Vuosaaren vetytankkausasema

Anonyymi-ap

19

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mahtavaa!

    • Anonyymi

      Mutta tämähän on suorastaan huikeaa!

      • Anonyymi

        Ja se huima 3Mw teho. Koe laitos 8 miljoonaa valtion tukea. Hyvää ja kannatettavaa näissä varastointi/tasaus hankkeissa on saada vastaanotto sääriippuvaiseen ylituotantoon. Vakauttaisi sähkön markkinahinnan. Säästäisi rajallista vesivoimaa. Tehollinen 2200MW, mutta vesitilanne esim kuivuus aiheuttaa alijuoksutuksia ja vettä täytyy säästää. Säätö/varasto on hankala pulma. Yrittänyttä ei laiteta. Yhden tuulivoimalan teho 6-15 Mw jälkimäset merelle. Suurempiakin 20 ja yli. Toimiakseen kannattavasti vetylaitoksen sähkö ei saa maksaa juuri mitään, koska toisiosähkö maksaa 3-4 :sti. Laske siitä 3c/kwhx3 = 9+pääomakustannus. Toisiogeneraattorin navoissa 12-15c/kwh.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja se huima 3Mw teho. Koe laitos 8 miljoonaa valtion tukea. Hyvää ja kannatettavaa näissä varastointi/tasaus hankkeissa on saada vastaanotto sääriippuvaiseen ylituotantoon. Vakauttaisi sähkön markkinahinnan. Säästäisi rajallista vesivoimaa. Tehollinen 2200MW, mutta vesitilanne esim kuivuus aiheuttaa alijuoksutuksia ja vettä täytyy säästää. Säätö/varasto on hankala pulma. Yrittänyttä ei laiteta. Yhden tuulivoimalan teho 6-15 Mw jälkimäset merelle. Suurempiakin 20 ja yli. Toimiakseen kannattavasti vetylaitoksen sähkö ei saa maksaa juuri mitään, koska toisiosähkö maksaa 3-4 :sti. Laske siitä 3c/kwhx3 = 9 pääomakustannus. Toisiogeneraattorin navoissa 12-15c/kwh.

        Mikään voimayhtiö ei suostu tekemään 0 katteella sähköä vetypannuun, jos sen saa myytyä jonnekin muualle.


    • Anonyymi

      Loistavaa!!

    • Anonyymi

      Miten tuo liittyy mitenkään hybrd- ja sähköautoiluun?
      Tarkoitus on tuottaa lämpöä asumiseen ja mahdollisesti polttoainetta raskaaseen liikenteeseen.
      Ei siis vieläkään sanaakaan henkilöautoista, harmittaako, vai onko mahtavaa?
      Hihii!

      • Anonyymi

        Eikö se vety vekotin ole sähkövekotin ja auto


    • Anonyymi

      Hienoa on että tuolla voivat tankata myös vetyhenkilöautot 👍

      • Anonyymi

        Joko ostit " vetyhenkilöauton " . ? Mikset ostanut ?


    • Anonyymi

      No jopas jopas 😊👍

    • Anonyymi

      Vaikuttaa erittäin huikealta!

      • Anonyymi

        Lopullinen kuolinisku sähköautoille


    • Anonyymi

      Tämä on hienoa.

    • Anonyymi

      Erittäin fantastista!

    • Anonyymi

      Hyvä hyvä.

    • Anonyymi

      Joko Vuosaareen pääsee tankkaamaan vetyä? 😂

    • Anonyymi

      Löytyy uutisartikkeli Helenin sivuilta ilman maksumuuria. Vetytankkausasema avataan vasta vuonna 2027 eli pitkään rakentavat. Siitä vain miettimään kuinka moni on valmis hankkimaan vetyauton ja tankkaamaan sitä pääkaupunkiseudun "pussinperällä"? Ehkä Sipoolaisilla olisi varaa ostaa 80 000e vetyauto, mutta tuskin Itä-Helsinkiläisillä. Tuskin Espoolaisia kiinnostaa kun pitäisi ajaa (ruuhkaista) matkaa yli 20 kilometriä vain tankkaamista varten. Vetytankkausaseman pitäisi sijaita Pohjois-Helsingissä, niin silloin sillä olisi keskeisempi sijainti ja helpompaa hakea vetyä.

      Kun on kyse demohankkeesta, niin mikä mahtaa olla tekninen suorituskyky jos oikeasti kymmenet vetyrekat ja vetyhenkilöautot kävisivät tankkaamassa joka viikko? Tuottaako riittävästi vetyä? Ennustan että kovin vähän menee vetyajoneuvoja kaupaksi edes vuonna 2028, koska kaasuautojakin ihmiset vierastavat tänä päivänä kovasti vaikka niillä voidaan ajaa myös bensalla eli ovat hybridejä.

      "
      Uutinen / 3.4.2024
      Helen investoi Helsingin ensimmäiseen vihreän vedyn tuotantolaitokseen

      Helen rakentaa Helsingin Vuosaareen vihreän vedyn tuotantolaitoksen. Kyseessä on Helenin ensimmäinen vetyhanke, jonka avulla yhtiö luo tarvittavaa osaamista laajamittaisen vedyn tuotannon tarpeisiin ja lisää koko energiajärjestelmän joustavuutta. Se on samalla ensimmäinen Helsinkiin rakennettava vihreän vedyn tuotantolaitos.
      Kuvat: Arkkitehtitoimisto Virkkunen & Co

      3H2 eli Helsinki Hydrogen Hub -nimisen pilottilaitoksen teho on noin kolme megawattia. Tuotetun vedyn ensisijainen käyttökohde on laitoksen yhteyteen rakennettava, erityisesti raskaalle liikenteelle tarkoitettu vedyntankkausasema. Lisäksi vetyä voidaan toimittaa konteilla asiakkaille. Laitos sijaitsee Helsingin kaukolämpöverkon ja vilkkaasti liikennöidyn Vuosaaren sataman läheisyydessä. Tuotantoprosessissa syntyvä hukkalämpö hyödynnetään Helenin kaukolämpöverkossa, minkä ansiosta laitoksen kokonaisenergiatehokkuus on yli 90 prosenttia.

      – 3H2-hanke on ensimmäinen laatuaan maailmassa ja siinä yhdistyy neljä eri sektoria: sähkö, liikenne, lämmitys ja vety sekä joustavuus niiden välillä. Helenille vety on oleellinen osa uutta strategiaamme ja olemme sitoutuneet panostamaan vetyliiketoiminnan kehittämiseen. Lähdemme innoissamme rakentamaan Helsingin ensimmäistä vihreän vedyn tuotantolaitosta, sanoo Helenin uusista liiketoiminnoista ja vedystä vastaava johtaja Sari Mannonen.

      Tavoitteena on käynnistää vedyn tuotanto uudessa laitoksessa vuonna 2026 ja avata tankkausasema vuonna 2027. Hanke vähentää hiilidioksidipäästöjä yli 3 700 tonnia vuodessa. Laskelmassa on huomioitu fossiilisen polttoaineen korvautuminen raskaassa liikenteessä sekä hukkalämmön hyödyntäminen kaukolämpöverkossa. Hankkeelle on myönnetty työ- ja elinkeinoministeriön uuden energiateknologian suurten demonstraatiohankkeiden investointitukea 8,25 miljoonaa euroa. Lisäksi vedyn varastointia ja siirtoa varten hankittavia kontteja varten on käytetty 292 500 euroa Ympäristöpenni-rahaa."

      https://www.helen.fi/uutiset/2024/helen-investoi-helsingin-ensimmaiseen-vihrean-vedyn-tuotantolaitokseen

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16995588/miksi-vetyautot-voittaisi-kaasuautot

    • Anonyymi
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      103
      6532
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      524
      4515
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      3013
    4. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      133
      1256
    5. 43
      1181
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      103
      886
    7. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      49
      862
    8. Mitä olisitte sanonut hänelle?

      Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään
      Ikävä
      50
      834
    9. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      26
      811
    10. Oletko antanut kaivatullesi jonkin lahjan?

      Jos olet, niin minkä? Ja minkä vuoksi?
      Ikävä
      43
      758
    Aihe