Oireilen edelleen kipu- ja itkukohtauksin lapsena minuun psykiatrisella osastolla käytettyä väkivaltaa. Etsin muita uhreja, jotta oman tragediani kanssa eläminen helpottaisi. Voidaan kirjoitella täällä tai muulla alustalla siitä mitä jouduttiin kokemaan ja miten se vaikutti meihin.
Henkilökunnan kohtaamasta väkivallasta löytyy loputtomasti lähteitä, joissa laitosväkivallasta puhutaan heidän suullaan. Valtajako siinä kuka pääsee puhumaan ja ketä kuunnellaan on räikeä ja moraaliton.
Olen tehnyt muistutuksen, sitä edemmäs en voi asiaa virallisin väylin viedä. Aikaraja kantelulle on kaksi vuotta ja se on kulunut aikoja sitten koska olin lapsi pahoinpitelyn aikaan. Se on selkeä puute oikeusturvassa. Lisäksi muistukset käsittelee sama sairaanhoitopiiri, jonka toiminnasta muistutus tehdään, mikä on jääviysongelma. Puolueetonta valvovaa tahoa ei ole uhrilla käytettävissä ellei laske Euroopan ihmisoikeustuomioistuinta EIT :iä. Itse en taida jaksaa asiaani sinne viedä.
Eli kiinnostaa kokemukset yleisesti ja lisäksi henkilökohtaiset kertomukset siitä miten olet selvinnyt laitosväkivallasta (tai miksi sitä kutsutkaan) seuranneesta traumatisoitumisesta. Oletko löytänyt jotain mikä auttaa vaikkapa takaumiin ja vihaan?
Olisi kiva jos edes joku vastaisi :)
Etsin psykiatriassa traumatisoituja vertaistueksi
2
308
Vastaukset
- Anonyymi
Minun tuore tapaus on suljetulta, jossa pelkäsin yöllä harhojani ja henkeni puolesta. Hoitaja sanoi, että pakkosyöttää minulle unilääkkeitä ellen mene nukkumaan. Lisäksi toinen hoitaja "esitti" minua sen suhteen, että olen aina vaatimassa kaikkea... Olin silloin avun tarpeessa. Sama juttu, kun pyysin vettä, niin hoitaja ei vaivautunut edes vastaamaan. Normaalisti osaisin ohittaa nämä, mutta olin todella heikossa kunnossa.
Yhdelle hoitajalle olen oppinut nauramaan. Vanha pieru, joka totesi minulle lääkkeitäni pyydettyä, että ei tämä ole mikään Hollywood, jossa tarjoillaan ilopillereitä....Halusin siis jotain huonoon olooni.
Kierrän kaikki hoitomuodot mahdollisimman kaukaa ja käyn lähinnä uusimassa reseptit.
Aika auttaa, nauraminen ja sanoa suoraan, että et hyväksy heidän käytöstään ja itse jopa väsyneenä tekisit toisin.- Anonyymi
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18214602
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741