteet myös bakteerien lisääntymiselle. Tätä riskiä vähennetään ehdottomalla puhtaudella, suolalla ja viileässä hapattamisella. Valmiista etikasta tehdyt hapansäilykkeet ovatkin helppoja ja turvallisia koska sillä saadaan heti alusta alkaen bakteereille epäedulliset olosuhteet.

Minkälaisia elintarvikkeita olette hapansäilöneet? Oletteko tehneet hapattamalla vai etikkasäilönnällä? Kasvikset ovat tavanomaisia. Itse olen tehnyt hapattamalla hapankaalta ja hapankurkkuja. Eksoottisin kokeilu oli hapansienet, joihin pitää laittaa mukaan sokeripitoisia kasviksia, joista tulee käymiskelpoisia sokereita. hapatin kantarelleja, suppilovahveroita ja lampaankääpiä sipulirenkaiden ja porkkanasuikaleiden kanssa. Sienet olivat onnistuneita ja hyvän makuisia. Nykyään teen hapansienet etikkaliemeen, joka on turvallisempi tapa. Etikkaliemeen on helppo ja nopea tehdä esimerkiksi pikkelöityjä kurkkuja tai punasipulia.

Onko kukaan hapattanut lihaa tai kalaa? Yleinen esimerkki hapatetusta lihasäilykkeestä on kesämakkara, joka hapattamisen vuoksi säilyy kesälläkin ilman jääkaappia. Tämäkin on ikivanha säilöntätapa ja luonteva aikakauteen ennen sähköä ja jääkaappeja.

https://en.wikipedia.org/wiki/Summer_sausage

2

461

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      81
      1406
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      112
      1335
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      18
      1110
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      21
      1006
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      114
      868
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      863
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      17
      793
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      777
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      40
      667
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      652
    Aihe