Jotain kummaa on tapahtunut, on jo pari kuukautta ollut jatkuvasti pakkasta, ja mikä ihmeellisintä joka ikinen päivä on satanut hiljalleen lunta. Ei tosiaankaan ole ollut sellaista päivää jollei olisi satanut, jopa yli -20 asteen pakkasillakin sataa lähes pilvettömältä taivaalta!
Mikä säätilassa on vinksahtanut
15
485
Vastaukset
- Anonyymi
Höpö höpö. Missään Suomessa ei ole satanut lunta 2 kuukautta joka päivä. Mene dementiatesteihin.
- Anonyymi
No ei siellä peräkammarissa tietenkään sada, ja äitisi on tehnyt lumityötkin...
- Anonyymi
Onhan siitä kerrottu. Polaaripyörre on häiriintynyt ja suihkuvirtaukset ovat paljon normaalia etelämpänä. Tämä mahdollistaa kylmän ilman vyörymisen etelään.
Yksi tällaiselle säätyypille luonteenomainen piirre on, että yleensä täällä vallitsevat lounaisvirtaukset kääntyvät koilliseen tai itään, kuten nyt on tapahtunut. Atlantilta ei pääse virtaamaan lämpimämpää ilmaa, vaan Siperian mannerilmasto työntyy myös Suomeen. - Anonyymi
Jokohan se Golfvirta sammui?
- Anonyymi
Ei, eikä ihan pian sammu. Tutkijoiden (erään) arvion mukaan Golf virran heikkeneminen ei viilennä Pohjois Eurooppaa vielä tällä vuosisadalla.
"Ennusteiden mukaan Golfvirran merkittävän heikkenemisen todennäköisyys on pieni seuraavan sadan vuoden aikana.
– Seuraavan kolmensadan vuoden aikana todennäköisyys kasvaa varteenotettavaksi, Ilmakehätieteiden instituutin (INAR) professori Petteri Uotila kertoi STT:lle aikaisemmin.
Aiemmin tänä vuonna Nature Geoscience -lehdessä julkaistussa tutkimuksessa ennustettiin, että AMOC-kierron voimakkuus saattaisi tämän vuosisadan loppuun mennessä laskea noin 34–45 prosenttia, mikä saattaisi olla kynnys, josta ei ole enää paluuta."
Suomi olisi ilman Golf virtaa n. 10 astetta kylmempi, mutta ilmastonmuutoksen aiheuttama lämpeneminen kompensoi siitä suuren osan. Näillä näkymin isoja vaikutuksia ei vielä ehdi olla niille ihmisille, jotka nyt netissä kirjoittelevat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei, eikä ihan pian sammu. Tutkijoiden (erään) arvion mukaan Golf virran heikkeneminen ei viilennä Pohjois Eurooppaa vielä tällä vuosisadalla.
"Ennusteiden mukaan Golfvirran merkittävän heikkenemisen todennäköisyys on pieni seuraavan sadan vuoden aikana.
– Seuraavan kolmensadan vuoden aikana todennäköisyys kasvaa varteenotettavaksi, Ilmakehätieteiden instituutin (INAR) professori Petteri Uotila kertoi STT:lle aikaisemmin.
Aiemmin tänä vuonna Nature Geoscience -lehdessä julkaistussa tutkimuksessa ennustettiin, että AMOC-kierron voimakkuus saattaisi tämän vuosisadan loppuun mennessä laskea noin 34–45 prosenttia, mikä saattaisi olla kynnys, josta ei ole enää paluuta."
Suomi olisi ilman Golf virtaa n. 10 astetta kylmempi, mutta ilmastonmuutoksen aiheuttama lämpeneminen kompensoi siitä suuren osan. Näillä näkymin isoja vaikutuksia ei vielä ehdi olla niille ihmisille, jotka nyt netissä kirjoittelevat."Näillä näkymin isoja vaikutuksia ei vielä ehdi olla niille ihmisille, jotka nyt netissä kirjoittelevat."
Ennestamisen taito on hieno taito.
Eihän ihmisen aiheuttamaa ilmastonlämpenemistäkään olisi jos apostolit eivät sitä vuosittain 11600 tarinassa ennustaisi.
- Anonyymi
Tästä talvesta tulee kylmin vuosikymmeniin Helsingissä.
- Anonyymi
Suomen ylimitoitetut ilmastotalkoot näkyvät ennusteissakin sinisenä länttinä maailmankartalla.
- Anonyymi
Jotain outoa tässä kaikessa on, lunta tosiaankin satelee joka päivä pikkusen. Ei ole ollut aina tällaista.
Oudot on ajat ja oudot on säät. - Anonyymi
Ihan normaalia tämä on vaikka ilmastohihhulien mielestä enää ei pitäisi olla lunta eikä pakkasta.
- Anonyymi
Sää vaihtelee satunnaisesti. Polaaripyörteen hidastumisen vuoksi sään vaihtelun jaksot ovat nykyään Suomessakin pidempiä eli saamme käristyskupoleita ja pitkiä pakkasjaksoja. Ne on helpompi huomata kuin yksittäiset helle- ja pakkaspäivät vaikka pitkän ajan keskiarvot muuttuvat hyvin hitaasti.
- Anonyymi
Se nyt ainakin on muuttunut että lumisateet ovat hyvin hidasliikkeisiä nykyisin. Lumisade kestää aina vähintään1-2 vuorokautta kerrallaan. Ei aiempina vuosina ollut tällaisia pitkäkestoisia lumisateita.
- Anonyymi
Saattaa sekin johtua itäpuolella olevasta sulkukorkeapaineesta. Kun matalapaine ei pääse leviämään itään, se jää pyörimään Suomen päälle.
- Anonyymi
Ilmasto lämpenee nääs. Näinhän meille on kerrottu.....
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude14913416Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t729731Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h969148Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k208046Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk396770Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1486178Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri243335Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy211635En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä3971265Aikuisten säälittävä käytös
Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v71184