Pienin kyläyhteisö missä viihdyt?

Jotkut toki haluavat asua isossa paikassa, missä menoa ja meininkiä riittää. Itse tyydyn vähempään.
Asun reilun 3000 asukkaan kaupunginosassa ja täällä on kaikki mitä tarvitsen.
-kauppa
-apteekki
-kirjasto
-terveysasema

Toki sitten on ylellisyytenä kunto/luontopolku, ravirata, uimaranta, puistoja, sekä tenaville ala-aste jos vielä olisi niitä pikkuisia tyyppejä, jotka söivät ruokapöydässäni.

Oikeastaan voisin viihtyä vieläkin pelkistetymmässä paikassa. Ainoa toiveeni on, että saan olla mahdollisimmsn rauhassa ja tietämättä nykyisen EK-hallituksen sikamaisesta sekoilusta ja Suomen tuhoamisesta.

>simiti<
39432
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

minä viihdyn.. maailmankaikkeus.

Äänestä
  • Ohhoh. Sinä et ihan vähään tyydykkään. 😆
    >simiti<

    Äänestä

lairoin tekemän tuon nimiä on voi olla jotain Klingon-niiäåkin nooh

Kel-
Galor-
Man-
Ta-
Prin-
Sher-

Äänestä

Missä tahansa missä ei ole vihervasemmistoa pätemässä ja yleensä riittää, kun pysyy suurimmista kaupungeista kaukana.
Nämä luonnosta erkaantuneet hienohelmat, kun tunnetusti eivät maaseudulle saati pieniin maaseutukaupunkeihin edes tule.

1Äänestä
  • Taidat olla persu, etkä huomaa kuinka sun suuret johtajasi tuhoaa sunkin elämän edellytykset.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Taidat olla persu, etkä huomaa kuinka sun suuret johtajasi tuhoaa sunkin elämän edellytykset.

    Sinullehan riittääkin joka asiaan perusteluksi "mutta kun persu". xD
    Toisinsanoen ei sinun ongelmasi edes ole hallitus, vaan nämä sinun "mutta kun persusi".
    No jos elämä on noin yksinkertaista ja vihaa täynnä, niin silloin on parempi että sinutkin laitetaan ojennukseen ja palautetaan maanpinnalle, niin se viha ja ylimielisyytesi saattaa siitä karista.
    Hallitus itseasiassa parantaa jatkuvasti oman elämäni edellytyksiä ja teen yhä suurempaa tulosta jatkuvasti yrityksessäni.
    Joten kun kerran niin huolissasi olet minusta, niin todettakoon että erittäin hyvin menee kiitos kysymästä. xD

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Sinullehan riittääkin joka asiaan perusteluksi "mutta kun persu". xD
    Toisinsanoen ei sinun ongelmasi edes ole hallitus, vaan nämä sinun "mutta kun persusi".
    No jos elämä on noin yksinkertaista ja vihaa täynnä, niin silloin on parempi että sinutkin laitetaan ojennukseen ja palautetaan maanpinnalle, niin se viha ja ylimielisyytesi saattaa siitä karista.
    Hallitus itseasiassa parantaa jatkuvasti oman elämäni edellytyksiä ja teen yhä suurempaa tulosta jatkuvasti yrityksessäni.
    Joten kun kerran niin huolissasi olet minusta, niin todettakoon että erittäin hyvin menee kiitos kysymästä. xD

    Mene sinne kaatumaseuroihisi kiljumaan...

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Mene sinne kaatumaseuroihisi kiljumaan...

    Valitettavasti en ymmärrä mitä nämä sinun "kaatumaseurasi" ovat?
    Liittyvät ilmeisesti päihteiden käyttöön vai? Itse kun en käytä mitään päihdyttäviä aineita. Lienee sinulla jutuistasi päätellen pää sekaisin taas mainituista aineista.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Mene sinne kaatumaseuroihisi kiljumaan...

    Mistä kaatumaseuroista yrität pörrinaama oikein jutustella trollimiehelle? Älä nyt ainakaan näistä piliittisistä mielipiteistä yritä tehdä poliisiasiaa, vaikka kuinka löytäisit samanhenkisiä ilmapääpersuja, jotka ei kirjaa juuri lue

    Äänestä

Muuteen jotain kummwllits on siellä kuuluu ääniä ja kuollutkin jo joku, minä en ole kuullut "ääniä" ollenkaan mitän mutta monet lähttenet pois kuuluu jotain "ääniä# hshshsh

Äänestä
  • Teidän trollien kanssa on mahdotonta keskustella. Ne kaatumaseurat ovat lahkokokouksia, missä ihmeparannetaan ja sätkitään lattialla.

    Miksi luulet olevasi parempi kiin muut? Itsehän kaltaisesi aloittivat haukkumaan kaikkia muita ja nyt kun saatte takaisin samalla mitalla, niin uhriudutte. Junttipelle!

    Äänestä

Reilun 500 asukkaan kylä. Se on ihan kiva, sitä isommat jo vähän ahdistaa. Paitsi silloin kun elelee omissa oloissaan.

Jasu

Äänestä
  • 👍Tämä. Minä pidän asenteestasi. Olen itsekin sellainen, että en pidä hälystä ja kuhinasta. Kiireestä puhumattakaan.
    Tosin kyllä tilaan kerran kuussa peruselintarvikkeet kotiinkuljetuksella. Mutta siihen on lähinnä syynä lähikaupan erittäin korkea hintataso.

    Einekset ja sellaiset kodin tarpeet kotiinkuljetuksineen "isosta marketista" tulee halvemmaksi.
    >simiti<

    Äänestä

Pienimmän pitää olla ainakin 300000 asukkaan kaupunki, ihan minimissään sen.

Äänestä

New York, New York City, Manhattan siis olinpaikasi onpi

Äänestä

Jos asut Nw Yorkisds ... vboisin olls lähellä Atlsantic Cityssä kasino-ihmiste kanssa ;D

Äänestä

Paras asuinpaikka on kunta tai kylä, joka on sopivien kulkuyhteyksien päässä isosta kaupungista. Kotona on rauha, luonto ja lenkkipolut, uimahalli, kuntosali, kauppa, kirjasto ja kapakka Tarvittaessa voi lähteä "maailmalle" humputtelemaan paikkaan, jossa on kaikki mahdolliset palvelut.

Äänestä

Toisinaan olisi mukavaa, ettei viikkoon edes näkisi ketään.

Äänestä
  • Ja lisään, että Helsingissä tuo on tavallaan mahdollista, sillä siellähän ihmiset muutenkin pyrkivät olemaan näkemättä toisiaan.

    Äänestä

yeah, well, sctuslly im quite happy since with that "haaveilija" had some plans done, pre-plans :D

Joo hyvää AliHuomenta sinullekin herra Buddy-Budweiser-man...

Ylihuomen Alihuomen.. seuraava vuosirtuhat ja avaruuskin :D

Äänestä

Yhden henkilön yhteisö.

Äänestä

viihtyyhän sitä kun ei ota esim ärrää särkeviä paksukaisia Vouhutuksineen kovin vakavasti ja reflektoi muidenkin kokevan ilmiön pitkälti ikäänkuin keisareina ilman vaatteita, kukaan kehtaa sanoa siihenkään mitään

Äänestä
  • Or some needy youngster to bend over for them

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Or some needy youngster to bend over for them

    Maybe not so much business to te other side, if one will once you been a cop´s sucker man

    Äänestä

Ei mitään väliä missä asuu kunhan ympärillä on positiivisia ja hyvää energiaa tuovia ihmisiä. Toisaalta ne negatiiviset lurppahousut on tavallaan välillä tervetulleita, pitää aina välillä päästellä höyryjä ja nämä yksilöt sitä kerjäävätkin. Noin muuten pelkkää posia njäääääääääs.

Äänestä
  • Niinkö, potkitaanko teidän kylällä vieläkin hiphoppareita kuten nasut joensuussa ysärillä?

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Niinkö, potkitaanko teidän kylällä vieläkin hiphoppareita kuten nasut joensuussa ysärillä?

    Ei täällä ketään potkita. Setämiehiä korkeintaan nivusille jos tarve vaatii.

    Äänestä

Suppeat ihmiset ei uskalla vahingossakaan ottaa mitään asioita puheeksi, sillä heiltä viedään ainoa jännyys pois

Äänestä

No minäkin voisin elää pelkistetymmin ja kylässä, missä on vain kourallinen ihmisiä. Eikä tarvitsisi olla mitään yhteiskunnan järjestämiä hienouksia, kunhan omaa tonttia/touhutilaa olisi tarpeeksi.

Eipä tämä nykyinenkään asuinalue järin iso ole...pikkukaupungin yksi alue. Täältä tuli ostettua tämä talo joskus 21 vuotta sitten ja tähän on tullut monen mutkan jälkeen jumahdettua, kuin p.ska Junttilan tuvan seinään. 😄

Ei ihan toiveissa ole ollut tälläinen vanhuuteen laskeutuminen, mutta toisaalta ei tämä mikään pahinkaan skenaario ole. ☺️

Nyt on hiukan odottava fiilis... tarkoitus on tehdä oikein urakalla puuta tontille. Ensin noin 20 mottia 50 cm;n haloiksi ennen kesää vielä... ja syksyllä ennen lumirn tulia vähintään sama rankoina odottamaan pätkijää/halkojaa/pinoon laittajaa. 😊

Joudun vaan odottelemaan kevöisempiä kelejä...täällä on jokapuolella vielä noin 40 cm lunta...metsään ei ole asiaa...jäis puut vielä pitkään kantoon, tai pitäisi kaivella. 😄

Äänestä
  • Ostit talon vai teit talon?

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Ostit talon vai teit talon?

    Ostin... vanha -47 tehty rintsi...

    Siitä asti kaikki on pistetty uusin kerran tai kahdesti...

    Äänestä

Voisin kuvitella asuvani hyvinkin pienessä kyläyhteisössä. Joskus on ollut haaveena, että saisin viettää mökillä kokonaisen vuodenkierron.

Ainoa ongelma on, että kaikkia omia töitä ei pysty tekemään etänä ja koska ko. paikka on saaressa, niin tietyt vuodenaikojen siirtymäkohdat pitäisi suunnitella tarkkaan (jään kantavuuden takia)

Ei ap

Äänestä

Voi olla kohtaz sillä tavoin jos neuvottelutaitoja eilöydy niin Petteri Urpon seuraava auin paikka on Nuorgsm, ottsas yhr4n 6iilidkibrn r4frunky6sy6slody6s muid6okdi mukssn

Äänestä

1-henkilöinen metropoli olisdi hyvä oikrei oms ksupunki.

hmm jos tuo laittsaisi, kokeilen kun tuo kone päällä jos tekee jotain nimiä, huviksi, uutamis jälleen eri jotsain..

Ges-
Vens-
E-
La-
Lo-
Bu-

keksi kekzi ja syö donitsi ELA ;D

Äänestä

Korpi.

Äänestä

Minäkin asun noin 3000 asukkaan kaupunginosassa, mutta lähden täältä kyllä toiseen kaupunginosaan töihin ja hoidan kauppa-asiat pääsääntöisesti siinä matkalla. - Vähemmän käytän lähimarketin palvelua. - Täällä on myös tarvitessamme ollut lapsille päiväkoti, esi- ja alkuopetuksen koulu sekä nuorisotila. Uimapaikka, hyvät pyörätiet ja lenkkeilymaastoa metsissäkin.

Olen asunut suurimman osan elämästäni omakotitalossa ja se on tietysti tilan takia mukavaa, jos on useampia henkilöitä kuin yksi pitämässä huolta siivoamisesta, lämmityksestä, lumitöistä, ruohonleikkuusta.. Rivitaloasuminen sopii oikein hyvin tähän elämäntilanteeseeni.

Voisin ehkä asua vähän syrjemmässäkin puolison kanssa, jos perille on ympäri vuoden kohtuullisessa kunnossa ylläpidetty tie. Yksin en haluaisi asua niin, että lähimpään naapuriin on matkaa.

Äänestä

Viihdyn siellä missä luonto lähellä 😊 Plussaa jos tarvittaessa pääsee kohtuullisessa ajassa käymään jossain isommassa kaupungissa, mut muuten tykkään asua väljemmin. Loma jossain Lapin erämaassa olis ihana kokea 😊
N32

Äänestä

🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

🍒 K­u­u­m­­­a­­­t­­­ ­­­t­­y­­t­­ö­t­­ ­­o­­­d­­­o­t­­­t­­­a­­­v­­­­­a­­­t­ ­s­­i­­n­­­u­­­a­­ -> https://us4.fun/kissgirl?18350008

🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jotkut toki haluavat asua isossa paikassa, missä menoa ja meininkiä riittää. Itse tyydyn vähempään.
Asun reilun 3000 asukkaan kaupunginosassa ja täällä on kaikki mitä tarvitsen.
-kauppa
-apteekki
-kirjasto
-terveysasema

Toki sitten on ylellisyytenä kunto/luontopolku, ravirata, uimaranta, puistoja, sekä tenaville ala-aste jos vielä olisi niitä pikkuisia tyyppejä, jotka söivät ruokapöydässäni.

Oikeastaan voisin viihtyä vieläkin pelkistetymmässä paikassa. Ainoa toiveeni on, että saan olla mahdollisimmsn rauhassa ja tietämättä nykyisen EK-hallituksen sikamaisesta sekoilusta ja Suomen tuhoamisesta.

>simiti<

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu