Mietin, että laitanko tämän avauksen leivonnaisiin vai grillaukseen, mutta liittyy enemmän barbequeen ja grillaukseen niin olkoon täällä.
Ostin pari kuukautta sitten Lodgen valurautaisen maissileipäpannun ja nyt testasin sitä ensi kerran. Tässä linkki tuotesivulle niin saat kuvan millainen pannu on kyseessä.
https://lodgecastiron.fi/product/cast-iron-wedge-pan/
Tein taikinan tällä reseptillä. Amazing Ribs on hyvä sivusto kaikenlaisiin grillaus-, BBQ- ja savustusresepteihin. Lisäsin taikinaan pussillisen pakastemaissia ja taikinamäärä oli oikein sopiva pannulle.
https://amazingribs.com/tested-recipes/bread-recipes/crumbly-skillet-cornbread-recipe/
Kauhulla odottelin, että taikina tarttuu oikein kunnolla pannuun ja syömme tänään vain maissileivän muruja. Öljysin pannun rypsiöljyllä, esilämmitin 400F uunissa pannun kuumaksi ja laitoin pienet nokareet voita jokaiseen koloon. Sen jälkeen taikina pannuun ja 20 minuutiksi uuniin.
Maissileipäkolmiot lähti ehjänä pannusta pois eikä tarttunut lainkaan, kiitos Lodgen tehdasrasvapolton ja oman kunnollisen rasvaamisen. Leivät ovat aivan ihania ja paljon parempia kuin pellillä tai alumiinivuoassa tehdyt. Valurautapannulla niihin tulee rapea ruskea ja herkullinen pinta.
Tämä on aivan varma vetonaula ensi kesän barbequekutsuillamme. Vielä parempaa tästä tulee kun tekee grillissä ja pintaan tarttuu vielä savua kaiken muun herkullisuuden lisäksi. Kannattaa kokeilla rohkeasti. Resepti on yksinkertainen ja sillä onnistuu varmasti.
Maissileipä
2
297
Vastaukset
- Anonyymi
MInun uunissani ainakin on C asteikko ei F asteisskoa. Et taida asua Suomessa. En ole koskaan mitään maissileipää syönyt enkä valmistanut.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2018494- 575398
- 245017
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni284914Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv384751Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h764635- 624213
- 433867
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on403134- 452849