Lettujen life hack

Life hack on "any trick, shortcut, skill, or novelty method that increases productivity and efficiency, in all walks of life." eli suomeksi sanottuna Pirkkaniksi. Hoksasin itse yhden kun tein lettuja aamupalaksi. Tarkoitus oli lähinnä käyttää valurautapannua ja saada siihen lisää pinnoitetta. Tein normaalisti lettutaikinan Marttojen reseptillä, mutta samalla testasin uutta sähkvatkainta. Vatkain oli niin hiljainen ja tehokas, että se pyöräytti taikinan alta aikayksikön vaahdoksi. Tästä tuli aivan älyttömän hyvi lettuja. Mitä opin itse ja vinkkejä muille?

-Paras pannu on valurautapannu, jossa ei ole minkäänlaista pinnoitetta, ei edes mustaa mattaemalointia. Paras ja edullisin tuotemerkki on Lodge, joka tehdään vielä USA:ssa. Kukapa uskoisi, että autojen varaosaliikkeestä Motonetistä saa edullisimmat ja parhaat paistinpannut.

-Lettutaikina kannattaa vatkata kuohkeaksi vaahdoksi, jolloin lettujen toivottu pitsimäisyys tulee luonnostaan eikä se tarvitse välttämättä pannulla kiehuvaa voita.

-Lettutaikinan vaahdoksi vatkaaminen on ohituskaista, jolla voitat koko ikänsä lettuja paistaneet savolaismummot kesän letunpaistokisoissa. Lettuihin tulee automaattisesti rapea pitsimäinen rakenne, jota et käytännössä pysty pilaamaan tällä menetelmällä.

-Blinien tekemiseen tämä on älyttömän hyvä keino. Blineihin pitäisi vatkata valkuaiset kuohkeaksi, mutta menetelmää pystyy yksinkertaistamaan sillä, että sekoittaa nesteen, jauhot ja hiivan, joka kohoaa vuorokauden tai pari. Sen jälkeen vatkaa kananmunat kuohkeaksi ilman keltuaisten ja valkuaisten erottelua ja sekoittaa jauhonesteseoksen joukkoon voisulan kanssa. Ja ilmavan kuohkeat ja rapeat blinit ovat varmoja, joita ei käytännössä saa pilalle vaikka kuinka yrittäisi.

4

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi kuinka superhyvä sinä taas oletkaan, minäkin voisin olla "Ukkosi" voisin pitää sinut poissa keittiöstä ja tehdä itse ruuat ja olla kehumatta tekemisiäni tällä palstalla.

      • Kiitos. En kyllä kehunut itseäni sen kummemmin vaan toin vaan esille sen, että lettutaikinan voi pyöräyttää myös vatkaimella kuohkeaksi kuten blinitaikinan. Toki kehuin Lodgen valurautapannuja, mutta minulla ei ole mitään tekemistä sen kanssa, että ne ovat niin hyviä.

        Ajattelin tänään kokeilla ensi kertaa Lodgen maissileipäpannua:

        https://lodgecastiron.fi/product/cast-iron-wedge-pan/

        Tällä reseptillä:

        https://amazingribs.com/tested-recipes/bread-recipes/crumbly-skillet-cornbread-recipe/

        Olen ennenkin tehnyt tuolla reseptillä eli varmasti on hyvää, mutta valurautapannulla on todennäköisesti vielä paljon parempaa kun aiemmin tein vain uunipellillä. Olisiko vinkkejä tähän?

        Teen todennäkööisesti uuden aloituksen maissileipien paistamisesta illalla kun kokeilu on onnistunut. Ajattelin varmistaa tarttumattomuuden niin, että voitelen pannun kunnolla rypsiöljyllä ennen esilämmitystä ja esilämmityksen jälkeen jokaiseen lokeroon pieni annos voita niin ei tartu kiinni ja tulee hyvä maku. Nämä maissileiväthän on ihan must juttu sitten kesällä kun järjestää kunnon jenkkityyliset barbequekutsut ulkona.


      • Anonyymi

        Grillaava rouva antaa ihan hyviä ja toimivia vinkkejä ja levittää hyvää mieltä. Ei ole sellainen palstan besserwisseri, joka hyökkää jankuttamaan muiden kimppuun omilla ja usein väärillä pinttyneillä tavoilla.


    • Anonyymi

      Lettujen tekoon ei tarvita sähkövatkainta. Paistamiseen tarpeeksi kuuma pannu ja oikeaa voita niin onnistuu. Taikinan ei tarvitse olla vaahtoa.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1097
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      876
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      103
      855
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      276
      667
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      70
      615
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      583
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      562
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      536
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      33
      493
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe