Vetyauto on tulevaisuutta

Nykyinen sähköauto on vain välivaihe. Sähköauton evoluution päätepiste on vetyauto. Nykyisellä teknologialla vetyautossa on muutamia pieniä ogelmia, mutta teknologian kehitys on valtavan huimaan ja nopeaa. Tälläiset pienet vedyntuotantoon ja jakeluun liittyvät ongelmat ratkaistaan muutamassa vuodessa, uskokaa tai älkää. Muistatteko vielä tietokoneen ja internetin tulon, kukaan ei olisi uskonut 25 vuotta sitten millaisessa maailmassa elämme.
15242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Tuo on niin totta 👍

Äänestä

Tällä hetkellä vetyautot kevyemmässä liikenteessä vaikuttavta tulevaisuudeltaan enempikin hyvin marginaalisilta, mutta raskaassa liikenteessä ja pakuissa ammatiajossa ne tulenevat olemaan edustettuina.

Autoteollisuus sidosryhmineen on laittanut tai paremminkin on polittisilla linjauksilla pakotettu laittamaan suunnilleen kaikki taloudelliset ja teolliset voimavaransa pelkän EV-kortin varaan, eli tuosta urasta ei ilmeisemmin toisiin optioihin siirrytä, valitettavasti.

Vedyllä on etunsa, mutta myös hasteensa, vaikka sillä sarallakin kehitystyötä tehdään, tekniikka ei polje paikallaan.

Toivoisin, että jostakin innovaattorien aivoriihistä nousisi jokin todella toimiva kolmas vaihtoehto, vaikkapa synteetisten polttoaineiden alueella sen nykyteknologiaa hyötysuhteeltaan radikaalisti tehokkaampi.

Tai vielä nyt tuntematon kaiken radikalisti muuttava jokeri, jossa ei olisi EV:n 100%:sta sähköriippuvuutta eikä Kiina-riippuvuuksia.

Äänestä
  • Taas tätä taantuuksellisuutta. Joo nykytekniikalla sitä tai tätä. Maailma ja teknologia kehittyy, kyse on muutoksesta ja siitä mihin päin ollaan menossa. Sillä ei ole mitään merkitystä mihin nyt jokin teknologia pystyy vaan mihin sillä on potentiaalia.

    Äänestä

"Autoteollisuus sidosryhmineen on laittanut tai paremminkin on polittisilla linjauksilla pakotettu laittamaan suunnilleen kaikki taloudelliset ja teolliset voimavaransa pelkän EV-kortin varaan, eli tuosta urasta ei ilmeisemmin toisiin optioihin siirrytä, valitettavasti. "

Ei pidä paikkaansa vaan tosiasia on että ihmiset eivät halua ostaa vetyautoja vaikka netissä niitä valheellisesti kehutaan ja väitetään syrjäyttävän muut käyttövoimat. Oikean elämän todisteet esim. myyntitilastot puuttuvat.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17932150/vetyautoja-menee-edelleen-todella-huonosti-kaupaksi-

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17743607/vetytekniikka-ei-kiinnosta-juuri-ketaan-

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17254273/vetyautojen-maarat-eri-maissa-prosentteina

Äänestä

vety generaattodeita saa valmiina satsina autoon, eikä maksakaan paljon,

Äänestä

Hauskoja nämä "vety lähettilään" perusteet ja vertauskuvat.
Tietokoneet ja netti ovat olleet edistysaskeleita, järkeviä ja taloudellisesti perusteltuja asioita tekniikan kehityskaaressa. Vety henkilöautoissa ei ole näillä resursseilla ja tekniikoilla mitä on tulevaisuuden näköpiirissä, niin mitenkään uskottavia taloudellisesti tai teknisesti ja siksi sähköauto vei voiton ja jatkaa tulevaisuuteen.

Äänestä
  • Kannattaa muistaa että autoilun murros on vasta alkuvaiheissaan. Kyllä noita IT-teknologiaa arvostelevia viisaita oli minitietokoneiden aikaan kun mikrotietokoneet oli vasta tuloillaan. Enemmän niitä pidettiin tarpeettomina nörttien leluina, joihin tehtiin tarpeettomia miljoonainvestointeja. Mitään todellista käytännön käyttöä ei niille ollut. Luotettavat laskelmat tehtiin laskutikulla ja suunnitelmat tussilla ja piirrustuspöydällä. Silloisella teknologialla ajatus henkilökohtaisista tietokoneista tai graafisista suunnitteluohjelmistoista olivat epärealistista höpinää. Jos jotain tietokoneella tehtiinkin, niin mitä hyötyä kun samat asiat piti toisaalla käsin syöttää tietokoneelle että tulokset olisivat käytettävissä, epäkäytännöllistä ja hankalaa. Onneksi sen ajan taantumukselliset viisaat eivät saaneet kehityksen kulkua muuttumaan. Kehitys on vääjäämätöntä.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Kannattaa muistaa että autoilun murros on vasta alkuvaiheissaan. Kyllä noita IT-teknologiaa arvostelevia viisaita oli minitietokoneiden aikaan kun mikrotietokoneet oli vasta tuloillaan. Enemmän niitä pidettiin tarpeettomina nörttien leluina, joihin tehtiin tarpeettomia miljoonainvestointeja. Mitään todellista käytännön käyttöä ei niille ollut. Luotettavat laskelmat tehtiin laskutikulla ja suunnitelmat tussilla ja piirrustuspöydällä. Silloisella teknologialla ajatus henkilökohtaisista tietokoneista tai graafisista suunnitteluohjelmistoista olivat epärealistista höpinää. Jos jotain tietokoneella tehtiinkin, niin mitä hyötyä kun samat asiat piti toisaalla käsin syöttää tietokoneelle että tulokset olisivat käytettävissä, epäkäytännöllistä ja hankalaa. Onneksi sen ajan taantumukselliset viisaat eivät saaneet kehityksen kulkua muuttumaan. Kehitys on vääjäämätöntä.

    Aivan. Vetyautoilu on kuin höyryllä toimiva tietokone.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Aivan. Vetyautoilu on kuin höyryllä toimiva tietokone.

    you tubessa on videoita, näistä jossa hitsaus vety laitteet tuo vetyä autoon,

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Aivan. Vetyautoilu on kuin höyryllä toimiva tietokone.

    Ei tietokoneet ole koskaan höyryllä toiminut, mekaanisia ja sähköputkilla toimivia on ollut.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Ei tietokoneet ole koskaan höyryllä toiminut, mekaanisia ja sähköputkilla toimivia on ollut.

    Hoyry on yhä väliaineena lauhdevoimaloissa turbiinin pyörittäjänä, joka taas pyörittää sähköä jauhavaa generaattoria. Siis tietokonekin toimii myös höyryllä.

    Äänestä

"Kannattaa muistaa että autoilun murros on vasta alkuvaiheissaan. "

Näin sanottiin jo 90-luvulla että vetyautot yleistyvät ihan muutaman vuoden päästä. 2000-luvun alkupuolella sitä yritettiin jo tosissaan, mutta tyngäksi on jäänyt. Aina vain uusia lupailua ja hehkuttamista että odota vielä pari vuotta.... aina vain uudestaan...

Mitään uutta mullistavaa ei ole vetytekniikassa keksitty viime vuosina millä sen tulevaa "voittokulkua" voitaisiin perustella esim. todella halpa polttokenno tiputtaen vetyauton hintaa 30 000e nurkille. Vain "toivotaan toivotaan" jargonia viljellään netissä samalla vanhalla tekniikalla. Ei edes vedyn hintaa ole pystytty tiputtamaan (monessa maassa) vaikka niin aina myös lupaillaan.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17625951/usassa-jopa-25-dollaria-vetykilo-ja-tulee-nousemaan-

Äänestä
  • Näinhän sitä usein teknologiatutkimuksen tulosten perusteella sanotaan, muutaman vuoden päästä olisi totta. Tosiasiassa teoreettisesta mallista menee 10v ensimmäiseen toimivaan prototyyppiin ja toinen 10v kaupalliseen tuotteeseen.

    Äänestä

Vetyautoilu tulee aina olemaan tulevaisuutta. Nyt ja vuonna 2100.

Koskaan sitä ei vaan tule. Tästä voi olla melko varma 40 vuoden vetyhypen ja lukuisten epäonnistuneiden lanseerauksien jälkeen.

Äänestä

vetyä tosiaan tule pelkällä vedellä, vaatii sekaan kaikille tuttua putkireiskaa noin 10 osan,

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nykyinen sähköauto on vain välivaihe. Sähköauton evoluution päätepiste on vetyauto. Nykyisellä teknologialla vetyautossa on muutamia pieniä ogelmia, mutta teknologian kehitys on valtavan huimaan ja nopeaa. Tälläiset pienet vedyntuotantoon ja jakeluun liittyvät ongelmat ratkaistaan muutamassa vuodessa, uskokaa tai älkää. Muistatteko vielä tietokoneen ja internetin tulon, kukaan ei olisi uskonut 25 vuotta sitten millaisessa maailmassa elämme.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu