montako nutriletin patukkaa tai

päivässä jos haluaa laihtua?
Olen 25-v. nainen, n. 10kg pitäis saada pois..

Ja montako kk menee 10kg pudottamisessa?

Olisiko 4kk sopiva ja järkevä aika?

¨kiitos..
1435
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Nutrilet-patukat sopivat ainoastaan ateriankorvikkeiksi, eivät kokopäiväiseksi ruuaksi. Mutta voit kyllä vaihtaa niillä esim. yhden päivän suurista aterioista (esim. aamupuuron, lounaan tai illallisen). Sen sijaan Nutrilet keittoja tai juomia voit juoda ihan kokopäiväisen ruokailun sijaan. Riippuu vähän tuotesarjasta kuinka monta pussia päivän aikana saa käyttää, mutta yleensä turvallisinta on ainakin käyttää 5-6 pussia naisille ja 6-7 miehille. Joskus itse korvasin yhden pussin patukalla esim. iltavälipalana. :-)

Painoa ei pitäisi mielellään pudottaa yli kiloa viikossa. Ihan mieluiten ainoastaan 0,5kg. Nutrilet tuotteita ei ole tarkoitettu BMI:n alle 30 omaaville henkilöille kokopäiväiseksi ruokavalioksi, vaan kannattaa silloin korvata ainoastaan kaloririkkaimmat ruuat ja muuten järjestää elämä suhteellisen terveelliseksi (täysjyvätuotteita, paljon kasviksia, ei piilorasvoja). Enimmäkseen tuolla kuurilla menettää nestettä. Itselläni ainakin aiheutui siitä jonkin verran huimausta yms. Keho ei ollut tottunut tuollaiseen ruokavalioon. Sitä paitsi.. Keholla on sellainen ominaisuus että kun se huomaa että ihminen elää nälän partaalla se alkaa käydä "säästöliekillä" eli vaikka söisit kuinka vähän et juurikaan enää laihdu. Järkevämpi keino on siis laihduttaa aina esim. tuollaisella vähäkalorisella kuurilla esim. yksi viikko kuukaudesta. Vuorodieetti kuulostaa ainakin minusta järkevämmältä keinolta laihtua.

"This is the program's simple schedule. You go on a 600 Cal. a day regimefor three days, 900 Cal. a day for the next four days, then to 1,200 Cal.for a week. After that you repeat the cycle (600 900 1200) once again andenjoy your well deserved vacation from dieting. The vacation is exactly whatprevents your metabolism from slowing down. Depending on your desired degreeof weight loss and your current success, the vacation can last for a weekor a month, it is completely up to you as long as you are not gaining weight.If you need it, there is the maintenance part of the plan. Then you go onthe diet again and so on and on, until you reach your ideal weight. Simple!"

http://www.chasefreedom.com/rotationdiet.html

Lisää Amazonilta Katahnin kirjasta:

http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/0553263951/103-8894054-5491068?v=glance


4-5kk on aika kohtuullinen aika, mutta toisaalta elämäntapojen muutos on aina hieman hankalaa joten tulokset vaihtelevat varmasti paljon. Mikäli olet lähellä ihannepainoasi niin sitä hankalempaa on laihtua nopeasti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


myslipatukkaa saa syödä kirjoitti:

päivässä jos haluaa laihtua?
Olen 25-v. nainen, n. 10kg pitäis saada pois..

Ja montako kk menee 10kg pudottamisessa?

Olisiko 4kk sopiva ja järkevä aika?

¨kiitos..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu