Tekoäly ahdistaa artisteja

Anonyymi-ap

Kehruukoneiden kehitys Brittein saarella sai aikoinaan aikaan kampanjan kehruukoneiden hajottamiseksi. Samaa asennetta on nykysin tekoälyä kohtaan artisteilla.

"Jos teet töitä koko elämäsi tullaksesi joksikin, enkä puhu nyt kuuluisaksi tai varakkaaksi tulemisesta, vaan artistiksi." Näillä sanoilla kuuluisa artisti aloitti kauhistelun, koska hänen kappaleensa oli muokattu tekoälyllä toisen artistin laulamaksi. Artisti koki elämäntyönsä valuvan hukkaan, kun tekoälyllä voi luoda määräämättömän määrän biisejä kenen vain äänellä mukaillen.

Sellaista se teknologian kehittyminen on aina ollut. Joku siitä hyötyy ja joillekin tulee hankaluuksia. Artisti on muun muassa hyötynyt musiikin tallentamisteknologioiden kehityksestä, kun miljoonat ihmiset voivat ostaa lähikaupasta levylllä hänen laulujaan. Nyt ajat muuttuvat.

Miksi kehitys aikaansaa aina turhaa vastustusta?

0

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

        Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
        Maailman menoa
        614
        1600
      2. Anteeksi arkuuteni

        Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
        Ikävä
        44
        867
      3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

        https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
        Maailman menoa
        485
        739
      4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

        Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
        Iisalmi
        12
        711
      5. kenen näköinen

        kaivattusi on ?
        Ikävä
        45
        652
      6. Mikä on ollut

        Söpöintä välillämme?
        Ikävä
        41
        614
      7. Tykkäätköhän vielä minusta?

        Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
        Ikävä
        30
        556
      8. Hyvännäköinen pakkaus

        Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
        Ikävä
        32
        523
      9. Olet ihana

        Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
        Ikävä
        37
        510
      10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

        Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
        Sinkut
        160
        494
      Aihe