Hyppykuukausi ja -vuosi

Anonyymi-ap

Elämme karkausvuotta, johon tavoitellut poikamiehet joutuvat varautumaan hamekangasvarastolla.

Mutta kysynpä nyt kuitenkin näkemystä aikaan liittyen: Karkauspäivä on helmikuun 29. Vuodessa on yksi päivä enemmän, helmikuussa on yksi päivä enemmän. Mutta onko karkausvuonna pelkästään talvi pidempi kuin tavallisina vuosina? Vai onko myös kesä pidempi? Saammeko nauttia pidemmästä keväästä ja pidemmästä syksystä?

16

325

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se taas riippuu työnantajasta. Voi nimittäin olla että pian ei ole kesää ensinkään🤔

      • Anonyymi

        Ooks meteorologi vai?


    • Ei jaksa ajatella, joten vastaan mitä ensiksi tuli mieleeni. 😁 Talvikuukaudet ovat Suomessa joulu-, tammi- ja helmikuu. Koska on päätetty lisätä yksi päivä helmikuulle (neljän vuoden välein), niin talvi on Suomessa silloin pidempi.

      Toisella puolella maapalloa lisäys osuu kesään. Tosin, heillä ei ehkä ole neljää vuodenaikaa. 🤔

      Koska tuo 6h lisäys vuodessa ei ole ihan tarkka, meidän täytyy varmaan joskus tehdä joku muukin pieni muutos ajanlaskuun, että vuodenajat pysyvät paikoillaan. En tiedä koska ja kuinka se on ajateltu hoitaa.

      • Lisäksi kritisoin tuota hamekangas-ajatusta. - Suurempi tarve minulla olisi vaikka keittiön verhoille. - Silloin ei monikaan palstan sinkuista miesoletetuista jäisi kosimatta. 🤣


      • Kopernikus, Arkkimedes, Hippopotamus, Hypotalamus ja muut kaverit jo aikanaan tähystivät tähtiä sen verran tarkasti, että sadalla jaollisina vuosina ei ole tarpeen viettää karkauspävää, paitsi sitten taas 400 jaollisina on tarpeen.

        Keskiajalla siis maapallon kiertonopeus oli tiedossa, mutta toisaalta maailmanloppu oli jo niin lähellä, että mitäpä sitä joutavia kalenterin kanssa pelleilemään. Sitten kun kalenteria kuitenkin päädyttiin rukkaamaan, niin se tietenkin tehtiin eri maissa eri aikaan. Ruotsissa ja ainakin "uudessa Suomessa" kalenteriloikka tehtiin siirtymällä vuonna helmikuun 17. päivän jälkeen suoraan maaliskuuhun. Siinä vietiin lasten hiihtoloma! Venäjällä maailmanloppu on yhä niin lähellä, ettei olla viitsitty muutokseen.


      • scrg kirjoitti:

        Kopernikus, Arkkimedes, Hippopotamus, Hypotalamus ja muut kaverit jo aikanaan tähystivät tähtiä sen verran tarkasti, että sadalla jaollisina vuosina ei ole tarpeen viettää karkauspävää, paitsi sitten taas 400 jaollisina on tarpeen.

        Keskiajalla siis maapallon kiertonopeus oli tiedossa, mutta toisaalta maailmanloppu oli jo niin lähellä, että mitäpä sitä joutavia kalenterin kanssa pelleilemään. Sitten kun kalenteria kuitenkin päädyttiin rukkaamaan, niin se tietenkin tehtiin eri maissa eri aikaan. Ruotsissa ja ainakin "uudessa Suomessa" kalenteriloikka tehtiin siirtymällä vuonna helmikuun 17. päivän jälkeen suoraan maaliskuuhun. Siinä vietiin lasten hiihtoloma! Venäjällä maailmanloppu on yhä niin lähellä, ettei olla viitsitty muutokseen.

        Ja vuosi oli siis 1753.


      • scrg kirjoitti:

        Ja vuosi oli siis 1753.

        Ja koska asia on näinkin tärkeä, niin tarkistin asian. Kymijoen ja Saimaan länsirannalla kalenteriloikka on tehty jättämällä helmikuun loppu 1753 väliin, mutta itärannalla on helmikuun lopulla 1753 syntyneitä lapsia. Seuraavaksi jää sitten selvitettäväksi, milloin kalenteriloikka itäpuolella on tehty.


      • Anonyymi
        Xena-183 kirjoitti:

        Lisäksi kritisoin tuota hamekangas-ajatusta. - Suurempi tarve minulla olisi vaikka keittiön verhoille. - Silloin ei monikaan palstan sinkuista miesoletetuista jäisi kosimatta. 🤣

        Taikauskoa se hamekangas. Hamekangas ei ole ihan sama kuin mekkokangas.


    • Anonyymi

      Olen laiskuuksissani samaa mieltä kuin Xena, talvi tässä jatkuu.

      Mutta sitten se asia.
      Tämähän ei ole pelkästään poikamiesten ongelma tämä karkauspäivä. Olen tästä ennenkin maksanut hintaa. Onneksi muori on pienehkö, ei mene paljon kangasta hameeseen :)

      -keinovaginamies-

    • Anonyymi

      "Mutta onko karkausvuonna pelkästään talvi pidempi kuin tavallisina vuosina? Vai onko myös kesä pidempi? Saammeko nauttia pidemmästä keväästä ja pidemmästä syksystä?"

      Karkauspäiväthän lisätään jotta kalenteri ei ajelehdi perseelleen. Tämän vuoksi vastaus on että karkauspäivän ansiosta vuodenajat ja niiden kestot pysyvät paikallaan; voimme sanoa että nyt ajanjaksotus vedetään lähemmäs sitä mitä pitäisikin olla sensijaan että nautimme jostain enemmästä.

      Hamekangasta ei ole hankittu.

    • Karkausvuoden helmikuussa kuukautiset kestää vuorokauden verran pidempään.

    • Anonyymi

      Onko voisin miehen avauksen kärki siis mahdolliset kangaskulut? Kevät on jo täällä muuten

    • Anonyymi

      Talvi on päivän pidempi.

      • Hyväksyn tämän vastauksen. Talvi itsessään tietenkin on ihan yhtä pitkä riippumatta miten kalenterimme piirrämme, mutta kalenterivuodelle siitä sijoittuu karkausvuonna yksi vrk enemmän kuin muina vuosina. Jos karkauspäivä sen sijaan olisi sijoitettu vaikkapa kesäkuun loppuun, niin silloinkin juuri talvi olisi karkausvuonna pidempi. Tämähän on hyvin intuitiivistä, eikö olekin?


    • Anonyymi

      Hyviä uutisia. Ei tarvitse kenenkään ostaa minulle hamekangasta en kosi ketään. Saisin kyllä ostettua mekko kankaan itsekin. Outo juttu siinä kosittavan valinnassa, että Luciferin poika yrittää määrätä ketä pitäisi kosia. Luciferin pojalta puuttuu s...p....e.....!!!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      203
      7016
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4632
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      38
      4278
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      71
      3249
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1955
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1706
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1670
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1573
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1459
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1237
    Aihe