Etsin psykiatriassa traumatisoituja vertaistueksi

Anonyymi-ap

Oireilen edelleen kipu- ja itkukohtauksin lapsena minuun psykiatrisella osastolla käytettyä väkivaltaa. Etsin muita uhreja, jotta oman tragediani kanssa eläminen helpottaisi. Voidaan kirjoitella täällä tai muulla alustalla siitä mitä jouduttiin kokemaan ja miten se vaikutti meihin.

Henkilökunnan kohtaamasta väkivallasta löytyy loputtomasti lähteitä, joissa laitosväkivallasta puhutaan heidän suullaan. Valtajako siinä kuka pääsee puhumaan ja ketä kuunnellaan on räikeä ja moraaliton.

Olen tehnyt muistutuksen, sitä edemmäs en voi asiaa virallisin väylin viedä. Aikaraja kantelulle on kaksi vuotta ja se on kulunut aikoja sitten koska olin lapsi pahoinpitelyn aikaan. Se on selkeä puute oikeusturvassa. Lisäksi muistukset käsittelee sama sairaanhoitopiiri, jonka toiminnasta muistutus tehdään, mikä on jääviysongelma. Puolueetonta valvovaa tahoa ei ole uhrilla käytettävissä ellei laske Euroopan ihmisoikeustuomioistuinta EIT :iä. Itse en taida jaksaa asiaani sinne viedä.

Eli kiinnostaa kokemukset yleisesti ja lisäksi henkilökohtaiset kertomukset siitä miten olet selvinnyt laitosväkivallasta (tai miksi sitä kutsutkaan) seuranneesta traumatisoitumisesta. Oletko löytänyt jotain mikä auttaa vaikkapa takaumiin ja vihaan?

Olisi kiva jos edes joku vastaisi :)

2

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minun tuore tapaus on suljetulta, jossa pelkäsin yöllä harhojani ja henkeni puolesta. Hoitaja sanoi, että pakkosyöttää minulle unilääkkeitä ellen mene nukkumaan. Lisäksi toinen hoitaja "esitti" minua sen suhteen, että olen aina vaatimassa kaikkea... Olin silloin avun tarpeessa. Sama juttu, kun pyysin vettä, niin hoitaja ei vaivautunut edes vastaamaan. Normaalisti osaisin ohittaa nämä, mutta olin todella heikossa kunnossa.

      Yhdelle hoitajalle olen oppinut nauramaan. Vanha pieru, joka totesi minulle lääkkeitäni pyydettyä, että ei tämä ole mikään Hollywood, jossa tarjoillaan ilopillereitä....Halusin siis jotain huonoon olooni.

      Kierrän kaikki hoitomuodot mahdollisimman kaukaa ja käyn lähinnä uusimassa reseptit.

      Aika auttaa, nauraminen ja sanoa suoraan, että et hyväksy heidän käytöstään ja itse jopa väsyneenä tekisit toisin.

      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        🍒 ­N­­y­m­­f­o­­m­­a­­­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18214602

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      24
      4292
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3493
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3384
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3328
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2910
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2670
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2350
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      12
      2341
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2155
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      30
      1766
    Aihe