Imelletty perunalaatikko.
Ohje sovitettu sähkölien uuniin.
Vanhanajan imelletty perunalaatikko on leivinuunien jälkilämmössä leipomispäivän päätteeksi valmistettu ruoka. Perunalaatikko laitettiin imeltymään sopivaan lämpimään paikkaan missä lämpötila on noin 70 astetta. Kun leipomiset oli leivottu valmisteltiin peimeltynyt perunalaatikko paistoon ja laitettiin sopivasti hiipuneeseen leivinuuniin paistumaan ja annettiin paistua noin 3-5 tuntia - jopa kauemmin. Imelletyn perunalaatikon valmistamista pidetään vaikeana, mutta sen tekeminen kotitekoisesti itse ei ole ollenkaan niin vaikeaa kuin usein väitetään. Sähkölieden uuni on mainio ja tehokas apu imelletyn perunalaatikon valmistamisessa.
Raaka-aineet imellettyyn perunalaatikkoon:
2 kg Jauhoisia perunoita, mutta myös kiinteiden perunoiden suosijoita on runsaasti
niukasti vettä kypsentämiseen - huomioi että vesi jää soseeseen
4 reilua ruokalusikallista vehnäjauhoja
noin 1/2 litraa maitoa, maidon määrä vaihtelee runsaasti, annostele silmämääräisesti niin että saat oikean sakeuden
50-100 grammaa voita. Pinnalle muutamia ohuita siivuja tai nokareita
2 teelusikallista suolaa
Jos haluat, niin voit maustaa - esim. jauhettua muskottia, mutta kuitenkin hillitysti
Ohje:
1. Valitse imellettyyn perunalaatikkoon jauhoinen perunalajike. Kuori perunat, halkaise isot perunat ja keitä ne täysin kypsiksi niukassa suolattomassa vedessä. Voit valmistaa imelletyn perunalaatikon myös kiinteistä perunoista tai yleisperunoista.
2. Soseuta perunat kuumina niukkaan keittoveteen niin että saat sakeahkon puuromaisen soseen. Vältä "ns. tönkkösosetta".
3. Jäähdytä sose huolellisesti ja välillä sekoittaen noin 70-75 asteiseksi.
4. Lisää jauhot koko ajan tehokkaasti sekoittaen 70-75 asteiseksi jäähdytettyyn soseeseen. Lisää vain tarvittaessa noin 70 asteista vettä, niin että saat sakeahkon soseen. Laita kansi kattilaan.
5. Laita sosekattila noin 70-75 asteiseen uuniin. Alemmassa lämpötilassa sose imeltyy varsin hitaasti, tai ei imelly ollenkaan. Anna soseen imeltyä välillä sekoittaen noin 4 tuntia.
6. Lisää imeltyneeseen soseeseen voi paksuhkoina siivuina sulamaan. Lisää maitoa vähitellen, sekoittaen ja soseen sakeutta seuraten, niin että saat notkean ja hiukan puuromaisen soseen. Lisää suola. Sekoita hyvin.
7. Laita sose korkeareunaiseen voideltuun posliiniseen tai vastaavaan uunivuokaan. Lisää vuokaan paistopinnalle muutamia ohuita voisiivuja tai voinokareita. Jos haluat, niin pinnalle voit sirotella kevyesti korppujauhoa.
8. Paista aluksi noin 200 asteisessa uunissa. Kun pinta saa hiukan väriä ja sose alkaa hiukan kuplimaan, alenna uunin lämpötila noin 130 asteeseen, niin kupliminen rauhoittuu ja voit paistaa täysiä vuokia. Näin imelletty perunalaatikko ei kuivu eikä korppuunnu ja näin saat erinomaisen mehevän ja maukkaan imelletyn perunalaatikon.
Paista imellettyä perunalaatikkoa noin 4 tuntia.
Imelletty perunalaatikko sähkölieden uunissa.
Anonyymi-ap
2
398
Vastaukset
- Anonyymi
Imeletty perunalaatikko on ihanaa!
- Anonyymi
montako vuotta sä vielä aiot lässyttää tätä perunalaatikkosoopaas?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.838032Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m896063Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,865552Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675476Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134720Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1222475Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys262158Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51339Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71324Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa431164