Lidlistä on tullut kalliimpi kuin S-Marketista

Anonyymi-ap

Kokemukseni mukaan Lidlin hinnat ovat hinautuneet pikkuhiljaa ylöspäin ja käytännössä ovat jo ohittaneet S-Marketin hintatason, kun huomioi s-bonukset.
Ennen kauppakassi vaikutti aina halvemmalta Lidlistä ostettuna, mutta ei enää. Alennuksia ja tarjouksia on enää harvoin, viimeksi ostin muka tarjoustuotteen ja vasta kassalla paljastui, että sekin olisi vaatinut jonkin mobiilisovelluksen, mitä ei pystynyt päättelemään hinnoittelusta tuotetta ostaessaan(pieni präntti jossain alla)
Ainoa syy mennä Lidliin ovat nykyään enää saksalaiset erikoistuotteet, joita ei muualta saa, vaikka edullisia eivät olekaan. Em. syystä ostokseni Lidlistä ovat huomattavasti vähentyneet.

16

704

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vai onkohan siinä käynytkin niin, että kilpailun vuoksi muut ovat tiputtaneet hintojaan samalle tasolle Lidlin kanssa, joten kuluttaja hyötyy joka tapauksessa, vaikka yleinen hintataso onkin noussut kaikilla.
      lidl halpuutti ensin hinnat, mutta strategia on vaihtunut kallistuttamiseen nyt, kun on saanut kuluttajat jo totutettua sitoutumaan tuontituotteisiinsa.

    • Anonyymi

      Ei vaan ole k-kaupat kuitenkaan yhtä halpoja kuin Lidl ja s-kaupat.

    • Anonyymi

      Mikä on S-Market? Prisma on sen ketjun halvin kauppa.

      • Anonyymi

        S-Market on samaa ketjua kuin Prisma, ovat S-ryhmän kauppoja. Jos isoveli Prisma on vielä sitäkin halvempi, niin Lidliä ei voi kyllä enää pitää halpana, vaan pikemminkin erikoiskauppana.


    • Anonyymi

      Tämä saattaa johtua siitä, kun hintasaurusta ei ole näkynyt enää vuosiin haukkaamassa hinnoista pois, joten hinnat ovat päässeet rauhassa rellestämään. Mihin hintasaurus on kadonnut? Haluan hintasauruksen takaisin!

      • Anonyymi

        Tukijullit tappoi.


    • Anonyymi

      Prismakin nostaa vaan hintojaan. Esim. Juustoportin lakka- tai tyrnijogurtti 150 g jo yli euron purkki!!!
      Läheisessä K-supermarketissa sen normaalihintakin on edullisempi, alle euron. Nyt vielä tarjouksessa (olikohanPlussa kortilla) 4 prk/ 3 €.

      • Anonyymi

        Kokonaisuutena K Marketit ovat kalliimpia, ei siitä pääse yli eikä ämpäri. Yksittäiset tarjoukset voivat olla jees mutta siinä se.

        Mää käyn sekä Lidl että Prisma. Shitymarket ois jees kans, mut tarjoukset ovat usein mallia suurperhe. 20 jugurtti purkkia halvalla. Mitä helvettiä sinkku tekee 20 llä purkilla?!

        Viime keväänä tilasin paljon Woltista joka toimitti K Marketista. Artisti maksoi. Kallista oli. Mutta elämä on.

        Tv TimmyH


    • Anonyymi

      Samaa mieltä. Omat kokemukseni puhuvat kanssa sen puolesta että k-kaupat ovat kallinpia kuin s-kaupat sekä Lidl. Olen tehnyt hintavertailuja pidemmän aikaa ja lopputulos aina sama.

      • Anonyymi

        Aina olleet Euroopassa 400g makaroonipussi 20-30c , suomessa k kaupat jobbasi tuotetta yli puolet kalliimmalla ja se on paljon. Kun ostajia paljon joilla muutaman satanen käytettävissä kuukaudessa kaikkiin menoihin.

        Ei pidä rakentaa yhteiskuntaa näin kalliiksi vaan suunta pitää olla kaikessa alaspäin, jos maassamme ei kukaan välitä valuuko eurot ulkomaille ja että myydäänkö toimintoja pois jossa uudet omistajat tulevat nostamaan hintoja, niin oma kansa köyhtyy kokoajan.


      • Anonyymi

        K kaupat olleet aina kalliimpia koska kesko välissä myös


    • Anonyymi

      Mutta Lidlestä saa äpillä..........

    • Anonyymi

      Isot KKK-kaupat , Joilla isot liiketilat.Halvempia myytävät tuoteet.Kuin ne kolmen koon kaupat joilla liiketila pieni ja voisi laitaa itsensä juuri siksi yhden koon kaupoiksi. Mahtavia tarjouksia on isossa KKK kaupassa itä Hesa. Päihitää cittarin ymm.myös tarjouksilla s-kaupan.toki ripuu mitä ostat?

    • Anonyymi

      Liiterissä omalla merkillä myytävät tuotteet usein jo kalliimpia kuin samat alkuperäisellä tuotemerkillä.

    • Anonyymi

      Kyllä Lidl on edelleen halvin kauppa ja s-kaupat seuraavat sitten perässä. K-kaupat taas ylivoimaisesti kalleimpia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      49
      9901
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      12
      6685
    3. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      73
      6015
    4. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      40
      5881
    5. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      46
      4104
    6. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      263
      3016
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      39
      2306
    8. Mikä asia on jäänyt kaivatustasi parhaiten

      mieleesi? 💬😀🙋🏼‍♂️😱
      Ikävä
      61
      1315
    9. Suomussalmen baarit

      Mikä homma on Suomussalmen baareissa? Niin jumalattoman vittumainen portsari oli eräässä nimeltä mainitsemattomassa paik
      Suomussalmi
      19
      1126
    10. Millä paikkakunnalla kaivattusi asuu

      Jäikö sydän jonnekin? Jos, niin minne tai mihin? Laita paikkakunta tai paikka ja kunta🤭 Esim. Helsinki tai Pubin vessa
      Ikävä
      48
      975
    Aihe