https://en.wikipedia.org/wiki/Expanding_Earth
Paul Dirac esitti 1938 hypoteesin että universaali graviaatiovakio heikkenee vuosimiljardien kuluessa. Pascual Jordan esitteli Diracin idean pohjalta 1964 yleisen suhteellisuusteorian muunnoksen jossa planeetat ja kaikki muutkin avaruuden massiiviset kohteet vähitellen kasvavat.
Dirac ja Jordan olivat aikanaan molemmat arvostettuja fyysikoita.
Tuo laajenevan Maan teoria voi olla hyvinkin toimiva jos olettaa vallitsevan alkuräjähdysmallin sijasta että uutta ainetta syntyy jatkuvasti tyhjiön nollapiste-energiasta varsinkin kun se alkuträjähdysteoriakin joissain tulkinnoissa mallinnetaan siten että sen alullepanija oli massiivinen kvanttifluktuaatio jolloin ei tarvitse ihan olemattomasta nyhjästä koko maailmankaikkeutta. :D
Näin kuriositeettina kun huomasin kilpailevalla sivustolla ketjun aiheesta jossa kukaan ei ilmeisesti taaskaan vaivautunut perehtymään aiheeseen syvälisemmin vaan höpötettiin taas pelkällä mutupohjalla.
Miksi tiedepalstoillakin ylipäätänsäkin enimmäkseen vain lässytetään potaskaa eikä juuri kukaan vaivaudu edes käyttämään hakukonetta tai edes ns. keskustelevaa hakukonetta kuten tekoälyä apuvälineenä?
Itseäni ei ainakaan kiinnosta juuri minkäänlainen sosiaalinen kanssakäyminen kun se tämän planeetan asukkien kanssa on enimmäkseen tylsää vänkäämistä :D
B
Laajenevan Maan teoria
6
357
Vastaukset
- Anonyymi
Ei uutta ainetta tarvitse syntyä hokkus pokkus.
Sitähän työntyy Auringon ja planeettojen sisälle koko ajan pimeänä aineena josta pieni osa absorboituu mm. Maapallon keskustaan, jossa se törmäyksissä atomien ytimiin, laajenee uudeksi havaittavaksi aineeksi.
Oleellista on se että Maapallo on joka kesä Auringon ja galaksin keskustan supermassiivisen kohteen välisellä alueella.
Silloin pimeää ainetta pysähtyy Maapallon keskustaan eniten.
Kaasut ja vesimolekyylit työntyvät virtauksina ulos Maapallosta ja saavat aikaan hirmumyrskyjä ja tornadoja.
Kiinteät aineet jäävät laajenevan Maapallon keskustaan.
🙂 - Anonyymi
No nyt on kaksi tiedeneroa päässyt samaan ketjuun. jatkakaa mahdollsimman pitkään.
- Anonyymi
"Miksi tiedepalstoillakin ylipäätänsäkin enimmäkseen vain lässytetään potaskaa"
Minä en tiedä. Varmaan itse tiedät paremmin sen, miksi lässytät pelkkää potaskaa. - Anonyymi
"Miksi tiedepalstoillakin ylipäätänsäkin enimmäkseen vain lässytetään potaskaa"
On tehtävä ero oikeiden tiedepalstojen ja "jokamiehen tiedepalstojen" välillä. Oikeilla tiedepalstoilla puhutaan asiaa ja esiinnytään omilla nimillä. Näillä anonyymifoorumeilla puolestaan trollaillaan ajanvietteeksi jopa ilman mitään asiantuntemusta.- Anonyymi
Kerro vielä yksikin oikea tiedepalsta jossa ei lässytetä potaskaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703149
- 622505
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562136Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942045- 551952
- 421594
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141263EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61083