En ymmärrä miten jotkut alkuasukkaat ovat sietäneet pelkällä suolalla ja mustapippurilla maustettuja ruokia, jotka eivät maistu miltään.
Siis Suomessa.
Meksikolaiset tuntuvat ymmärtävän ruoan päällekin. Tulinen ruoka saa makuaistin hereille. Habanero sopii käytännössä kaikkeen, jopa aamukahviin.
Habanero-tulinen on bueno
7
408
Vastaukset
- Anonyymi
Eiköhän siellä missä pippuri kasvaa ole enemmänkin mausteyrttejä ollut käytössä ja Suomessakin saanut pitkän aikaa kaupoista. Ei niitä alkuasukkaita ole täällä hirveän pitkään ollutkaan.
- Anonyymi
Minä kasvatan Habaneron itse .. Iisi juttu ..
Sama kuin hasa...- Anonyymi
Joskus kaupan habaneroista otin siement talteen ja idättelin. Ihan hyvin antoivat toisena vuonna jo satoa. Sen jälkeen olen tilaillut siemeniä netistäkin, Naga Morich ja Trinidad Moruga scorpionit on aika hotteja.
Anonyymi kirjoitti:
Joskus kaupan habaneroista otin siement talteen ja idättelin. Ihan hyvin antoivat toisena vuonna jo satoa. Sen jälkeen olen tilaillut siemeniä netistäkin, Naga Morich ja Trinidad Moruga scorpionit on aika hotteja.
Itse en jaksa kasvatella chilejä, mutta habanerot on hyviä. Grillaan usein armadillo eggsejä scotch bonneteista. Minun yksinkertainen armadillo eggs resepti on habanerosta kanta pois, siemenet pois, sisään sulatejuustoa, kannasta hattu päälle, kääritään jauhelihaan, joka on maustettu choritzomakkaran mausteilla ja lopuksi pallero kääräistään pekoniin. Savustetaan 1-2 tuntia miedolla lämmöllä (105C). Lopuksi BBQ soosi pintaan ja ruskistetaan hetki kovemmalla lämmöllä. Scotch bonnet on tosi hedelmäinen ja mieto habanero, joten niitä voi syödä useamman.
Kastikkeista minulla kestosuosikki on Poppamiehen Trinidad Scorpion. Tomaattisalsasta tulee maukasta kun laittaa 3 tl sitä 2 dl purkkiin. Ruoka-annokseen laitan yleensä 1-2 tl per lautanen, jos tulisuutta haluaa. Tulisuudessa huonoa on se, että minulla suu kestää paljon enemmän kuin vatsa. Enkä tarkoita nyt mitään dagen efteriä WC:ssä vaan tulinen ruoka aiheuttaa kipua vatsassa.
- Anonyymi
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
🍒 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://us4.fun/kissgirl?18312899
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞 - Anonyymi
Itsekin pidän tulisesta ruoasta ja habanero on yksi suosikkimausteeni. Se antaa ruoalle sellaista potkua ja syvyyttä, jota muut mausteet eivät välttämättä pysty tarjoamaan.
- Anonyymi
Kasvatin minäkin muutamia vuosia habaneroja. Pitkäikäisin kasvi kasvoi noin 6-7- vuotta, sitten kuoli talvella valon puutteeseen kun en raskinut sähkövaloja sille polttaa. Ja makua oli! Jo kynnen kokoisella palalla sai suuremmankin kattilallisen soppaa pilalle.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006374
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303813törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283190Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46969Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42869