Voiko auton vasen puoli kulkea ylinopeutta vaikka oikea puoli pysyy nopeusrajoituksessa.
Auto kaarteessa ylinopeus
20
523
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä jos käännytään oikealle.
- Anonyymi
Jos auto ajaa ympyrää niin ulkokehän puolella pyörät kulkevat yhden kierroksen aikana pidemmän matkan kuin sisäkehän puolella. Ulkokehällä on tien pintaan nähden suurempi nopeus kuin sisäkehällä.
- Anonyymi
Jos näin olisi, niin autohan repeäisi keskeltä kahtia.
- Anonyymi
Oletkos kuullut tasaus pyörästöstä?
Se estää auton halkeamisen.
- Anonyymi
Vääntyykö auto mutkassa? Tietääkseni nopeusvalvonnassa mitataan auton ja tien välistä nopeuseroa, eikä renkaiden pyörimisnopeutta.
- Anonyymi
Toki jos käännytään oikealle. Koskahan joku keksii riitauttaa ylinopeussakon tällä perusteella?
- Anonyymi
Autojen nopeusmittaukset tehdään suoralla tieosuudella, jotta tien kaareutuminen ei aiheuttaisi kiihtyvyyseroja ja siten myös kellojen käyntinopeuden eroja kuskin, apukuskin ja ratsiassa tutkaa käyttävän poliisin välille.
- Anonyymi
Ajatellaanpa, että auto olisi vaikkapa 100 m leveä. Silloinhan nopeusero olisi jo huomattava.
- Anonyymi
Eiköhän mittari laske keskinopeuden.
Keskinopeus tulee auton keskeltä.
Suhteellisuusteorian mukaan kuski ja apukuski elävät eri aikaa.- Anonyymi
Minun pakettivolkkarissani on vaijeri vasemman etupyörän navasta nopeusmittariin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minun pakettivolkkarissani on vaijeri vasemman etupyörän navasta nopeusmittariin.
Sitten matkamittarikin näyttää vain vasemman kyljen kulkeman matkan. Autoa myydessä on hyvä mainita asiasta ettei sitten myöhemmin tule riitaa paljonko autolla oli ajettu.
- Anonyymi
Sähköpyörän tasauspyörästö pitää huolen ettei kaarteissa toisen puolen polkimet pyöri eri aikaan silloinkaan kun ei tarvitsisi polkea.
- Anonyymi
AUTO JA UUSI TIENPÄTKÄ .
peruskorjasivat tietä ja laittoivat keskiviivan kohdalle paksuja kaapeleita
piiloon.
ennen korjauta kohtalaisen kokoinen mäki meni reippaasti ylös vaihteella 3 (2000)
nyt oli kumma kun sama vaihde mutta veto loppui , kierroksella 3000 tiukkaa teki
että pääsi mäenpäälle.
miksi sinne laitetiin kaapelit tai mitä lienee johtoja.- Anonyymi
Ne ovat vakoilukaapeleita, mitä kaikkea tutkinevat.. Paljastavat myös jos tiellä ajelee joku alien.
- Anonyymi
Joskus nuorempana laitoin etuvetoisen auton seisontajarrun päälle auton ollessa jäällä. Sitten lähdin kaasuttelemaan ja vaihtelin aina vaan isompaa pykälää. Lähemmäksi 200 km/h sain kelattua mittariin. Hyvin pysyi auto lapasessa, vaikka oli liukasta. Siinäpähän olisi sinivuokot tutkailleet.
- Anonyymi
Kysymys oli auton toisen puolen kulkemisesta ylinopeutta. Missään ei mainittu sanaa pyörä tai tasauspyörästö. Teidän tehtävä ei ollut määritellä paikkaa tai olosuhteita, missä auto liikkuu.
Piirtäkää kaksi ympyrää eri säteisinä ja pyörittäkää viiden sentin rahaa niitä pitkin.
Suuremmalla kehällä raha pyörii useamman kierroksen kuin sisemmällä kehällä.
Johtopäätelmänne tästä?- Anonyymi
Sittee että nokkas on littee ja soat sen viijellä pennillä pittee.
- Anonyymi
Tuskin eroa on edes promillen luokkaa, joku neropatti osaisi varmaan sen laskeakkin,,,
- Anonyymi
Ei siihen mitään neropattia tarvita, nopeusero on kaartisäteen kulmanopeuden ja auton leveyden tulo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai1089763Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki774982Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.664759Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.53243Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j92451Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1061696- 451487
Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.531451Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota591414Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?651331