Mielenkiintoinen havainto.

Anonyymi-ap

Olen seurannut useita vuosia jäätilannetta pohjoisella jäämerellä Charctic Interactive Sea Ice Graph sivustolla.
Tänään huomasin mielenkiintoisen ilmiön. Napajään pinta-ala ei ole viiteen päivään kasvanut oikeataan lainkaan, vaikka kasvun pitäisi olla nyt lähes suurimmillaan. Katsellesani edellisten vuosien käyriä 2016 tapahtui marraskuussa samanlainen ilmiö ja jään pinta-ala jopa laski vähän. Yhteistä näille vuosille on el Nino ilmiö.

Tuo olisi vielä mennyt ilmastopalstalle, mutta kävin katsomassa Suomen marraskuiden keskilämpötiloja ja 2016 oli Etelä- ja Keski-Suomessa kylmin yli kymmeneen vuoteen.
Pohjoisessa ero ei ollut niin iso.

Voisko tuo johtua siitä, että ilmaston lämmetessä pohjoisessa polaaripyörre on heikompi. Kun polaaripyörre heikkenee, pohjoisesta pääsee kylmää ilmaa valumaan etelään. Se tietää Suomessa kylmää talvea pakkasilman valuessa etelään, mutta pohjoisella jäämerellä lämpötila nousee tavanomaisesta.

Edellisen voimakkaan el Ninon aikana vaikutus ei näkynyt yhtä selvästi. Mutka jääkäyrässä oli 1997, mutta kylmä marraskuu osui vasta vuoteen 1998.

Noin vähäisellä otoksella ei voi vetää johtopäätöksiä, mutta sopisi järkeen, että kun ennätyslämmin vuosi heikentää marraskuussa polaaripyörrettä, kylmä ilma valuu etelään ja meren jäätyminen pysähtyy.

0

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

        Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
        Maailman menoa
        67
        3798
      2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

        Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
        Maailman menoa
        88
        3179
      3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

        Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
        Maailman menoa
        98
        2436
      4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

        p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
        Tuusniemi
        15
        1659
      5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

        Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
        Ikävä
        70
        1418
      6. Mikä tekee naisesta

        Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
        Ikävä
        98
        1280
      7. Varusmiehen kuolema

        Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
        Kajaani
        42
        1218
      8. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

        Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
        Ähtäri
        56
        1030
      9. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

        Itse haluaisin jo hänen viereen..
        Ikävä
        50
        1021
      10. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

        JOS siis sinä saisit päättää?
        Maailman menoa
        1
        1021
      Aihe