Löytyis tää pyörä Sähköpyöräkeskukselta ihan pätevillä osilla ja kohtuu hinta mun mielestä. Plussana väri näyttää omaan silmään kivalta: https://sahkopyorakeskus.fi/tuote/bionicon-wyatt-3-29-275/
Onko kellään on hands-kokemusta? Tai hyvää syytä miksi jättäisin ostamatta /valitsisin jonkin toisen?
Onko kellään on hands-kokemusta? Tai hyvää syytä miksi jättäisin ostamatta /valitsisin jonkin toisen?
Vastaukset 8
Vanhimmat
No jos ei lihasheikkoutta ole niin kannattaa jätäää kauppaan.
Tuohan näyttää paatuneen Fitnordistin silmissä varsin uskottavalta laittelta. Lieneekö lähtöisin samasta, jumalaisten koneiden tuotantopajasta?
Jos Bionicoa tulis mun talliin niin seolis kyllä pykälän päivitetty versio rokkarin palikoilla: https://sahkopyorakeskus.fi/tuote/bionicon-wyatt-2-29-275/
Tuo 35Gold on ehkä se RockShox:n malliston ehkä ensimmäien "oikea" kunnon maastoajoon oleva keula (olematta vielä mikään erikoisin hyvä, tiedän hyvin kun itseltäni löytyy kyseinen omasta pyörästäni) joten kohtuu "päivitys" tuohon halvempaan malliin, mutta hintaa jo lähemmäs 5000€ ja vaihteistona vain SRAM:n 12s. Eagle sarjan halvimmat SX -tason vaihtajan osat, voisi tuossa hintaluokassa odottaa GX:ää yms.
Ollaan jo hintaluokassa jossa kyllä saa pyörältä jo vaatia suht hyviä ominaisuuksia.
Shimanon 10s. Deore vaihteisto ja tuo Suntourin Zeron tuolta ensimmäisenä pistää silmää jotka saisivat kyseisessä hintaluokassa olla pykälää-peria parempia. Samoin vaikka tuo Bosch:n CX4 on luokan absoluuttisesti parhaita moottoreita, niin silti kyseisessä pyörässä on tuo vanhempi versio (eli ei vielä Smart system versio) joka on tuolta ohjelmisto/säätö puolelataan huononpi uusita versiota.
Eli miksikäs ei, mutta uskon että samalla rahalla saa parempaakin, etenkin nyt kun vaikuttaa että ensimmäinen syksi Koronan jälkeen kun alkaa hieman noita syksy alennuksiakin olemaan.
Tulis aika taviskäyttöön niin mietin että maksanko ns. turhasta jos noita kalliimpia otan. Akku ja moottori kuitenkin samat
Tuon pyörän kohdalla voi miettiä asiaa kahdelta suunnalta:
Saisiko samalla rahalla parempaa, taikka sitten saisiko yhtä hyvän halvemmalla.
Tänään tuli käytyä testaas Wyatt 3 ja oli kyllä ihan mahtava vehje! Myyjä sanoi samaa mitä täälläkin, jousitukseen löytyy kovammankin luokan vaihtoehtoja, mutta ei Suntourin palikat tässä huonoja ole. Vaihteista tuumasi ettei 11- ta 12-vaihteinen juuri tuo lisäarvoa mun ajoille, ainakaan siihen nähden mitä kalliimpien vaihteistojen osien uusiminen maksaa. Ja värillä on väliä! Vihreä oli omaan silmään ihan karkkia. Tällä mennään eteenpäin työsuhdepyöränä ku kerran viikossa tarvii käydä päämajalla😅