Auttakaa valintakokeisiin menevää kiitos

Anonyymi-ap

Kyllä minä syrjäytyny erakko oon niin montaa ihmistä auttanu että auttakaa nyt joku.

Eräässä vanhassa kokeessa on seuraavanlainen kysymys:

"Erään kunnan tekonurmikentän koko on 100 m 75 m. Kentällä järjestetään kesällä lentopalloturnaus.
Kuinka monta lentopallokenttää tekonurmialueelle mahtuu, jos yksi lentopallokenttä kulku- ja turva-alueineen
on 286 m² (22 m 13 m) ja kentät sijoitetaan tekonurmialueelle symmetrisesti, jotta kulkuväylät pysyvät
turvallisina?"

Miten tuo kuuluu laskea? Suoraan jos laskee niin vastaus on 26, mutta oikea vastaus on 21. Miksi? Jos jotain hyviä vinkkejä tai linkkejä antaa, niin kiitoksia.

8

470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mieti kannattaako 22 m laittaa 100:n vai 75 m:n suuntaisesti.

      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        😋 ­­N­­y­­m­f­o­­­m­a­­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18058730h

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Puhtaasti pinta-aloilla laskemalla saat väärän tuloksen.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      "Kentällä järjestetään kesällä lentopalloturnaus." Tuo on tärkein tieto. Nyt pitäisi vielä tietää, kuka järjestää ja minkä tason kilpailut? Paljon erilaisia sääntöjä. Ja TV-yhtiöt ja mainostajat määräävät lisää.

    • Anonyymi

      75/22 =3.4 # mahtuu kolme pitkää sivua
      100/13=7.7 # mahtuu seitsemän lyhyttä sivua
      Yhteensä mahtuu 3*7=21 kenttää

      • Anonyymi

        Riippuu miten tulkitaan "sijoitetaan symmetrisesti". Jos laskelmasi kenttiä sijoitetaan alueen molempiin päihin 3x3=9 eli yhteensä 18 kappaletta, niin niiden väliin keskelle mahtuu juuri sopivasti 5 kenttää toisin päin eli kaikkiaan 23 kenttää. Eikö tuollainen sijoittelukin ole periaatteessa symmetrinen?

        (Lentopallokentän viralliset minimimitat ovat kyllä oikeasti 15x24 metriä - pelialue 9x18 m + min. 3 m joka puolella ympärillä.)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Riippuu miten tulkitaan "sijoitetaan symmetrisesti". Jos laskelmasi kenttiä sijoitetaan alueen molempiin päihin 3x3=9 eli yhteensä 18 kappaletta, niin niiden väliin keskelle mahtuu juuri sopivasti 5 kenttää toisin päin eli kaikkiaan 23 kenttää. Eikö tuollainen sijoittelukin ole periaatteessa symmetrinen?

        (Lentopallokentän viralliset minimimitat ovat kyllä oikeasti 15x24 metriä - pelialue 9x18 m min. 3 m joka puolella ympärillä.)

        Kokeessa mainittujen kulkuväylien takaamiseksi keskimmäinen kenttä pitäisi tuosta ehkä tiputtaa pois. Silloin alueelle mahtuu 22 kenttää, joille jokaiselle pääsee häiritsemättä muiden peliä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7152
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      88
      5341
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5130
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      301
      3420
    Aihe