Imeekö pimeä energia fotonien energiaa?

Anonyymi-ap

Oisiko mahdollista säilyttää energian säilymislaki kosmologiassa siten, että venyvän aallonpituuden valon energia siirtyisi jotenkin pimeän energian vaikutuspiiriin? Nythän sekä valon aallonpituuksien venyminen että pimeä energia itsessään rikkovat kyseistä lakia.

7

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaikka aallonpituus muuttuisikin, mistä päättelet että valon sisältämän energian määrä muuttuisi? Säteilyn spektrinen energiatiheys aallonpituuden suhteen mitataan jouleina metrin neljättä potenssia kohti.

      Sähkömagneettisen säteilyn energianvaihto aineen kanssa on kvantittunut siten, että kukin vapausaste voi vaihtaa energiaa vain kvanteissa E = hf. Tämä koskee vain yhtä fotonia. On tietenkin totta, että ontelosäteilyn mitatuista spektreistä havaitaan, että spektrinen energiatiheys pienenee jyrkästi aallonpituuden pienentyessä eli taajuuden kasvaessa. Energiatiheys alkaa pienentyä sitä aikaisemmin, mitä alemmassa lämpötilassa säteilyä tarkastellaan, nyt toki lämpötila oletetaan vakioksi. Tässä toistuu sama ilmiö kuin aineen termisissä ominaisuuksissa, vapausasteiden jäätyminen.

      • Anonyymi

        Eikös se mene niin että mitä suurempi taajuus valolla on niin sitä suurempi energiamäärä?
        E=h*v
        v on taajuus ja h on kerroin joka on vakio.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikös se mene niin että mitä suurempi taajuus valolla on niin sitä suurempi energiamäärä?
        E=h*v
        v on taajuus ja h on kerroin joka on vakio.

        Säteilyn spektrinen energiatiheys aallonpituuden suhteen mitataan jouleina metrin neljättä potenssia kohti.


    • Anonyymi

      Ei valon aallonpituuden kasvaminen sinällään energian säilymislakia riko. Einsteinilaisen painovoimateorian oppikirjoista voit etsiä esimerkkilaskelmia, joissa punasiirtymä pystytään selittämään metriikoissa, jotka säilyttävät energian. Empiria vain enenevästi näyttää siltä, että metriikat, jotka eivät säilytä energiaa kuvaavat paremmin kosmosta.

    • Anonyymi

      Valon energian siirtymisen miettijän kannattaa muistaa yksi erityisen suhteellisuusteorian havainto: valo kulkee valon nopeudella eli fotonin näkökulmasta aika on pysähtynyt. Fotonin maailmassa sen nopeus on ääretön ja sen syntyminen ja häviäminen tapahtuvat samalla hetkellä.

      Sitten voi miettiä tilannetta Heisenbergerin epätarkkuusteorian kannalta: kvantti sijaitsee koko sen vaikutusmatkalla, mitä tämä tarkoittaa P:lle?

    • Anonyymi

      Jos fotonin energia kasvaa, eikö sen pitäisi muuttaa aallonpituutta, sinisemmäksi, mutta ei tietenkään vaikuttaa nopeuteen?

      Valon (puna)värisiirtymä johtuu avaruuden laajenemisesta, jonka seurauksena galaksien välimatkat kasvavat. Kysymyksessä ei ole Dopplerin ilmiö, vaikka sitä muodollisesti sellaisena voidaan käsitellä lyhyillä etäisyyksillä. Punasiirtymä voidaan käsittää niin, että avaruuden koko on kasvanut fotonin matkatessa kaukaisesta galaksista havaitsijan spektroskooppiin. Samalla valon aallonpituus on kasvanut verrannollisena kokoa kuvaavaan mittakaavatekijään.

      Pakonopeus tai punasiirtymä on Hubblen vakio H kertaa etäisyys. Vakion arvo LIENEE välillä 50-70 km/s/Mpc, ja tuo arvo on ajan saatossa muuttunut lukuisia kertoja. Tarkkaa arvoa ei ole (ainakaan vielä) olemassa eri syistä: syiksi on esitetty muun muassa pimeän aineen käyttäytymistä tai sitä, että universumissa vaikuttaa jokin meille tuntematon hiukkanen.

      Sinisiirtymiä esiintyy tilastollisesti yhtä paljon kuin punasiirtymiä. Galaktisessa avaruudessa näin ei kuitenkaan tarvitse olla, sillä maapallo sijaitsee linnunradan ulommalla reuna-alueella ja on siten spektrejä ajatellen selvästi keskiviivan sinisellä puolella, joten punasiirtymiä tulisi löytyä hieman enemmän kuin sinisiirtymiä. Tähtitieteen hiukkasten siirtymät ovat samalla tavalla kvantittuneita kuin fysiikan hiukkasten siirtymät.

      Gravitaatioaaltojen mittaaminen saattaa tuoda lisävalaistusta asiaan ja mm. Hubblen vakioon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      66
      5151
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      129
      3757
    3. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      48
      3194
    4. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      65
      2257
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      450
      1964
    6. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      77
      1648
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      63
      1365
    8. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      64
      1306
    9. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1107
    10. 47
      1082
    Aihe