Ajankohtaista syyskuu 2023

- Va-toimintaa:

-- Helsingin sosiaalifoorumissa 2.9. uskonnottomista juhlista: https://keskustelu.suomi24.fi/t/17984569/uskonnottomat-seremoniat-ja-juhlat---esilla-sosiaalifoorumissa-2-9-

-- Helsingin VABaari ma 18.9. klo 18.00 Memphisissä.

-- Tampereen klubi-ilta 21.9. salaliittoteorioista: https://vapaa-ajattelijat.fi/tampere/tapahtuma/salaliittoteoriat/

Tapahtumien listaus on sivulla https://vapaa-ajattelijat.fi/

- Päivi Räsäsen tapaus, hovioikeuden käsittely loppuu 1.9. ja tulos kai parissa viikossa. https://keskustelu.suomi24.fi/t/17993267/paivi-rasanen-ja-hovioikeus

- Valtion budjetti: https://keskustelu.suomi24.fi/t/17989821/valtion-budjetti-2024-uskontokunnille-vahan-vahemman

- Kiinteistöverolain uudistus: https://vm.fi/hanke?tunnus=VM086:00/2023 -- "autiokirkot" ja luostarit?

- 16.9. Sanan- ja uskonnonvapaus ry pitää Tampereella paneelikeskustelun, myös vapaa-ajattelijoilta menossa panelisti.

- Koulut ovat alkaneet. Koska ET-oppilaiden määristä saa tietoa?

- Eroakirkosta-palvelu: Miten uskontokunnista eronneiden määrä saadaan avoimena datana Digi- ja väestötietovirastolta? Tarkka aikataulu avoin, mutta etenee ja mallidata saatu. Syyskuun ajan testataan uudenlaista erolomaketta, kesäkuun testin toisto.

- Yhdenvertaisuusasioiden neuvottelukunta valittaneen piakkoin: https://keskustelu.suomi24.fi/t/17920946/vapaa-ajattelijat-ja-yhdenvertaisuusasioiden-neuvottelukunta

- Vankeuslain "muutostarpeita arvioidaan" eli kannattaa muistuttaa vankilapapeista. https://oikeusministerio.fi/hanke?tunnus=OM039:00/2021 -- hankkeen piti loppua huhtikuun 2023 lopulla, jatkettu elokuun 2024 loppuun.

- Vapaa-ajattelijoiden liittokokous lähestyy, henkilövalintojen valmistelu loppusuoralla.

- Ukrainan vastahyökkäys jatkuu ja etenee, mutta ei vielä isoa läpimurtoa. Murheista pienin on se, että mediatila on suurelta osin sen peittämä.

- Valtioneuvoston selvitys yhdenvertaisuudesta, ET:n vapauttaminen ei etene. https://keskustelu.suomi24.fi/t/17957173/vapaa-ajattelijoiden-lausunto-yhdenvertaisuus-tiedonantoon

- Liity jäseneksi: http://vapaa-ajattelijat.fi/liity-jaseneksi/

Muuta sivusta seurattavaa tai myöhemmin tulevaa:

- Uusi hallitus, tuleeko mitään konkreettisempaa va-asiaa sivuavaa hallitusohjelman kirjauksista? Oletan, että ei.

- Laajempi selvitys perusopetuksesta 2025 loppuun -- kantoaalto ET:n vapauttamiselle?

- Sosiaaliturvan uudistus -- katsotaanko kirkollisvero "pakolliseksi menoksi"? Välimietintö ei maininnut asiasta mitään, eli luultavasti katsotaan.

- OPH tutkii katsomusaineiden uudistusta. Päätyykö johonkin tulemaan? Määräaika vuonna 2024.
571245
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 57

Vanhimmat
Aloittaja

Leninistien vyörytys yhteiskunnassa ja äärivasemmistolainen propaganda Suomessa
Tätähän Valiittokin on

Ivan Puopolon haastattelussa kokoomuksen kansanedustaja Ben Zyskowicz ja professori Antero Holmila.

https://youtu.be/71a3fkl9_qs
”Vanhojen stalinistien valheet niellään aika kritiikittä” Tätä oli suomettuminen

Äänestä

MUSLIMEILLA VOI OLLA PUNAVIHREIDEN LAHJOITTAMAT PRIVILEGIOT SUOMESSA TEHDÄ MITÄ HUVITTAA

"Jos se sanoma, mitä olen puhunut, tulee kielletyksi, niin silloin tulee kristinusko kielletyksi" (Räsänen)

https://twitter.com/i/status/1697291272568897540
Veikkaanpa, että jos Räsänen olisi puhunut samasta asiasta muslimina, ei näitä käräjiä olisi käyty

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/paivi-rasanen-mtv-lle-hovioikeudessa-en-peraanny-kirjoituksistani-aion-naista-puhua-tulipa-millainen-tuomio-tahansa/8768586

Äänestä

Aivan elokuun lopussa 31.8. tiedotettiin ns. vakaumustahdosta tähän tyyliin:

”Vakaumustahto on kuin hoitotahto, mutta vakaumuksen näkökulmasta. Se tarjoaa konkreettisen keinon ilmaista ja säilyttää oma vakaumus hoivapalveluissa. Lomake on täysin vapaaehtoinen ja tarkoitettu kaikille, joille vakaumus on tärkeä osa hyvinvointia”, kertoo Vakaumustahto-lomakkeen kehittänyt oikeudellisen ennakoinnin asiantuntija Tiina Kuopanportti.

Vakaumustahto-lomake on kehitetty yhteistyössä USKOT-foorumin kanssa. Se on kuutta uskontokuntaa edustava uskontojen yhteistyö- ja asiantuntijajärjestö. “Työmme tavoitteena on edistää uskontojen yhdenvertaisuutta. Meillä kaikilla on erilaisia identiteettejä – olivat ne uskonnollisia tai eivät – ja meillä on oikeus tuoda ne näkyväksi. On tärkeää, että erilaisista uskonnoista ja vakaumuksista uskalletaan puhua erilaisten todellisuuksien ymmärtämiseksi”, sanoo USKOT-foorumin toiminnanjohtaja Katri Kuusikallio.

Asiassa on konsultoitu myös uskonnottomien ihmisoikeus- ja kulttuurijärjestöä Vapaa-ajattelijain liittoa. ”Ihmisiä tulee kohdella yksilöllisesti niin että yhdenvertaisuus uskonnosta tai vakaumuksesta riippumatta toteutuu. On tärkeää, että uskonnottomat ja ei-uskonnolliset ihmiset, joiden elämään ei uskonnonharjoitus ole kuulunut, eivät joudu esimerkiksi hoivakodeissa tai sairaaloissakaan osallistumaan uskonnollisiin tilaisuuksiin”, sanoo Vapaa Ajattelija -lehden päätoimittaja Esa Ylikoski.

Vakaumustahto mahdollistaa vakaumuksen tukemisen
Hoivapalveluissa potilaan vakaumus jää usein huomiotta, vaikka potilaan oikeuksia koskevassa laissa sekä sosiaalihuoltolaissa korostetaan sen kunnioittamista. "

Äänestä
  • Koska antivapari huomaa meluta Ylikosken Esan "veljeilystä" kirkon kanssa?

    Äänestä

Aloittaja

Räsäsestä: Lähetyshiippakunnan sivun mukaan hovioikeus antaa päätöksensä marraskuuhun mennessä.

Äänestä
Aloittaja

Sexpon Paalasen oikeudenkäynti alkaa. Oletan että antivapari innostuu (ja unohtaa että viimeiseen 13 vuoteen oltaisiin mitään tehty, tai että va-yhdistyksissä on ollut ketään muuta aktiivia koskaan).

https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000009832722.html

Äänestä

Msalon listan alussa mainostama Ylikosken Sosiaalifoorumi on jonkinlainen kommunistien yritys maailmanvallakumoukseen ja antikapitalismiin

Suomessa kumousta hoitaa mm. TeivoTeivainen jne

Kumous on lähtenyt ideana Brasiliasta Porto Allegresta sika paljon latinopohjaisesti piti kirjoittaa aika

Genovassa soliaalifoorumi tuhosi kaupunkia, joka ei ole turistikaupunki - tuskin olette käyneet, hieno hautausmaa kuolemanpalvontaan - vaan työläiskaupunki

Työläiset suuttuivat ja heittivät aktivistiporukat lopulta ulos, asioita selviteltiin ja rikoksia vuosia taistelujen jälkeen

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/genovassa-uusia-yhteenottoja/2251022#gs.5bh4zc

Äänestä
  • Siellä ollaan missä saadaan sopivat tilat, sopivaan hintaan ja näkyvyyttä.

    Saisi tietenkin olla vähemmän 'värittynyt' ympäristö, mutta kun ei parempaa ole juuri ilmennyt. Jos sinulla on jokin hyvä idea, niin kerrothan! Kiitos!

    Tänä vuonna Sosiaalifoorumi oli aika aneeminen, todennäköisesti siksi, että se oli ensimmäinen kerta koronan jälkeen. Ja olihan Arbis evakossa jonkun aikaa kun taloa rempattiin. Ihan kuin ihmiset olisivat oppineet pois siitä?
    Tänä vuonna tuota näkyvyyttä tuli siksi hyvin vähän.

    Äänestä

Aloittaja

Ääh. Liitto jätti lausunnon kiinteistöverolaista. Yritänpä huomenna uudelleen linkkiä ao. ketjuun vastauksen vastauksena.

Äänestä
  • Kiinteistövero rakennuksille ei ole ongelmaton.
    Maapohjalle ehkä vähemmän ongelmainen. En usko että Valiiton porukkojen kanssa voi keskustella pääomaveroista

    Omaisuuden verottaminen on kansakunnalle
    paaallljjoon vaarallisempaa kuin tuottojen koska valtio ei saa sotkeutua sijoitusohjailuun osaa matto mana

    Varojen ja tukien puutteessa verovapaa Valiitto on liitetty eri anarkismeihin Voima- lehti, TTeivaisen Sosiaalifoorumi, Seta, Maailma Kylässä jne ... eli antikapitalistiseen anarkiaan

    Tuleeko mukaan Elokapina? Maksuttomia istuinpalkkoja kadulla Valiitolle?

    Äänestä

  • Aloittaja

  • Avaaja on siis kirjoittanut kirkon julkaisuun.

    Äänestä

Kun uskonnonvapaus 100 vuotta on esillä syyskuussakin, tässä siihen liittyvä Esa Ylikosken haastattelu Ylen Kalle Haatanen -ohjelmassa. https://areena.yle.fi/podcastit/1-63623769

Mainittakoon, että oikeastaan uskonnonvapausperiaate säädettiin jo vuoden 1919 hallitusmuodossa, ja sitä alettiin soveltaa armeijassa, jonne tuli juhlallinen vakuutus uskonnollisen sotilasvalan rinnalle jo 1919.

Äänestä

Ylikoski hankki Valehteen puoluetoverinsa Honkasalon kirjoituksia

Honkasalo on kommunisti joka vaatii että maahanmuuton vastustusta aletaan pitää rasismina ja kehitysmaalaiset pääsetään maahan

Ylikoski ja Valiitto kuuluvat kansanvaihtajiin
josta olisi karmeat seuraukset

https://twitter.com/joakimvigelius/status/1699782528318730385

Äänestä
Aloittaja

Helsingin VA kertonee tänään ketä ehdottaa liittovaltuustoon. Sitten jos Joensuu vielä saisi nimen, niin nimiä alkaisi olla aika hyvin kasassa.

Äänestä

Mäntysalolla on mahtava ura keskeisimpänä vaikuttajana (vaikku = kor vava ha ha ha )

http://www.ateistit.fi/uutiset/uuti230907.html

JORI MÄNTYSALON JUNTTALISTA VAPAA-AJATTELIJAIN LIITON UUDEKSI HALLITUKSEKSI (7.9.2023)
Tamperelainen Jori Mäntysalo on Vapaa-ajattelijain liiton (Poko; pohjoiskoreamaisuudesta) keskeisimpiä vaikuttajia, joskaan hän ei ole tällä hetkellä liittovaltuuston eikä liittohallituksen jäsen.


Valiitto on saanut sosialistihallitukselta valtionapuja, jotka ovat lähes samaa luokkaa kuin ortodoksiselle kirkolle jäsentä kohden laskettuna https://keskustelu.suomi24.fi/t/17305023/risto-k--jarvinen-vapaa-ajattelijan-toimitussihteeriksi#comment-123111079

Äänestä

VAPAA-AJATTELIJOIDEN LIITON PÄÄOMAT JA VEROTTOMAT PÄÄOMATULOT VUODEN 2022 LOPUSSA

Kiinteistöjen arvoksi voidaan arvioida 1,9 - 2,5 miljoonaa euroa

Kimmo Sundström
VAPAA-AJATTEIJAIN LIITON TILINPÄÄTÖS VUODELTA 2022 (23.8.2023)
http://www.ateistit.fi/uutiset/uuti230823.html

valittuja paloja:

MIHIN SE MENEE
"Varallisuutta on säästetty pankkiin ja erilaisiin rahastosijoituksiin. Sekin on parempaa kuin varojen tuhlaus."


PALJONKO SITÄ ON
"Pysyvät vastaavat olivat 647.222,58 euroa. Ne pienenivät muutamalla sadalla eurolla aineellisten hyödykkeiden arvon alentumisen johdosta."

MITÄ SE TUOTTAA
"Sijoitus- ja rahoitustoiminta tuotti 75.687,49 euroa ja pysyi lähes edellisvuoden tasolla (76.830,47 euroa). Tuotoista sijoitus- ja rahoitustuottoja oli 687,15 euroa ja vuokria 75.000,34 euroa."

KOMMENTTI Sundströmin analyysista. Pankki/rahastotuotot ovat pieniä. Kiinteistöjen 75 000 vuokraa ei kukaan saa 650 000 sijoituksesta missään Suomessa eikä erityisesti Stadin ympäristössä, jossa käsittääkseni kiinteistöt ovat

Laskemalla tuotoksi 3 - 4 prosenttia voidaan arvioida kiinteistöjen markkina-arvoksi 1,9 - 2,5 miljoonaa euroa

Äänestä
Aloittaja

Maanantaina Helsingissä VAbaariin klo 18.00. Memphiz Hakaniemi. PASI Saukkonen.

Äänestä

Ei näitä lehtikirjoituksia printtimedioissa. Tässä Ylikosken juttu Vantaan Sanomissa 16.9. otsikkona "Kummallinen Wilma-viesti kirkollisesta ohjelmasta":

Huoltajan ilmoituksesta oppilas vapautetaan uskonnon harjoittamisesta. Tällöin koulu järjestää oppilaalle tilaisuuden ajaksi vaihtoehtoista toimintaa.” Näin Wilmassa Vantaalla. Mikä tässä ”vapauttamisessa” on vialla?

Viestissä oppilaiden huoltajille Vantaa asettaa ev.-lut. kirkon jumalanpalvelukset ja hartaustilaisuudet korokkeelle, lähtökohdaksi, normiksi, johon voi hakea vapautusta. Ei välity kuva kahdesta rinnakkaisesta, samanarvoisesta vaihtoehdosta, tunnustuksettomasta ja tunnustuksellisesta.

Vantaan koulupäivien ohjelmaan on siis tarkoitus yhä liittää ev.-lut. kirkon tunnustuksellisia uskonnollisia tilaisuuksia, kuten jumalanpalveluksia. Niitä ei olisi pakko järjestää, vaikka kirkko haluaakin. Se todetaan Opetushallituksen ohjeessa.

Opetussuunnitelman mukaan opetuksen tulisi olla ”uskonnollisesti, katsomuksellisesti ja puoluepoliittisesti sitoutumatonta”. Politiikan osalta se toteutuu, kun puolueet vahtivat toisiaan.

Miten hoidetaan, ettei koulu enää toimi ev.-lut. kirkon lähetystyön ja markkinoinnin alustana? Alle puolet vantaalaisista on enää ev.-lut. kirkon jäseniä. Koulutuksen järjestäjä päättää, sanoo Opetushallitus.

Lautakunta voisi yksinkertaisesti päättää, että uskonnollisia tilaisuuksia ei sisällytetä koulupäivien ja päiväkotipäivien ohjelmaan.

Lapsia ei tarvitsisi luetteloida ja jakaa kahteen ryhmään, mikä helpottaisi rehtorien ja opettajien työtä ja työnjakoa. Se myös vähentäisi huoltajien valintahuolia ja syrjintäpelkoja sekä selkeyttäisi kodin kasvatusvastuuta.

Poistuisi riski ja huolehtimisvelvollisuus siitä, että osallistuminen tai osallistumatta jättäminen vaarantaisi lasten ja nuorten yhdenvertaisen kohtelun taikka aiheuttaisi leimautumista tai muita haitallisia seuraamuksia.

Päiväkodit ja koulut voisivat keskittyä perustoimintaansa ja perinteisiin yhteisiin juhliin. Tai ehkä vapautuvaa aikaa voisi käyttää myös uuden, kaikille sopivan ja kaikille tarkoitetun iloisen tapahtuman innovointiin ja järjestämiseen.

1Äänestä
Aloittaja

Budjettiriihi alkaa. Epäilen ettei pienuskontojen tukeen kosketa, eikä ainakaan valtionkirkkojen. Mutta seurataan nyt kumminkin.

Äänestä

Huomasin eilen kun ostin Kauppalehden - Mandatum-menee pörssiin, analyysi - niin lehdessä on porvaridemarin Lasse Lehtisen (paljon kirjoja, suositus, tohtori) arvioita pikkuporvari Lindtmanista, niin yllättäin ilmeni, että L on kouluja käymätön broileri, joka vaivoin on saanut valt. kandin, siis ei gradua jne., pahvit. Taas joku haavistojuntin tapainen poliitikasta pihalla oleva, lehdistä opiskeleva pyrkii Kauppalehdessä hallitukseen
https://nitter.net/pic/orig/media/F6UOB7XWYAAiwEj.jpg

Ainakaan ideakirjoja ei kannata odottaa

Budjettiriihestä kommentoi kovan lajin kom- neuvonantaja ja veronimijä ilman vastuunkantoa, velkoja ei pidä maksaa -talousmystikko https://twitter.com/PatrizioLaina/status/1703986804565626951

Äänestä
  • Tarvitaanko verojakaan ja pitääkö niitä maksaa kun voidaan elää maksamatta lainoja takaisin?

    USA on aivan eri tilanteessa kuin pienvaltio Suomi johtuen dollarin yleisvaluutta-asemasta ja siitä, että se voi aina maksaa valtionvelkansa takaisin viennillään ja muutamalla
    vaihtokurssiaan

    P. Laina on vastuuton agitaattori, jollaiset vaarantavat koko Suomen
    olemassaolon ""STTK:n pääekonomisti Patrizio Lainà kertoo Arhinmäen olevan oikeilla jäljillä. – Näinhän valtiot yleensä toimivat eli ottavat lainaa ja maksavat sen uudella lainalla pois. Lainaa maksetaan pois, mutta samalla otetaan uutta lainaa. Ehkä parempi termi tähän kuvaamaan olisi, että lainaa ”hoidetaan” pikemminkin kuin maksetaan takaisin, kertoo Lainà""

    https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/8aa1b10f-b63d-42a6-895a-6540dc92b7b5 Arhinmäen velkakommentit herättivät ihmetystä - tästä niissä on kyse: ”Eiväthän valtiot koskaan maksa lainojaan pois”

    Äänestä

  • Hittoako tämä tälle palstalle kuuluu? On kai täälle erikseen taloudelle oma palstansa.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Hittoako tämä tälle palstalle kuuluu? On kai täälle erikseen taloudelle oma palstansa.

    kommunismi kuuluu palstalla aina ja paskajauhanta budjettiriihestö

    Äänestä

Aloittaja

Riikka Purra 19.9.
Budjeti on valmis

tiedotustilaisuus kello 21

Äänestä
  • Aloittaja

    Joo, seurataan. Vaikka kovin epätodennäköisenä pidän, että va-suunnasta katsottuna tulisi mitään uutta. Tuskin nyt muutenkaan suuria uutisia on luvassa.

    Äänestä

Vapaa-ajattelijain tilaisuus Nokialla. Ti 26.9. klo 18.00 kirjastossa.

Äänestä
  • Uskonnottomien oikeudet ja palvelut kohdusta hautaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Uskonnottomien oikeudet ja palvelut kohdusta hautaan.

    Avaus Simo Järvinen. Alustus Esa Ylikoski.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Anonyymi00025 kirjoitti:

    Avaus Simo Järvinen. Alustus Esa Ylikoski.

    Simo varmaankin luuli vpj:n hommaansa muodollisuudeksi. Sitten pj kuoli yllättäen.

    Mutta hyvä jos on toimintaa, jos kohta mietin voisiko Nokian porukka olla epävirallinen ja muodollisesti osa Tampereen yhdistystä.

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Simo varmaankin luuli vpj:n hommaansa muodollisuudeksi. Sitten pj kuoli yllättäen.

    Mutta hyvä jos on toimintaa, jos kohta mietin voisiko Nokian porukka olla epävirallinen ja muodollisesti osa Tampereen yhdistystä.

    Kauanko kestää matka Nokialta Tampereelle tai päin vastoin?

    Äänestä

  • Aloittaja

    Anonyymi00026 kirjoitti:

    Kauanko kestää matka Nokialta Tampereelle tai päin vastoin?

    Tunnin pyörällä, puoli tuntia bussilla.

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Tunnin pyörällä, puoli tuntia bussilla.

    Sama aika molempiin suuntiin. Se ei ole tavallista.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Anonyymi00027 kirjoitti:

    Sama aika molempiin suuntiin. Se ei ole tavallista.

    Ööh? Ei tavallista että vie saman ajan???

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Ööh? Ei tavallista että vie saman ajan???

    Tämä on Nokian Siurosta
    Ohjaaja asuu siellä päin

    Komeat maisemat
    https://youtu.be/J63xdXsbhoo

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Ööh? Ei tavallista että vie saman ajan???

    Helsingistä Vantaalle on pidempi matka kuin Vantaalta Helsinkiin.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Anonyymi00032 kirjoitti:

    Helsingistä Vantaalle on pidempi matka kuin Vantaalta Helsinkiin.

    Ah, viittaat tähän. Ei ehkä ihan näin lyhyillä matkoilla näy. Mutta tosiaan helpommin kuopiolainen liittää Helsingin matkaan jotain muuta asiaa ja lienee tottuneempi käymään pääkaupungissa, kun taas helsinkiläisellä vähemmän todennäköisesti on Kuopiossa pikkuserkku jota käydä katsomassa tms.

    Äänestä

Kun erottaa lapsen kirkosta, voi saman tien vaihtaa koulun katsomusaineen uskonnosta elämänkatsomustietoon. Tässä kohtaa vuotta vaihto käy tosi hyvin.

Äänestä
  • Hyvä muistutus. Miksi odotuttaa 18-vuotiaaksi, kun koulu on ohi?

    Äänestä

  • Tähän sopii toisaalta Hectorin laulu Tähän vuodenaikaan.

    Äänestä

Vaparipellet ja translaki.
Vaparien lahkossa on myös koominen piirre, isä voidaan muuttaa äidiksi ja mitenpäin vain, vähä väliä, mielialan mukaan https://youtu.be/dhRufTHq_gM

Vaikka ei tämä lahkoilu ketään varmaan naurata

Äänestä

Sntivaparin aherrus alkaa puolen tusinan otsikon aamurykäisyllä.

Äänestä
  • Onko antivaparista tullut sontivapari, vai mitä tuo eka sana tarkoittaa?

    Äänestä

Sanna Marin edistää saudismia = törkeintä uskonnollisen poliisin sortoa

uudessa työpaikassaan ja siitä Mäntysalo
muikenee kuin vaari

Äänestä
  • Luulisi sinun rakastavan islamia, Saudi-Arabiassa eivät homot juhli eikä transuja tunneta.

    Äänestä

  • Anonyymi00037 kirjoitti:

    Luulisi sinun rakastavan islamia, Saudi-Arabiassa eivät homot juhli eikä transuja tunneta.

    Ei ole kyse tästä

    vaan Mäntysalon harjoittamasta komusossuilusta kom mus sos
    kommarisossu - muslimihyysännästä ja mies voi synnyttää epätieteestä ET
    jota hän levittää Valiitto-lahkossa

    Äänestä

Syyskuussa vielä tulossa pian erittäin mielenkiintoinen kirjauutuus:
MARKUS TIITTULA Jumalakortti. Uskonnon ja politiikan epäpyhä liitto

Voiko Kaikkivaltiaan selän taakse mennä piiloon? Uutuustietokirja pureutuu uskonnon ja poliittisen vallan liittoon. Kuka käyttää Jumalaa valttikorttinaan, mihin sillä pyritään – ja miksi se edelleen tehoaa?

Voit lukea jo kirjan johdantoluvun. Luepa huviksesi!

1Äänestä
Aloittaja
  • Kyllä. Pitää aloittaa tiedotus.

    1Äänestä

Aloittaja

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


jori.mantysalo kirjoitti:

- Va-toimintaa:

-- Helsingin sosiaalifoorumissa 2.9. uskonnottomista juhlista: https://keskustelu.suomi24.fi/t/17984569/uskonnottomat-seremoniat-ja-juhlat---esilla-sosiaalifoorumissa-2-9-

-- Helsingin VABaari ma 18.9. klo 18.00 Memphisissä.

-- Tampereen klubi-ilta 21.9. salaliittoteorioista: https://vapaa-ajattelijat.fi/tampere/tapahtuma/salaliittoteoriat/

Tapahtumien listaus on sivulla https://vapaa-ajattelijat.fi/

- Päivi Räsäsen tapaus, hovioikeuden käsittely loppuu 1.9. ja tulos kai parissa viikossa. https://keskustelu.suomi24.fi/t/17993267/paivi-rasanen-ja-hovioikeus

- Valtion budjetti: https://keskustelu.suomi24.fi/t/17989821/valtion-budjetti-2024-uskontokunnille-vahan-vahemman

- Kiinteistöverolain uudistus: https://vm.fi/hanke?tunnus=VM086:00/2023 -- "autiokirkot" ja luostarit?

- 16.9. Sanan- ja uskonnonvapaus ry pitää Tampereella paneelikeskustelun, myös vapaa-ajattelijoilta menossa panelisti.

- Koulut ovat alkaneet. Koska ET-oppilaiden määristä saa tietoa?

- Eroakirkosta-palvelu: Miten uskontokunnista eronneiden määrä saadaan avoimena datana Digi- ja väestötietovirastolta? Tarkka aikataulu avoin, mutta etenee ja mallidata saatu. Syyskuun ajan testataan uudenlaista erolomaketta, kesäkuun testin toisto.

- Yhdenvertaisuusasioiden neuvottelukunta valittaneen piakkoin: https://keskustelu.suomi24.fi/t/17920946/vapaa-ajattelijat-ja-yhdenvertaisuusasioiden-neuvottelukunta

- Vankeuslain "muutostarpeita arvioidaan" eli kannattaa muistuttaa vankilapapeista. https://oikeusministerio.fi/hanke?tunnus=OM039:00/2021 -- hankkeen piti loppua huhtikuun 2023 lopulla, jatkettu elokuun 2024 loppuun.

- Vapaa-ajattelijoiden liittokokous lähestyy, henkilövalintojen valmistelu loppusuoralla.

- Ukrainan vastahyökkäys jatkuu ja etenee, mutta ei vielä isoa läpimurtoa. Murheista pienin on se, että mediatila on suurelta osin sen peittämä.

- Valtioneuvoston selvitys yhdenvertaisuudesta, ET:n vapauttaminen ei etene. https://keskustelu.suomi24.fi/t/17957173/vapaa-ajattelijoiden-lausunto-yhdenvertaisuus-tiedonantoon

- Liity jäseneksi: http://vapaa-ajattelijat.fi/liity-jaseneksi/

Muuta sivusta seurattavaa tai myöhemmin tulevaa:

- Uusi hallitus, tuleeko mitään konkreettisempaa va-asiaa sivuavaa hallitusohjelman kirjauksista? Oletan, että ei.

- Laajempi selvitys perusopetuksesta 2025 loppuun -- kantoaalto ET:n vapauttamiselle?

- Sosiaaliturvan uudistus -- katsotaanko kirkollisvero "pakolliseksi menoksi"? Välimietintö ei maininnut asiasta mitään, eli luultavasti katsotaan.

- OPH tutkii katsomusaineiden uudistusta. Päätyykö johonkin tulemaan? Määräaika vuonna 2024.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu