Mielenkiintoinen havainto.

Anonyymi-ap

Olen seurannut useita vuosia jäätilannetta pohjoisella jäämerellä Charctic Interactive Sea Ice Graph sivustolla.
Tänään huomasin mielenkiintoisen ilmiön. Napajään pinta-ala ei ole viiteen päivään kasvanut oikeataan lainkaan, vaikka kasvun pitäisi olla nyt lähes suurimmillaan. Katsellesani edellisten vuosien käyriä 2016 tapahtui marraskuussa samanlainen ilmiö ja jään pinta-ala jopa laski vähän. Yhteistä näille vuosille on el Nino ilmiö.

Tuo olisi vielä mennyt ilmastopalstalle, mutta kävin katsomassa Suomen marraskuiden keskilämpötiloja ja 2016 oli Etelä- ja Keski-Suomessa kylmin yli kymmeneen vuoteen.
Pohjoisessa ero ei ollut niin iso.

Voisko tuo johtua siitä, että ilmaston lämmetessä pohjoisessa polaaripyörre on heikompi. Kun polaaripyörre heikkenee, pohjoisesta pääsee kylmää ilmaa valumaan etelään. Se tietää Suomessa kylmää talvea pakkasilman valuessa etelään, mutta pohjoisella jäämerellä lämpötila nousee tavanomaisesta.

Edellisen voimakkaan el Ninon aikana vaikutus ei näkynyt yhtä selvästi. Mutka jääkäyrässä oli 1997, mutta kylmä marraskuu osui vasta vuoteen 1998.

Noin vähäisellä otoksella ei voi vetää johtopäätöksiä, mutta sopisi järkeen, että kun ennätyslämmin vuosi heikentää marraskuussa polaaripyörrettä, kylmä ilma valuu etelään ja meren jäätyminen pysähtyy.

0

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

        Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
        Maailman menoa
        384
        5729
      2. Miten löydän sinut

        Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
        Ikävä
        15
        1702
      3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

        eli himmeä pääkoppa? 🪚
        Ikävä
        106
        971
      4. Moraaliköyhä S-ryhmä

        S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
        Tampere
        95
        874
      5. Miltä se tuntui

        Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
        Ikävä
        78
        851
      6. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

        Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
        Ikävä
        50
        842
      7. Asentajako putosi radiomastosta

        https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
        Tampere
        44
        842
      8. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

        Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
        Heinola
        129
        835
      9. Onko kaivattusi

        seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
        Ikävä
        41
        823
      10. Haikeaa miten kaikki meni

        Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
        Ikävä
        56
        817
      Aihe