Kehruukoneiden kehitys Brittein saarella sai aikoinaan aikaan kampanjan kehruukoneiden hajottamiseksi. Samaa asennetta on nykysin tekoälyä kohtaan artisteilla.
"Jos teet töitä koko elämäsi tullaksesi joksikin, enkä puhu nyt kuuluisaksi tai varakkaaksi tulemisesta, vaan artistiksi." Näillä sanoilla kuuluisa artisti aloitti kauhistelun, koska hänen kappaleensa oli muokattu tekoälyllä toisen artistin laulamaksi. Artisti koki elämäntyönsä valuvan hukkaan, kun tekoälyllä voi luoda määräämättömän määrän biisejä kenen vain äänellä mukaillen.
Sellaista se teknologian kehittyminen on aina ollut. Joku siitä hyötyy ja joillekin tulee hankaluuksia. Artisti on muun muassa hyötynyt musiikin tallentamisteknologioiden kehityksestä, kun miljoonat ihmiset voivat ostaa lähikaupasta levylllä hänen laulujaan. Nyt ajat muuttuvat.
Miksi kehitys aikaansaa aina turhaa vastustusta?
Tekoäly ahdistaa artisteja
Anonyymi-ap
0
188
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1863525Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3762210Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii562196- 432062
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321491Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251- 541213
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4491189Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1181045- 59994