ONko kellään ohjetta mihin tulee päälle kookosta ? Piirakka oli mehevää,tehty uunipellille ja päällä kookos seos.Jos jollain on vastaava ohje olisin kiitollinen !
kookos raparperipiirakka
tiina
614374
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
..löytänyt, mutta joskus olen sekoittanut vain sopivassa suhteessa voisulaa, sokeria ja kookoshiutaleita ja ripotellut sen piirakan pinnalle. Mutta määriä en kyllä osaa sanoa, kun se on ollut niin summissa sekoittelua =0)
Mutta jos nyt vaikka sulattaisit 100g voita ja siihen ½dl sokeria ja kookoshiutaleita sen verran, että pystyy ripottelemaan????
Hei, tässä olisi yksi ohje jonka olen joskus hakenut netistä
tosi ihanan makuinen raparperikookospiirakka tehdään näin:
Pohja:
100 g sinistä keijua (sellaista aika pehmeää mutta ei ihan sulaa löllöä)
1 dl sokeria
vaahdota noi
2,5 dl vehnäjauhoja
1 tl leivinjauhetta
2 rkl kookoshiutaleita
sekoita nämä ja vaahdotettu keijusokeriseos
lisää seokseen n.2-3 rkl vettä tai soijamaitoa
levitä pyöreälle piirakkavuoalle
Päälle:
3 silputtua raparperinvartta
2-3 rkl kookoshiutaleita
3 rkl siirappia ohuena nauhana ettei se mene sellaiseksi kasaksi
Paista 175-200 asteessa n 20-30 minuuttia kunnes kauniin ruskea.
Samalla piirakkapohjan ohjeella voi tehdä myös herkullisen mansikkapiirakan tai muun marjapiirakan. Pohja on sellainen muromainen herkkusuiden herkkunami
Mulla on tällänen ohje:
2 munaa, 1dl sokeria, 1dl kevytkermaa, 50g sulattua margariinia, 2dl vehnäjauhoja, 1,5tl leivinjauhetta, 1,5tl vanilliinisokeria
PINNALLE: n.4-5dl raparperipaloja
PÄÄLLE: 1 muna, 0,5dl sokeria, 2rkl sulatettua margariinia, 2dl kookoshiutaleita
Vatkaa munat ja sokeri vaahdoksi. Lisää kerma ja sulatettu jäähtynyt rasva. Sekoita kuivat aineet keskenään ja lisää ne taikinaan. Sekoita vain senverran, että saat taikinan tasaiseksi. Kaada taikina voideltuun piirasvuokaan. Viipaloi kuoritut raparperinvarret ja painele palat taikinaan. Paista 200ast. n.15min. Sekoita muna, sokeri, sulatettu rasva ja kookoshiutaleet. Lusikoi seos piirakan pinnalle ja jatka paistamista vielä n.15min.
MUUNNELTUNA, esim.:sokerin tilalla voi käyttää makeutusainetta. Kerman tilalla maitoa. Margariinin kasvisöljyä ja raparperin viinimarjoja.
En ole vielä reseptiä kokeillut eli mausta en osaa sanoa, mutta herkulliselta vaikuttaa.
1 pkt valmista murotaikinaa (tai mikä tahansa oma piirakka pohjakin varmasti käy :)
Täyte:
1 tlk kookosmaitoa (165ml)
½ dl ranskankermaa
2 munaa
1 dl sokeria
Päälle:
2-3 raparperin vartta ja sokeria
1. Esikypsennä murotaikinaa 200 C 10 min
2. Sekoita täyteaineet
3. Kaada esipaistetun pohjan päälle täyte. Pinnalle raparperit ja hieman sokeria.
4. Laita uuniin vielä 20-30 minuutiksi, kunnes täyte hyytynyt.
4 munaa
2dl sokeria 5dl vehnäjauhoja 2tl leivinjauhetta 2tl karemummaa 1dl juoksevaa markariiniä tai 100g sulatettua voita 1dl maitoa pääle 1l rapareripaloja kuorutus 50g voita 1dl sokeria 1rl vaniljasokeria 1 pussi kookoshiutaleita
vatkaa munat ja sokeri vaahoksi lisää kuivat aineet rasva ja maito vuorotellen pinalle raparperipalat ja kuorutus sekoita sulatetuun rasvaan aineet ripotele pinalle paista 200 astetta noin 30 min.
Vatkaa 2 munaa 1,5dl sokeria, lisää 1dl kookosmaitoa tai ruokakermaa, 100g sul.voita, 3dl vehnäjauhoja, 1,5dl kookoshiutaleita ja 1tl leivinjauhetta. Päälle 5dl pieniä rarperinpaloja. Pinnalle 1dl sokeria, 1,5dl kookoshiutaleita, 1dl kookosmaitoa tai ruokakermaa ja 1 muna (sekoittele kaikki) Paista 175 ast. 40 -45 minsaa pyöreässä piirasvuoassa. On mehevää!!