Ajankohtaista tammikuu 2024

Jälleen toive: Voisi testata taas saako tämän yhden ketjun pidettyä siistinä. Kun yksi tollo tulee kirjoittamaan "komusossudemla"-jauhantaansa joka ei asiaan liity, klikatkaa ilmiantolinkkiä. Ehkä se ei auta, mutta kokeillaan.

- Va-toimintaa:

-- Oulu 9.1. Jori Mäntysalo alustaa uskonnonvapaudesta.

-- Helsingin VABaari, koska ja missä? Edelleen kuun kolmas maanantai?

-- Tampere 24.1. Roosa Haimila alustaa uskonnottomista katsomuksista.

Tapahtumien listaus on sivulla https://vapaa-ajattelijat.fi/

- Eutanasiasta kansalaisaloite: https://keskustelu.suomi24.fi/t/18081147/eutanasia-kansalaiasaloite

- Päivi Räsäsen tapaus, valittaako syyttäjä vielä Korkeimpaan oikeuteen? https://keskustelu.suomi24.fi/t/18100784/paivi-rasasen-tuomio-tulee-14-11-2023

- ET-oppilaiden määristä tietoa, miten keruu edistyy? Vrt. https://keskustelu.suomi24.fi/t/18076859/kasvaako-etn-suosio-lukiossa

- Eroakirkosta-palvelu: Miten uskontokunnista eronneiden määrä saadaan avoimena datana Digi- ja väestötietovirastolta? Tarkka aikataulu avoin, mutta etenee ja mallidata saatu. Syyskuusta alkaen käytössä ollut uudenlainen lomake. https://keskustelu.suomi24.fi/t/18071897/pieni-eropiikki-eroakirkosta-palvelun-jatko

- Vankeuslain "muutostarpeita arvioidaan" eli kannattaa muistuttaa vankilapapeista. https://oikeusministerio.fi/hanke?tunnus=OM039:00/2021 -- hankkeen piti loppua huhtikuun 2023 lopulla, jatkettu elokuun 2024 loppuun.

- Venäjän hyökkäys Ukrainaan peittää mediatilaa, akuutisti myös Gazan alue. Va-asiat saavat vähemmän näkyvyyttä.

- Eduskunta tauolla, ei siis valiokunnissa ym. mitään uutta tulossa tammikuussa.

- Liity jäseneksi: http://vapaa-ajattelijat.fi/liity-jaseneksi/

Muuta sivusta seurattavaa tai myöhemmin tulevaa:

- Laajempi selvitys perusopetuksesta 2025 loppuun -- kantoaalto ET:n vapauttamiselle?

- Sosiaaliturvan uudistus -- katsotaanko kirkollisvero "pakolliseksi menoksi"? Välimietintö ei maininnut asiasta mitään, eli luultavasti katsotaan.

- OPH tutkii katsomusaineiden uudistusta. Päätyykö johonkin tulemaan? Määräaika vuonna 2024.

- Tartuntatautilaki muuttuu. Jumalanpalvelukset pitäisi rinnastaa muihin kokoontumisiin.

- Yleisradion asemaa selvitetään, liitto lausui hartausohjelmista ja uskontokuntien yleverovapaudesta: https://keskustelu.suomi24.fi/t/18132086/ylen-ohjelmiin-hartauksien-sijaan-tieteellista-lukutaitoa

65

1267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Oliko tästä mitään väliaikatietoa? Oletan että halukkaita on taas paljon enemmän kuin paikkoja.


    • Anonyymi

      Tammikuun VAbaari 15.1. klo 18.00 onkin tubaari - eli Vapaa-ajattelijain toimitilan tuparit!
      Tervetuloa osoitteeseen Neljäs linja 1 (katutaso), joka on nyt ison vesivahingon jälkeen korjattu entistä ehommaksi.
      Järjestävä seura tarjoaa kahvia, teetä ja virvokkeita sekä suolaista ja makeaa purtavaa.

      Aiheena on vapaata keskustelua vapaista aiheista. Taloudenhoitaja ja juhlapuhujan Marja Vinni esittelee paikkaa ja kertoo myös keväällä 25 vuotta täyttävän Pro-Seremoniat-palvelukeskuksen kuulumisia. Koska aihe on vapaa, kiellettyä ei ole keskustella vaaleistakaan, ei presidentinvaaleista eikä kesäkuun EU-parlamenttivaaleistakaan.

      Helmikuussa palaamme tavaomaisiin VAbaareihin.

      • jori.mantysalo

        Hyvä. Tämä tullee toimintakalenteriinkin?


      • Anonyymi

        Lämminhenkinen tilaisuus. Kiitos Marja Vinnille ja meille kaikille.


    • Huhtikuussahan on taas Rationalist international -risteily. Merkittäköön sekin tälle listalle.

    • Turun VA aloittaa taas lukupiirin, on joka kuukauden viimeinen torstai klo 18.

      • Anonyymi

        Ne on sveduja ja opettelee lukemaan
        Hyvä niiden on harjoitella piirissä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ne on sveduja ja opettelee lukemaan
        Hyvä niiden on harjoitella piirissä

        Kiitos ei mistään!

        Taukkimaisuutesi ei taaskaan yllättänyt!!!!!!


    • Anonyymi

      Lasten kirkosta erottamisen aika.

    • Anonyymi

      Jotkut aikuiset eroavat kirkosta tammikuussa korostaaksen sitä, että eivät eroa rahan takia.

      • Anonyymi

        Tässä vaiheessa vuotta kaikki ok.


      • Muistan yhden tuollaisen eropalautteen. Liekö noita montaa kuitenkaan?


    • Anonyymi

      Vapaa-ajattelijain liitto on julkaissut 12-sivuisen aineiston Uskonnoton tapakulttuuri Suomessa. Vuodenkierron juhlat ja elämän käännekohdat.

      • Anonyymi

        Tällaista tarvitaan mm kouluissa ja muissa oppilaitoksissa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tällaista tarvitaan mm kouluissa ja muissa oppilaitoksissa.

        Joo, siinä on minusta ihan hyvää kieltä, lienee aivan OK 7-luokkalaisillekin.


    • Pro-Seremonioiden 25-vuotisjuhlatkin on tulossa.

      • Anonyymi

        Jossain vaiheessa myös uusi puhujakoulutus.


      • Anonyymi

        Juhla huhtikuussa. Helsingissä, Oodi.


    • Oulussa käyty. On jollekulle kova paikka näköjään sekin.

      Liitossa on (Tampereen lisäksi) 19 yhdistystä joista 3 käyty. Jäljellä 33 täyttä kuukautta liittokokouskautta.

    • Anonyymi

      Ajatuksen vapaus raportti on päivitetty, julkaisijana Humanists International, jonka jäsenenä myös Vapaa-ajatelijain liitto ry https://fot.humanists.international/

      • Anonyymi

    • Raision vapaa-ajattelijat purkautuu. Se ei ole kovin yllättävää, koska yhdistys on jo aiemmin pyytänyt ettei sinne enää välitetä jäsenhakemuksia.

      Suomessahan on hieman oudosti Turussa ja Raisiossa omat va-yhdistykset, samoin Tampereella ja Nokialla, mutta esimerkiksi Hämeenlinnassa ei ole. Paljonko sitten on oman kaupungin yhdistyksellä merkitystä, sitä en osaa sanoa.

      Käytännössä jäsenet tuolta hakenevat Turun yhdistyksen jäsenyyttä, joskin toki joku voi asua lähempänä vaikkapa Forssan yhdistystä.

      • Anonyymi

        Eikö Turun yhdistys ole joku svedujen ylläpitämä viimeisiään vetävä tehokengitetty äärisuvakkikerhon hyysäntää varten joka ei pidä suomalaisten puolta kaksikielisessä Turussa jossa on vähemmän ruotsia puhuvia kuin Tampereella


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö Turun yhdistys ole joku svedujen ylläpitämä viimeisiään vetävä tehokengitetty äärisuvakkikerhon hyysäntää varten joka ei pidä suomalaisten puolta kaksikielisessä Turussa jossa on vähemmän ruotsia puhuvia kuin Tampereella

        Saisitko vielä vähän enemmän haukuttua? Kyllä vapaa-ajattelijat kohta huomaavat miten hyvä juttu on kirkon ja valtion liitto, kun vielä tiristät muutaman haukkumasanan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saisitko vielä vähän enemmän haukuttua? Kyllä vapaa-ajattelijat kohta huomaavat miten hyvä juttu on kirkon ja valtion liitto, kun vielä tiristät muutaman haukkumasanan.

        Ylikosken osuus Ukrainan sodassa Putinin valheita jo etukäteen levittämässä
        voisi olla hyvä aihe. Hänet on röyhkeästi edelleen juntattu Valiiton johtoon

        Ylikoski on Vantaan kunnallispolitiikassa ja sinne on otettu runsaasti putinisteja
        jotka tuottavat sotaan käytettäviä laitteita Kremlille ukrainalaisten tappamiseksi


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Vapaa Ajattelija -lehti odottaa kirjoituksia. Jos on sanottavaa.

    • Anonyymi

      Ylikoski levitti putinistien valhepropagandaa Ukrainaa vastaan kolmisen kuukautta ennen Venäjän hyökkäystä Ukrainaan. Se on tietenkin osaksi hänen Korson vasliitto-osastonsa poliittista toimintaa Kremlin puolesta

      Mutta se on myös sitä, että Ylikoski ei osaa venäjää eikä ukrainaa eikä tiedä aiheesta mitään alkuperäiskielisestä mediasta (ajatelkaa jos joutuisitte lukemaan Suomen tapahtumia venäjäksi Kremlissä) mutta levittää matalla kynnyksellä täyden laidan valhetta ties mistä sen ottaneena arvostelukyvyttömänä

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17305023/risto-k--jarvinen-vapaa-ajattelijan-toimitussihteeriksi#comment-125590610

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Arkkipiispan erityisavustajan, dosentti Juha Meriläisen kirjassa Putinin alttaripoika kerrotaan, että noin vuonna 2014 Ukrainan kansalaisista kolmannes oli venäjänkielisiä ja heistä noin puolet kansallisuudeltaan venäläisiä (mutta kansalaisuudeltaan ukrainalaisia). Siten kansallisuudeltaan ukrainalaisista oli venäjänkielisiä.
        Venäjänkielisten osuus väestöstä oli suurinta Itä-Ukrainassa ja Krimillä.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Jäsenhankinnan etsikkoaika.

    • Anonyymi

      Ei voi. Turha toivo. Ja toivo.

    • Anonyymi

      Antivapari pyrkii sabotoimaan tämän foorumin.

    • Anonyymi

      Kirkon jäsenlukemat julki 24.1.

      • Anonyymi

        Tai tänään.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tai tänään.

        Tämä oli varmaan kirkon sisäinen koordinaatiovirhe. Tänään tullee tiedote, ja luvut eilen.

        Tai no, voimme mekin tiedottaa jos kirkko ei...


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Tämä oli varmaan kirkon sisäinen koordinaatiovirhe. Tänään tullee tiedote, ja luvut eilen.

        Tai no, voimme mekin tiedottaa jos kirkko ei...

        Eikös jo tiistaina tiedotettu ainaki va-tiedotus-listalla?


    • Anonyymi

      Vain hopes, turhia toiveita.

    • Anonyymi

      Jälleen ei toteudu.

    • Anonyymi

      Vapaa-ajattelijoiden edellinen puheenjohtaja Jope Loven panee parhaillaan AKTn - putinistiliitossa poliittista lakkoa puna- armeijan tueksi helmikuun alussa

      • Anonyymi

        Persut ovat tyhmiä. Tyhmät ihmiset tarvitsevat aina jonkun vetämään perässään tai työntämään edellään. Kun poersu tarraa hillotolppaan, sitä on todella vaikea irrottaa, koska tahmatassut ja kouristuksenomainen ote.


      • Anonyymi

        Vapaa-ajattelijoita on niin ammattiliittojen johdossa kuin yritystenkin johdosta. Duunareita ja yliopistoväkeä... Siitä monipuolista porukkaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vapaa-ajattelijoita on niin ammattiliittojen johdossa kuin yritystenkin johdosta. Duunareita ja yliopistoväkeä... Siitä monipuolista porukkaa.

        en usko

        Vaparit ovat jotain rassukoita ehkä maalareita (taivaanranta-osastolta) ja epätieteilijöitä ufologian tai parpsykologian malliin

        monipuolisia kyllä. Lässyämään. Mutta tyl sähköä puuttuu


      • Anonyymi kirjoitti:

        en usko

        Vaparit ovat jotain rassukoita ehkä maalareita (taivaanranta-osastolta) ja epätieteilijöitä ufologian tai parpsykologian malliin

        monipuolisia kyllä. Lässyämään. Mutta tyl sähköä puuttuu

        Kätevää, jos totuus ei miellytä niin kommentoidaan vaan "en usko". Vähän toisenlaisia "uskon asioita" palstalla voisi käsitellä.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Se nyt vaan ei näytä käyvän, se ei käy, se ei kerta kaikkiaan käy.

      • Anonyymi

        Es scheint einfach nicht zu funktionieren, es funktioniert nicht, es funktioniert uberhaupt gar nicht


      • Anonyymi

        Ei käy. Sniff.


    • Oulun VA:lla seuraava tilaisuus 6.2., paikkana jälleen Mallassaunan yläkerta.

    • Anonyymi

      63,5 prosenttia.

      • Siis evlut kirkkoon kuuluvien määrä vuodenvaihteessa.


    • Anonyymi

      Mitä muuta, sanoi puotipoika, ja pisti sokerinpalan suuhun sa.

      • Anonyymi

        Was sonst, sagte der Ladenjunge und steckte sich ein Stuck Zucker in den Mund.


    • Anonyymi

      Educa-messut onnistuneesti hoidettu. Uusi esite Uskonnoton tapakulttuuri Suomessa sai suuren suosion.

      • Anonyymi

        Hyvää aikaa lukea..


    • Anonyymi

      Antivaparin varjoketju hokee eroa, eroa, eroa...

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      33
      6947
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      219
      4401
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      151
      3857
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      143
      3319
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      34
      3082
    6. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      29
      2009
    7. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      19
      1718
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      61
      1698
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      25
      1425
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      27
      1378
    Aihe